O‘zbekistonning Toshkent shahrida joylashgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (UMED) talabalari endi Buyuk Britaniyaning eng nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri – Glazgo universitetining huquq fakultetida o‘qish va uni tamomlagan holda Britaniya diplomini olish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Bu yangilik UMED rektori, Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari Sodik Safoyevning Buyuk Britaniyaga tashrifi chog‘ida olib borilgan muzokaralar natijasida e’lon qilindi.
Muzokaralar davomida UMED va Glazgo universiteti rahbariyati o‘rtasida huquqshunoslik sohasida qo‘shma magistrlik dasturini yaratish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Glazgo universiteti QS va THE kabi xalqaro reytinglarda yuqori o‘rinlarni egallab turgan nufuzli muassasa hisoblanadi. Tomonlar uzoq muddatli akademik hamkorlik to‘g‘risidagi hujjatlarni imzoladilar, bu esa “dual diploma” va “Erasmus Mundus Joint Masters” formatlarida dasturni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Kelishuvga ko‘ra, UMED talabalari Glazgo universitetida o‘qish davomida akademik talablarni muvaffaqiyatli bajargan holda Britaniyaning yetakchi huquqshunoslik oliygohlaridan birining diplomini olish huquqiga ega bo‘ladilar. Bu shartnoma nafaqat ikki universitet o‘rtasidagi strategik hamkorlikni mustahkamlaydi, balki talabalar uchun akademik almashinuv va qo‘shma ilmiy loyihalar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilda chet elda ta’lim olish maqsadida 28,9 mingga yaqin o‘zbekistonlik fuqaro mamlakatni tark etgan. Talabalar dunyoning 35 davlatida ta’lim olgan bo‘lsa-da, eng katta oqim hali ham yaqin chet ellarga, jumladan MDH davlatlariga qaratilgan. Bu yangi kelishuv esa O‘zbekiston talabalarining G‘arbiy Yevropadagi nufuzli universitetlarga kirish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.

Студенты Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в Ташкенте теперь смогут пройти обучение на юридическом факультете Университета Глазго, одного из ведущих вузов Великобритании, и получить британский диплом. Это стало возможным благодаря переговорам, проведенным в ходе визита в Великобританию ректора УМЭД, первого заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Содика Сафоева.
В ходе встречи руководство УМЭД и Университета Глазго договорилось о создании совместной магистерской программы в области юридических исследований. Университет Глазго, занимающий высокие позиции в международных рейтингах QS и THE, является престижным учебным заведением. Стороны подписали документы о долгосрочном академическом сотрудничестве, которое будет реализовано в форматах dual diploma и Erasmus Mundus Joint Masters.
Согласно соглашению, студенты УМЭД, успешно выполнив академические требования, смогут получить диплом одного из ведущих юридических вузов Великобритании. Это партнерство не только укрепит стратегическое сотрудничество между университетами, но и откроет новые возможности для академического обмена и совместных научных проектов.
Напомним, что в 2025 году за границу для обучения выехали около 28,9 тысяч граждан Узбекистана. Студенты получали образование в 35 странах мира, при этом наибольший поток по-прежнему направлен в государства ближнего зарубежья. Данное соглашение расширяет доступ узбекистанских студентов к престижным университетам Западной Европы.