Fransiya davlat auditori tomonidan e’lon qilingan hisobotga ko‘ra, mamlakatda millionga yaqin noqonuniy ro‘yxatdan o‘tgan avtomobillar harakatlanmoqda, bu esa yuz millionlab yevro miqdorida soliq va jarimalarni yo‘qotishga olib kelgan. Bu firibgarlik, davlat avtomobil ro‘yxatini yuritish agentligi (SIV) yozuvlarini soxta avtosalonlar tomonidan manipulyatsiya qilish orqali amalga oshirilgan, shuningdek, xavfli avtomobillar va yuk mashinalarini yo‘llarga chiqarib, hayotni xavf ostiga qo‘ymoqda.
Auditorning ta’kidlashicha, 2017-yilda fransuz hukumatining tizimni qisman xususiylashtirish qarori, avtomobil xaridorlariga ro‘yxat hujjatlarini tezroq yetkazish maqsadida qabul qilingan, ammo bu yangi tizim haddan tashqari ishonchga tayangan. Natijada, 2000 ga yaqin davlat xizmatchilari boshqa vazifalarga o‘tkazilgan, avtosalonlarga esa mijozlari uchun hujjatlar chiqarish uchun ro‘yxatga o‘zlarining kirish huquqi berilgan. Biroq, bu imkoniyat yuzlab bevafo operatorlar tomonidan suiiste’mol qilingan, ular soxta kompaniyalar tashkil qilib, ro‘yxatni o‘zgartirish uchun pul olgan.
Hisobotda, davlat nazoratisiz faoliyat yuritayotgan deyarli 300 ta “soxta kompaniya” tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan millionga yaqin avtomobil yo‘llarda harakatlanishi aytilgan. Bu avtomobillarning haydovchilari ko‘rsatgan hujjatlar politsiyaga normal ko‘rinishi mumkin, lekin keyin avtomobil va uning egasi izsiz yo‘qoladi. 2022-2024 yillar uchun ro‘yxatdan o‘tish to‘lovlari, tezlik va to‘xtash jarimalarini yig‘maslik natijasida moliyaviy zarar 550 million yevroga yetgan.
Auditor firibgarlik bilan bog‘liq 30 xil turdagi noqonuniy amallarni sanab o‘tdi, jumladan, ifloslantiruvchi avtomobillardan ekologik soliqlardan qochish, yo‘lga yaroqlilik testlari natijalarini o‘zgartirish va avtomobilning oldingi egasi ma’lumotlarini yashirish. Le Monde gazetasining maxsus hisobotida, SIV-eur deb atalgan firibgarlar hashamatli avtomobil importchisiga o‘n minglab yevro import va ekologik soliqlardan qochishga yordam bergani haqida hikoya qilingan, buning uchun Rolls-Royce va Mercedes avtomobillarini nogironlar uchun maxsus moslashtirilgan transport vositalari sifatida ro‘yxatdan o‘tkazgan.
O‘g‘irlangan avtomobillar aniqlanmaslik uchun SIV-eurlar tomonidan qayta ro‘yxatdan o‘tkazilishi mumkin, giyohvand moddalar to‘dalari esa SIV orqali ro‘yxatdan o‘tgan avtomobillarni “tez yetkazib berish” kabi maxsus vazifalar uchun ishlatadi. Le Figaro gazetasining ma’lumotlariga ko‘ra, politsiya 2016-2022 yillar oralig‘ida “juda tez” tezlikni buzish holatlarining 160% ga oshishi bilan ogohlantirilgan, ro‘yxatlarni tekshirganda ularning ko‘pchiligi soxta ekanligi aniqlandi.
Auditor davlatning SIV ga kirish huquqini bergan 30 000 avtosalonning ma’lumotlarini tekshirmaslikda beparvolik qilganini ta’kidladi. Barcha kirish istagidagi shaxslar faqatgina soxta kompaniya tashkil qilish va ro‘yxatga kirish uchun ariza topshirishlari kerak edi, bu odatda berilgan. Ichki ishlar vazirligi muammoni tan olganini va uni bartaraf etish choralarini ko‘rayotganini aytdi, o‘tgan yil e’lon qilingan harakat rejasi firibgarliklarni aniqlashni oshirishga olib kelgan, SIV ga kirish ruxsatlari soni keskin kamaytirilgan.

Согласно отчету государственного аудитора Франции, в стране эксплуатируется около миллиона незаконно зарегистрированных автомобилей, что привело к потерям в сотни миллионов евро из-за неуплаты налогов и штрафов. Этот мошеннический скандал, связанный с манипуляцией записями государственного агентства по регистрации транспортных средств (SIV) через поддельные автосалоны, также ставит под угрозу жизни, позволяя небезопасным автомобилям и грузовикам выезжать на дороги.
Как отмечает аудитор, уязвимости системы «позволили всему спектру преступности – от мелких правонарушений до организованной преступности – проникнуть в систему регистрации для достижения мошеннических целей». Проблема восходит к 2017 году, когда французское правительство решило частично приватизировать систему, стремясь ускорить печально известный медленный процесс выдачи регистрационных документов покупателям автомобилей. Около 2000 государственных служащих были переведены на новые задачи, а автосалонам предоставили право самостоятельно получать доступ к реестру для оформления документов клиентам.
Однако, по данным Cour des Comptes, новая система чрезмерно и ошибочно полагалась на добросовестность. На самом деле, она быстро подверглась злоупотреблениям со стороны сотен недобросовестных операторов, которые создавали фиктивные компании и за плату манипулировали реестром. В отчете указано, что на дорогах находится около миллиона автомобилей, зарегистрированных почти 300 «фиктивными компаниями, действующими полностью без государственного контроля». Документы, предъявляемые водителями этих транспортных средств, могут казаться полиции нормальными, но затем автомобиль и его владелец становятся неотслеживаемыми.
Финансовый ущерб только за 2022-2024 годы составил 550 миллионов евро из-за неуплаты регистрационных сборов, штрафов за превышение скорости и парковку. Аудитор перечислил 30 различных видов мошенничества, связанных с этой схемой, включая уклонение от экологических налогов на сильно загрязняющие автомобили, изменение результатов техосмотров и сокрытие данных предыдущих владельцев. В специальном отчете газеты Le Monde рассказывается о так называемых SIV-eur (как называют мошенников в полиции), которые помогли импортеру роскошных автомобилей избежать десятков тысяч евро импортных и экологических налогов, регистрируя Rolls-Royce и Mercedes как транспортные средства, специально адаптированные для инвалидов.
Угнанные автомобили могут быть перерегистрированы SIV-eur для избежания обнаружения, а наркокартели используют автомобили с поддельными регистрациями для специальных задач, таких как «быстрые доставки» по автомагистралям. По данным газеты Le Figaro, полиция была предупреждена о резком увеличении на 160% случаев «очень быстрого» превышения скорости между 2016 и 2022 годами, и при проверке регистраций многие из них оказались поддельными. Аудитор критиковал государство за небрежность в проверке данных 30 000 автосалонов, которым был предоставлен доступ к SIV.
Внутренний источник в Le Monde заявил: «Вот что происходит, когда пытаются уменьшить размер государства. Раньше люди стояли в очередях по два часа за документами. Все жаловались, но по крайней мере все проверялось должным образом». Министерство внутренних дел Франции признало проблему и заявило о принятии мер по ее устранению. План действий, объявленный в прошлом году, привел к увеличению выявления мошенничеств, а количество разрешений на доступ к SIV было резко сокращено.