Qatar rasmiylari Isroil ommaviy axborot vositalarining Qatar suyuq tabiiy gaz (LNG) ishlab chiqarishini AQShdagi energiya narxlariga ta‘sir qilish uchun to‘xtatgani haqidagi da‘volarini rad etdi. Qatar rasmiy vakili Al Jazeeraga bergan bayonotida bu ayblovlarni Qatar va AQSh o‘rtasiga suv o‘tishmaslik solishga urinish deb atadi.
Rasmiy ma‘lumotlarga ko‘ra, QatarEnergy o‘tgan hafta Eron dron hujumi tufayli LNG ishlab chiqarishini to‘xtatdi, bu esa global LNG bozorini qiyin ahvolga solmoqda. Qatar dunyo LNG ta‘minotining 20 foizini ta‘minlaydi. Qatar Mudofaa vazirligining xabar berishicha, Eron dronlari Mesaieed sanoat shahridagi elektr stansiyasidagi suv idishi va dunyodagi eng yirik LNG ishlab chiqaruvchisi QatarEnergyga tegishli Ras Laffandagi energiya ob‘ektiga hujum qilgan.
Qatar rasmiysi bu da‘volarni Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning norasmiy og‘zaki vakillari tomonidan global beqarorlik davrida mintaqada qo‘shimcha keskinlik va bo‘linishni keltirish uchun foydalanishga urinish deb ta‘rifladi. U N12Newsning bosh siyosiy tahlilchisi Amit Segalning X-dagi bayonotiga ishora qilib, Segal gaz ishlab chiqarishning to‘xtatilishi urushni tugatish uchun bosim o‘tkazish maqsadida Eron va Qatar o‘rtasidagi muvofiqlashtirilgan harakat ekanligini da‘vo qilgan.
Rasmiy vakil shuningdek, Segalning da‘volari so‘nggi kunlarda, jumladan, Qatar Eronni hujum qilgani haqidagi mas‘uliyatsiz da‘volar kabi bir qator noto‘g‘ri hisobotlarning eng so‘nggisi ekanligini ta‘kidladi. U Netanyaxuning media ittifoqchilari uzoq vaqtdan beri mintaqada ishqalanish yaratishga qaratilgan da‘volarni tarqatganini qo‘shimcha qildi.
Qatar rasmiysi mintaqa de-eskalatsiyani shoshilinch talab qilayotgan bir paytda bunday hikoyalar xavfli presedent o‘rnatishini va ularning beparvo va yomon niyatlarini ochiq tanqid qilish kerakligini aytdi. U Qatar har doim odamlarning xavfsizligini siyosiy yoki iqtisodiy foyda ustiga qo‘yishini ta‘kidladi.

Катарские официальные лица отвергли утверждения израильских средств массовой информации о том, что Катар остановил производство сжиженного природного газа (СПГ), чтобы повлиять на цены на энергоносители в США, назвав такие обвинения попыткой «посеять раздор» между Катаром и США. Старший катарский чиновник в заявлении для Al Jazeera заявил, что эти обвинения являются частью кампании по подрыву региональной стабильности.
Согласно официальным данным, QatarEnergy приостановила производство СПГ на прошлой неделе после атаки иранских дронов, что создало напряжение на мировом рынке СПГ. Катар поставляет 20% мирового СПГ. По данным Министерства обороны Катара, иранские дроны поразили два объекта: водяной бак на электростанции в промышленном городе Месаиид и энергетический объект в Рас-Лаффане, принадлежащий QatarEnergy, крупнейшему в мире производителю СПГ.
Катарский чиновник охарактеризовал эти утверждения как попытку неофициальных рупоров премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху воспользоваться периодом глобальной нестабильности для разжигания дополнительной напряженности и раскола в регионе. Он сослался на заявление, размещенное в X главным политическим аналитиком N12News Амитом Сегалом, который в среду заявил, что остановка производства газа свидетельствует о «координации между Ираном и Катаром для закрытия объекта с целью давления на прекращение войны».
Чиновник добавил, что заявления Сегала пытаются «посеять раздор между США и Катаром, утверждая, что решение Катара приостановить производство энергии было продуманным политическим шагом». Он отметил, что эти обвинения являются последними в серии ложных сообщений, распространяемых Сегалом в последние дни, включая безответственные утверждения о том, что Катар атаковал Иран.
Чиновник продолжил, что медиа-союзники Нетаньяху давно распространяют «утверждения, направленные на создание трения в регионе». Он подчеркнул, что в то время, когда регион остро нуждается в деэскалации, такие нарративы устанавливают опасный прецедент и должны быть осуждены за их безрассудные и злонамеренные намерения, добавив, что Катар всегда будет ставить безопасность людей выше политической или экономической выгоды.