O‘rta Sharqdagi urush yangiliklarni bosib tursa-da, Ukraina Rossiyaning hujumlari ostida qolmoqda. Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy, ittifoqchilarning davomiy qo‘llab-quvvatlashini ta’minlash uchun urush maydonida to‘plagan tajribasidan foydalanmoqda. G‘arb ittifoqchilari, ayniqsa AQSh prezidenti Donald Tramp boshchiligidagi hukumat, Rossiya bosqinchilariga qarshi kurashayotgan Ukrainaga yordam berishda kamroq ishtiyoq ko‘rsatmoqda, bu esa Kiyevni o‘zining samarali anti-dron texnologiyasini taklif qilishga majbur qildi.
Rossiya 2022-yil 24-fevraldan boshlab Ukrainaga 57 000 dan ortiq Eron ishlab chiqargan Shahed dronlarini otgan, bu Eron hozirda O‘rta Sharqdagi qo‘shnilariga otayotgan ommaviy ishlab chiqarilgan dronlar bilan bir xil. Ukraina Isroil va AQSh Eron urushini boshlaganidan beri mutaxassislar guruhlarini O‘rta Sharqga, xususan Saudiya Arabistoni, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklariga yuborgan. Zelenskiy, shuningdek, Rossiya muntazam dron hujumlari orqali ularning tayyorligini sinab ko‘rayotgan NATO sharqiy qanotida o‘z aktivlarini himoya qilishga intilayotgan Yevropa ittifoqchilariga tashrif buyurmoqda.
O‘tgan payshanba kuni Zelenskiy va Ruminiya Prezidenti Nikusor Dan Sharqiy Yevropadagi NATO davlatida dronlar ishlab chiqarish bo‘yicha niyat xatini imzoladilar. Zelenskiy, Ukrainaning ittifoqchilar bilan qo‘shma sheriklik shakllantirish taklifini aniq bildirgan holda, juma kuni Parijga safar qiladi, u erda fransuz rahbari Emmanuel Makron bilan mudofaa hamkorligi, shuningdek Eron urushining neft narxlariga ta’siri va bu Ukrainaga nima anglatishi haqida muhokama qiladi.
Rossiya, asosan noqonuniy gaz va neft daromadlaridan Ukrainaga bosqinni moliyalashtirish uchun foydalanadi, AQShning Eron urushi global energiya narxlarini oshirgani sababli Rossiya nefti va gazini sotib olayotgan davlatlar uchun AQSh sanksiyalari va tarif imtiyozlari bilan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Zelenskiy payshanba kuni Ukrainaning o‘tgan yil taklif qilgan yirik dron ishlab chiqarish kelishuvini Oq uy imzolashini kutayotganini aytdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda yozgan Zelenskiy, taklif qilingan AQSh shartnomasi yuzlab yoki hatto minglab Shahed dronlarini zararsizlantirish qobiliyatiga ega bo‘lgan ulangan tizim sifatida ishlash uchun qurilgan dronlar va havo hujumidan mudofaa tizimlarini qamrab olishini aytdi. Zelenskiy uchun asosiy sotish nuqtalari narx va masshtablanadigan ishlab chiqarish bo‘ladi. Ukraina ittifoqchilardan bir qancha anti-havo mudofaa batareyalarini olgan bo‘lsa-da, masalan AQSh ishlab chiqargan Patriot raketa tizimlari, ular qimmat va ishlab chiqarish va almashtirish murakkab.
O‘z-o‘ziga qarashga qoldirilgan Ukraina va uning aholisi Rossiya tomonidan yuzaga kelgan mavjudot tahdidiga qarshi turib, samarali, ammo arzon dronlarni yo‘q qilish texnologiyasini yaratishda ijodiy usullarni topdi. Natijada Ukraina havo hujumidan mudofaa texnologiyalari bo‘yicha qo‘llanmani qayta yozdi, har biri bir necha ming dollarga anti-havo interceptor dronlarini ommaviy ishlab chiqaradi, Patriot raketalari esa har oy 60-65 dona ishlab chiqarilib, har biri 3-4 million dollar (2,6-3,5 million yevro) turadi. Eronning ommaviy ishlab chiqarilgan Shahedlari har biri 130 000-150 000 dollar turadi.
