AQSh hukumati, Donald Trumpning buyrugʻi bilan, sunʼiy intellekt giganti Anthropic bilan barcha shartnomalarni bekor qildi. Bu qaror Germaniyaning Sotsial-demokratik partiyasi (SPD) vakili Matthias Mieves tomonidan Yevropa uchun "hayotda bir marta keladigan imkoniyat" deb baholandi. Mieves, kansler Friedrich Merz va Yevropa Komissiyasi raisi Ursula von der Leyenga murojaat qilib, Anthropicni Yevropaga olib kelishni taklif qilgan xat yozdi, chunki kompaniya AQSh hukumati talablariga boʻysunishdan bosh tortgan.
Anthropic, 380 milliard dollarga baholangan va Claude nomli katta til modellarini ishlab chiqqan, 2024-yil oxiridan beri AQSh harbiy va hukumat bilan hamkorlik qilgan. AQSh ommaviy axborot vositalari hisobotlariga koʻra, Claude Venesuela reydi va Eron bombardimonida qoʻllangan, ammo aniq qanday qilib ishlatilgani noaniq. Fevral oyi oxirida AQSh mudofaa vaziri Pete Hegseth, Anthropicdan massaviy kuzatuv va toʻliq avtonom qurollardan foydalanishni taqiqlovchi bandlarni olib tashlashni talab qildi.
Kompaniya asoschisi va bosh direktori Dario Amodei bu talabga boʻysunishdan bosh tortgach, Hegseth Anthropicni "zanjir xavfi" deb eʼlon qildi—bu ilgari hech qachon AQSh kompaniyasiga qoʻllanilmagan—va Trump barcha hukumat agentliklariga Anthropic xizmatlaridan foydalanishni toʻxtatishni buyurdi. Anthropic hozir sudga murojaat qilib, qora roʻyxatga olish unga milliardlab dollar zarar yetkazishi va obroʻsiga putur yetkazishini aytmoqda.
Mievesning taklifi, Anthropicni Yevropaga jalb qilish, uning "inson markazli, ishonchli AI" modellarini rivojlantirish uchun moliyaviy va maʼmuriy yordamni oʻz ichiga oladi. Biroq, Germaniyaning AI sanoat assotsiatsiyasi BVKI rahbari Daniel Abbou kabi mutaxassislar bu rejalarni amalga oshirish qiyin deb hisoblaydi. Abbou, Anthropicning asosiy investorlari Amazon va Google ekanligini va u AQSh bulut infratuzilmasi va kapital bozorlariga chuqur kirib borganligini taʼkidlab, bunday harakat kompaniya shartnomalari va likvidligini xavf ostiga qoʻyishi mumkinligini aytdi.
Yevropa Ittifoqi Sunʼiy Intellekt Qonunini joriy qilish jarayonida boʻlsa-da, baʼzi kompaniyalar qonunni kechiktirishni talab qilmoqda, chunki u innovatsiyani bostirishi va Yevropaning "AI qitʼasi" boʻlish umidlariga toʻsqinlik qilishi mumkin. Fransuz kompaniyasi Mistral bosh direktori Arthur Mensch, Yevropa sanoatini AQSh va Xitoy AI kompaniyalaridan himoya qilish zarurligini taʼkidladi, lekin Mieves siyosatchilarning "raqamli suverenitet" haqida gapirib, amaliy rejalarsiz qolishini tanqid qildi.

Правительство США по приказу Дональда Трампа расторгло все контракты с гигантом искусственного интеллекта Anthropic. Это решение было охарактеризовано политиком из Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Маттиасом Мивесом как "шанс раз в жизни" для Европы. Мивес написал письмо канцлеру Фридриху Мерцу и председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, предлагая привлечь Anthropic в Европу, поскольку компания отказалась выполнять требования американских властей.
Anthropic, оцененная в 380 миллиардов долларов и разработавшая крупные языковые модели Claude, сотрудничала с военными и правительством США с конца 2024 года. По сообщениям американских СМИ, Claude использовался в рейде на Венесуэлу и бомбардировке Ирана, хотя точные детали неясны. В конце февраля министр обороны США Пит Хегсет потребовал от Anthropic удалить пункты в контрактах, запрещающие использование Claude для массовой слежки и полностью автономного оружия.
Когда соучредитель и генеральный директор Anthropic Дарио Амодей отказался выполнить это требование, Хегсет объявил компанию "риском для цепочки поставок"—обозначение, ранее никогда не применявшееся к американской фирме—и Трамп приказал всем государственным агентствам прекратить использование услуг Anthropic. Компания подала иск в суд, заявив, что черный список правительства США может стоить ей миллиарды долларов и нанести репутационный ущерб.
Предложение Мивеса включает привлечение Anthropic в Европу для разработки "человеко-ориентированных, надежных AI" моделей с финансовой и административной поддержкой. Однако эксперты, такие как глава немецкой ассоциации AI-индустрии BVKI Даниэль Аббу, скептически относятся к осуществимости этих планов. Аббу отметил, что основные инвесторы Anthropic—Amazon и Google, и компания глубоко интегрирована в облачную инфраструктуру и рынки капитала США, что делает переезд рискованным для её контрактов и ликвидности.
Европейский Союз внедряет Закон об искусственном интеллекте в рамках своей стратегии Apply AI, но некоторые компании призывают отложить его, опасаясь подавления инноваций и препятствования надеждам ЕС стать "AI-континентом". Генеральный директор французской компании Mistral Артур Менш подчеркнул необходимость защиты европейской промышленности от американских и китайских AI-компаний, но Мивес критиковал политиков за разговоры о "цифровом суверенитете" без конкретных действий.