Etiopiyaning janubidagi Gamo zonasida og‘ir yomg‘irlar sababli yuzaga kelgan suv toshqini va ko‘chkilar oqibatida halok bo‘lganlar soni kamida 64 kishiga yetgani, shuningdek, 128 kishining yo‘qolgani haqida politsiya ma’lum qildi. Janubiy Etiopiya mintaqaviy davlat politsiya komissiyasi Facebook’da chop etgan bayonotida, “Gamo zonasidagi so‘nggi toshqin tufayli yo‘qolgan odamlar soni 128 kishiga yetdi, so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 64 jasad topildi” deb e’lon qildi.
Gacho Baba tumani aloqa boshlig‘i Abebe Agena aytishicha, halok bo‘lganlarning aksariyati loyqa ichida ko‘milgan holda topilgan. Qancha xonadon zarar ko‘rgani hali aniq emas. Gamo zonasining ofatlarga javob berish bo‘yicha direktori Mesfin Manuqa esa, qutqaruv ishlari davomida bir kishi loyqadan tirik holda chiqarilganini ma’lum qildi.
Janubiy Etiopiya mintaqaviy davlat prezidenti Tilahun Kebede ofat haqida qayg‘u bildirib, yomg‘irlar davom etayotgani sababli aholini baland joylarga ko‘chishga chaqirdi. U, “Yomg‘irli mavsum bo‘lgani va bunday ofatlar yana takrorlanishi mumkinligini hisobga olib, tog‘li va toshqinga moyil hududlarda yashovchi jamoalarni zarur ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqiraman” dedi.
Og‘ir yomg‘irlar sababli yuzaga kelgan suv toshqinlari o‘limlarga olib keldi, so‘nggi kunlarda Sharqiy Afrikaning ko‘p qismida kuchli toshqinlar kuzatilmoqda. Qo‘shni Keniyada ham juma kuni poytaxt Nayrobi va boshqa hududlarni qamrab olgan shiddatli yomg‘irlar oqibatida o‘nlab kishi halok bo‘ldi.
Etiopiyada, ayniqsa yomg‘irli mavsumda, og‘ir yomg‘irlar tufayli ko‘chkilar va suv toshqinlari tez-tez uchraydi. 2024-yil iyul oyida janubiy Etiopiyada og‘ir yomg‘irlar sababli yuzaga kelgan halokatli ko‘chkida 250 dan ortiq kishi halok bo‘lgan edi. Ko‘plab tadqiqotlar Sharqiy Afrikada so‘nggi 20 yil ichida haddan tashqari nam va quruq davrlarning chastotasining oshishini kuzatgan. Olimlar uzoq vaqtdan beri inson faoliyati sababli yuzaga kelgan iqlim o‘zgarishi shiddatli ob-havo hodisalari, jumladan, shiddatli yomg‘irlarning ehtimoli, davomiyligi va og‘irligini oshirishini ogohlantirib kelmoqda.

Число погибших в результате наводнений и оползней, вызванных сильными дождями в зоне Гамо на юге Эфиопии, возросло как минимум до 64 человек, при этом ещё 128 человек числятся пропавшими без вести, сообщила полиция. Полицейская комиссия Южного региона Эфиопии в заявлении на Facebook в четверг отметила: «Число пропавших без вести из-за недавнего наводнения в зоне Гамо достигло 128 человек, а по последней информации найдены 64 тела».
Начальник отдела коммуникаций района Гачо Баба Абебе Агена заявил, что большинство погибших были найдены погребёнными в грязи. Пока неясно, сколько домохозяйств пострадало. Директор по реагированию на стихийные бедствия зоны Гамо Месфин Манука сообщил, что во время спасательных операций одного человека удалось извлечь из грязи живым.
Президент Южного региона Эфиопии Тилахун Кебеде выразил скорбь по поводу катастрофы и призвал жителей перебираться на возвышенности, поскольку дожди продолжаются. Он заявил: «Учитывая, что сейчас сезон дождей и подобные бедствия могут повториться, я призываю сообщества, проживающие в высокогорных и подверженных наводнениям районах, принять необходимые меры предосторожности».
Наводнения, вызванные сильными дождями, привели к гибели людей, причём в последние дни сильные паводки наблюдаются в большей части Восточной Африки. В соседней Кении в пятницу десятки человек погибли после проливных дождей, обрушившихся на столицу Найроби и другие районы.
Оползни и наводнения, вызванные сильными осадками, являются обычным явлением в Эфиопии, особенно в сезон дождей. В июле 2024 года смертоносный оползень из-за проливных дождей унёс жизни более 250 человек на юге Эфиопии. Многочисленные исследования отслеживают учащение экстремальных влажных и засушливых периодов в Восточной Африке за последние 20 лет. Учёные давно предупреждают, что антропогенное изменение климата увеличивает вероятность, продолжительность и серьёзность экстремальных погодных явлений, таких как проливные дожди.