AQShning sobiq prezidenti Donald Trump ijtimoiy tarmoqlarda FIFA Jahon chempionatida qatnashish Eron terma jamoasi uchun "muvofiq emas" deb e'tiroz bildirdi. Uning bu bayonoti AQSh, Meksika va Kanada mezbonlik qiladigan turnir oldidan, Eron hukumati o'z jamoasini turnirda ishtirok etishini rad etganidan keyin keldi.
Trump ijtimoiy tarmoqda yozgan xabarda: "Eron milliy futbol jamoasi Jahon chempionatiga kelishi mumkin, lekin men ularning o'z hayoti va xavfsizligi uchun u yerda bo'lishlari muvofiq emas deb o'ylayman", deb yozdi. Biroq, u bu fikrni qanday asoslashini tushuntirmadi. Eronning guruh bosqichidagi o'yinlari AQShning Los-Anjeles va Sietl shaharlarida bo'lib o'tishi rejalashtirilgan.
FIFA prezidenti Jani Infantino, Trump bilan yaqin munosabatda bo'lgan, o'zining ijtimoiy tarmoqdagi postida Trump unga Eron jamoasini AQShda kutib olinishini aytganini bildirdi. Infantino: "Bizga hozirda odamlarni birlashtirish uchun FIFA Jahon chempionati kabi tadbir kerak, va men AQSh prezidentiga uning qo'llab-quvvatlashi uchun chin dildan minnatdorman, chunki bu yana bir bor Futbol Dunyoni Birlashtiradi'ni ko'rsatadi", dedi.
Biroq, FIFA o'tgan yil dekabr oyida Trumpga "tinchlik mukofoti" bergani uchun tanqidga uchradi. Huquq himoyachilari futbol boshqaruv organining siyosiy "betarafligi" sadoqatini shubha ostiga qo'ydilar. FIFA mukofotini olganidan to'rt oydan kamroq vaqt o'tgach, Trump Eron ustiga hujum boshladi, bu mintaqaviy urushga aylanib, taxminan 2000 kishi halok bo'ldi va ko'plab odamlar ko'chirildi.
FIFA, shuningdek, global mojarolarni hal qilishdagi nomuvofiqliklari uchun keng tanqidga uchramoqda. Ular 2021-yilda Ukrainaga bostirib kirgandan so'ng Rossiyani tezda taqiqlagan bo'lsa-da, G'azodagi genotsidal urushga qaramay, Isroilni sanksiyalash chaqiriqlariga qarshilik ko'rsatmoqda. Isroil futbol assotsiatsiyasining G'arbiy Sohildagi noqonuniy aholi punktlaridagi jamoalar bilan aloqalari ham tanqid va to'xtatish chaqiriqlarini keltirib chiqardi.
Eronning kelgusi Jahon chempionatida qatnashmasligi mumkin bo'lsa, FIFA jamoaning yo'qligi bilan qanday kurashish haqida qaror qabul qiladi. Turnir qoidalariga ko'ra, agar ishtirokchi a'zo assotsiatsiya chiqib ketsa va/yoki FIFA Jahon chempionatidan chetlashtirilsa, FIFA o'z ixtiyori bilan masala haqida qaror qabul qiladi va zarur deb hisoblangan har qanday harakatni amalga oshiradi. FIFA mas'ul assotsiatsiyani boshqa assotsiatsiya bilan almashtirishga qaror qilishi mumkin.
FIFA Eronni almashtirish uchun vaqtga ega yoki yo'qligi aniq emas. Bir variant Osiyoda turnirga chiqa olmagan eng yuqori reytingdagi jamoani tanlash bo'lishi mumkin. Eronning G guruhi ham to'rt o'rniga uchta jamoa bilan maxsus qoidalar asosida o'ynashi mumkin.

Бывший президент США Дональд Трамп в социальных сетях заявил, что участие сборной Ирана в чемпионате мира ФИФА является "неуместным". Его комментарий последовал после того, как иранские власти исключили участие своей команды в турнире, который пройдет под совместным руководством США, Мексики и Канады, на фоне американо-израильской агрессии против Ирана.
Трамп написал в социальной сети: "Иранская национальная футбольная команда может приехать на чемпионат мира, но я действительно не считаю, что им уместно там находиться, ради их собственной жизни и безопасности", не уточнив свои доводы. Матчи группового этапа Ирана против Новой Зеландии, Бельгии и Египта запланированы в США, в районе Лос-Анджелеса и Сиэтла, штат Вашингтон.
Президент ФИФА Джанни Инфантино, близкий к Трампу, в своем посте в социальной сети заявил, что Трамп сообщил ему, что иранская команда будет принята в США. Инфантино сказал: "Нам сейчас как никогда нужны такие события, как чемпионат мира ФИФА, чтобы объединять людей, и я искренне благодарю президента США за его поддержку, поскольку это еще раз показывает, что Футбол Объединяет Мир".
Однако ФИФА подверглась критике за присуждение Трампу "премии мира" в декабре прошлого года. Правозащитники поставили под сомнение приверженность руководящего органа футбола политической "нейтральности". Менее чем через четыре месяца после получения премии ФИФА Трамп развязал полномасштабную агрессию против Ирана, которая переросла в региональную войну, унесшую жизни около 2000 человек и вынудившую многих покинуть свои дома.
ФИФА также столкнулась с широкой критикой за непоследовательность в решении глобальных конфликтов. Ассоциация быстро запретила Россию после вторжения в Украину в 2021 году, но сопротивлялась призывам к санкциям против Израиля, несмотря на геноцидальную войну в Газе. Связи Израильской футбольной ассоциации с командами из незаконных поселений на оккупированном Западном берегу также вызвали критику и призывы к отстранению.
Если Иран, вероятно, не примет участие в предстоящем чемпионате мира, ФИФА должна будет решить, как справиться с отсутствием команды. Согласно регламенту турнира, если любая участвующая членская ассоциация отзовется и/или будет исключена из чемпионата мира ФИФА 2026, ФИФА примет решение по этому вопросу по своему усмотрению и предпримет любые необходимые действия. ФИФА может принять решение о замене соответствующей членской ассоциации другой ассоциацией.
Неясно, есть ли у ФИФА время для замены Ирана. Одним из вариантов может быть выбор команды с самым высоким рейтингом в Азии, которая не прошла на турнир. Группа G Ирана также может быть разыграна по специальным правилам с тремя командами вместо четырех.