Isroil va Amerika Qo‘shma Shtatlarining Eron bilan urushi davrida, Isroil muhojirlari Falastin yerlariga chuqurroq kirib borishda davom etmoqda. So‘nggi hujumlar natijasida kamida besh falastinlik halok bo‘ldi. Inson huquqlari guruhlari va xalqaro kuzatuvchilar, Eron urushi tufayli diplomatik va ommaviy axborot vositalari e‘tibori chalg‘itilgan paytda, Isroil muhojirlarining Falastinliklarga va ularning mulkiga qarshi zo‘ravonligining so‘nggi o‘sishidan ogohlantirish bildirdilar.
Isroil huquq himoyasi tashkiloti B’Tselem ijtimoiy tarmoqlarda, urush qopqog‘i ostida, harbiy va Isroil muhojir militsiyalari o‘rtasidagi hamkorlik G‘arbiy Sohilning etnik tozalanishini chuqurlashtirishini ta’kidladi. Tashkilotning hisobotiga ko‘ra, muhojirlar ataylab chorva mollarni Falastinliklarning ekilgan dalalarida o‘tlatish, ekinlarni va saqlangan oziq-ovqatni yo‘q qilish, chorva mollarni o‘g‘irlash, quyosh panellari va suv idishlarini vayron qilish kabi harakatlarni amalga oshirmoqda.
Yesh Din huquq guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, Eron urushining dastlabki 10 kunida, 62 jamoada 109 ta alohida muhojirlar zo‘ravonligi hodisasi qayd etilgan, bularga otishmalar, jismoniy hujumlar, mulkni shikastlash va tahdidlar kiradi. Masalan, Qaryut qishlog‘ida ikki falastinlik aka-uka, Isroil muhojirlari zaytun bog‘ini shikastlashga urinayotganda o‘ldirilgan.
Yevropa Tashqi Harakatlar Xizmati (EEAS) bayonotida, G‘arbiy Sohildagi zo‘ravonlik darajasi qabul qilib bo‘lmas deb ta’kidladi va Isroil hokimiyatlarini Falastinliklarga qarshi qo‘shimcha hujumlarni oldini olish va javobgarlikni ta’minlash uchun darhol va samarali choralar ko‘rishga chaqirdi. Biroq, Isroil harbiy qo‘mondoni Avi Bluth voqeani “qabul qilib bo‘lmas” deb atagan bo‘lsa-da, aybdorlarning hibsga olinganligi haqida ma’lumot yo‘q.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil 7-oktabrdan boshlab G‘azo urushi davrida, G‘arbiy Sohilda muhojirlar zo‘ravonligi keskin oshdi, kamida 45 jamoa uylaridan haydalgan. BMTning Gumanitar Masalalar bo‘yicha Koordinatsiya Idorasi (OCHA) hisobotida, yangi tashkil etilgan postdan muhojirlarning bir qator hujumlari va tahdidlari tufayli sakkiz falastinlik oilasi (taxminan 45 kishi) Nablus gubernatorligidagi jamoasini tark etishga majbur bo‘lgani qayd etilgan.

На фоне продолжающейся войны Израиля и США против Ирана, израильские поселенцы продвигаются глубже на палестинские земли Западного берега. В результате недавних атак поселенцев погибли по меньшей мере пять палестинцев. Правозащитные группы и международные наблюдатели бьют тревогу по поводу последнего всплеска насилия со стороны израильских поселенцев против палестинцев и их имущества, в то время как дипломатическое и медийное внимание отвлечено войной с Ираном.
Израильская правозащитная организация B’Tselem в социальных сетях заявила, что под прикрытием войны сотрудничество между военными и ополчениями израильских поселенцев углубляет этническую чистку Западного берега. Согласно отчету организации, поселенцы намеренно выпасают скот на возделываемых полях палестинцев, уничтожают урожаи и запасы продовольствия, крадут скот, а также вандализируют солнечные панели и водяные баки.
По данным правозащитной группы Yesh Din, за первые 10 дней войны с Ираном было зафиксировано 109 отдельных инцидентов насилия поселенцев против палестинцев в 62 общинах, включая стрельбу, физические нападения, повреждение имущества и угрозы. Например, в деревне Кариут два палестинских брата были убиты при попытке предотвратить повреждение оливковой рощи израильскими поселенцами.
Европейская служба внешних действий (EEAS) в заявлении отметила, что уровень насилия на Западном берегу неприемлем, и призвала израильские власти принять немедленные и эффективные меры для предотвращения дальнейших нападений на палестинцев и обеспечения подотчетности. Однако, хотя командующий центральным командованием Армии обороны Израиля Ави Блут назвал инцидент неприемлемым, неизвестно, были ли задержаны какие-либо виновные.
Согласно отчетам Организации Объединенных Наций (ООН), с начала войны в Газе в октябре 2023 года на Западном берегу резко возросло насилие поселенцев, в результате чего не менее 45 общин были изгнаны из своих домов. Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (OCHA) сообщило, что восемь палестинских семей были вынуждены покинуть свою общину из-за атак и угроз со стороны поселенцев, что нарушает международное право.