O‘tgan yil fevral oyida Oq uyda keng yoritilgan muhokama paytida AQSh Prezidenti Tramp Zelenskiyni tanqid qilib, unga “Rossiyani mag‘lub etish uchun sizda karta yo‘q” deb baqirdi. Endi, u G‘arb ittifoqchilari ham juda xohlaydigan kartalarga ega bo‘lishi mumkin, bu unga o‘z mamlakatining dron kurash mahoratidan foydalanib, Rossiyaning davom etayotgan tajovuzkor urushini to‘xtatishga majbur qilish imkoniyatini ochadi.

Хотя война на Ближнем Востоке доминирует в новостях, Украина по-прежнему находится под огнем России. Президент Украины Владимир Зеленский стремится использовать тяжело добытый опыт, полученный на поле боя за более чем четыре года войны, чтобы вдохновить союзников на продолжение поддержки его осажденной нации. При том, что некоторые западные союзники, особенно США при президенте Дональде Трампе, проявляют меньше энтузиазма в продолжении оказания помощи Украине в отражении российских захватчиков, Киев внезапно получил то, что его союзники отчаянно хотят и в чем нуждаются — эффективные технологии противодействия дронам.
Россия обстреляла Украину более чем 57 000 иранских дронов Shahed с начала вторжения 24 февраля 2022 года, это те же массово производимые дроны, которые Иран сейчас запускает по своим соседям на Ближнем Востоке. Украина уже направила группы экспертов на Ближний Восток с начала войны Израиля и США против Ирана, в частности в Саудовскую Аравию, Катар и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ). Зеленский также активно посещает европейских союзников, стремящихся защитить свои активы, поскольку Россия проверяет их готовность, в основном вдоль восточного фланга НАТО, регулярными вторжениями дронов.
В четверг Зеленский и президент Румынии Никушор Дан подписали письмо о намерениях по производству дронов в этой восточноевропейской стране НАТО. Зеленский, четко заявивший о предложении Украины формировать совместное партнерство с союзниками, отправится в Париж в пятницу, где встретится с французским коллегой Эмманюэлем Макроном для обсуждения оборонного сотрудничества, а также влияния войны с Ираном на цены на нефть и того, что это означает для Украины.
Россия, в основном использующая незаконные доходы от газа и нефти для финансирования своего вторжения в Украину, получила поддержку из-за санкций США и тарифных исключений для стран, покупающих российскую нефть и газ, поскольку новая война США и Израиля с Ираном вызывает резкий рост мировых цен на энергоносители. Зеленский в четверг заявил, что Украина все еще ждет подписания Белым домом крупного соглашения о производстве дронов, предложенного Киевом в прошлом году.
В сообщении в социальных сетях Зеленский сказал, что предлагаемая сделка с США будет охватывать дроны и системы ПВО, построенные для работы в качестве связанной системы со способностью выводить из строя рои из сотен или даже тысяч дронов Shahed. Ключевыми аргументами для Зеленского будут ценовая точка и масштабируемое производство. Хотя Украина получила ряд зенитных батарей от союзников, таких как передовые американские системы Patriot, они дороги и сложны в изготовлении и замене.
Оставленная на произвол судьбы Украина и ее народ поднялись на экзистенциальную угрозу со стороны России, находя изобретательные способы создания эффективной, но дешевой технологии уничтожения дронов. В результате Украина переписала руководство по технологиям ПВО, массово производя дроны-перехватчики всего за несколько тысяч долларов каждый, в то время как ракеты Patriot, которых производится 60-65 в месяц, стоят от 3 до 4 миллионов долларов каждая (2,6-3,5 миллиона евро). Массово производимые иранские Shahed стоят от 130 000 до 150 000 долларов каждый.
Во время широко освещаемой встречи в Овальном кабинете в феврале прошлого года президент США Трамп печально известен тем, что отчитал Зеленского, крича на него: «У вас нет карт», чтобы победить Россию. Теперь, кажется, у него действительно могут быть карты, которые его западные союзники тоже очень хотели бы иметь, открывая возможность использовать мастерство его нации в борьбе с дронами, чтобы положить конец продолжающейся агрессивной войне России.