16-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurib, tog‘-kon sanoatidagi yirik investitsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Yig‘ilishda 2026-yilga kelib tarmoqda 90 ta loyiha doirasida 2 milliard 200 million dollar investitsiya jalb qilinishi, shuningdek, 172,5 ming tonna mis, 120 tonna oltin, 210,5 tonna kumush va 8 ming tonna uran ishlab chiqarish vazifalari belgilanganligi ta’kidlandi. Bu raqamlar mamlakatning kon-metallurgiya sohasidagi ambitsiyalarini aks ettiradi.
Yig‘ilishda bir qator istiqbolli konlar va obyektlar bo‘yicha texnik-iqtisodiy asoslarni tezda yakunlash, ekspertiza jarayonlarini soddalashtirish zarurligi ta’kidlandi. Hukumatga ushbu loyihalar doirasidagi tashkiliy va huquqiy masalalarni qisqa muddatda hal qilish topshirildi. Shu bilan birga, energetika resurslariga talab ortib borayotgani sababli, ko‘mir qazib chiqarish va qayta ishlash loyihalarini jadallashtirish, aholi va sanoat korxonalariga ko‘mir yetkazib berish hajmini oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati faoliyati doirasida “Muruntov” konini kengaytirishning navbatdagi bosqichi, yangi konlarni o‘zlashtirish, murakkab rudalardan oltin ajratib olish texnologiyalarini joriy etish, shuningdek, ayrim yirik loyihalar bo‘yicha investorlar bilan hamkorlik mexanizmlarini qayta ko‘rib chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi. Bu choralar sanoatning rivojlanishi va xalqaro hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan.
Metallurgiya yo‘nalishida “O‘zmetkombinat”da ishlab chiqarish hajmini oshirish, ichki xomashyo bazasidan samarali foydalanish, raqobatbardosh mahsulot turlarini ko‘paytirish, bozor talabiga mos metall listlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi. Xomashyo ta’minoti, mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish va yangi bozorlarni o‘zlashtirish bo‘yicha aniq choralar belgilandi.
Texnologik metallar kombinati faoliyatiga ham to‘xtalib, sanoat uchun muhim metallar va murakkab qotishmalar ishlab chiqarishni kengaytirish, selen, tellur, kukun metallurgiyasi detallari va boshqa yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni jadallashtirish vazifasi qo‘yildi. Tarmoq korxonalarida tannarxni pasaytirish, energiya sarfini kamaytirish va resurslardan tejamkor foydalanish bo‘yicha manzilli dasturlar ishlab chiqish topshirildi.
Davlat xaridlari va kooperatsiya sohasida mahalliy komponentni kengaytirishga alohida urg‘u berildi. Mutasaddilarga loyihalar va xaridlarda mahalliy komponent ulushini joriy yilda 2 milliard dollardan oshirish bo‘yicha aniq ko‘rsatkichlar belgilab berildi. Shuningdek, geologiya-qidiruv ishlarini kuchaytirish, yangi kon va investitsiya bloklarini investorlarga taklif qilish, uglevodorodga istiqbolli maydonlarni iqtisodiyotga jalb etish rejalari muhokama qilindi, bu esa mamlakatning tabiiy resurslarini samarali boshqarishga qaratilgan.

16 марта Президент Шавкат Мирзиёев посетил Алмалыкский горно-металлургический комбинат и провел совещание по ускорению крупных инвестиционных проектов в горнодобывающей промышленности. На совещании было отмечено, что к 2026 году в рамках 90 проектов в отрасли планируется привлечь 2 миллиарда 200 миллионов долларов инвестиций, а также установлены задачи по производству 172,5 тысяч тонн меди, 120 тонн золота, 210,5 тонн серебра и 8 тысяч тонн урана. Эти цифры отражают амбиции страны в сфере горно-металлургической промышленности.
На совещании подчеркивалась необходимость быстрого завершения технико-экономических обоснований по ряду перспективных месторождений и объектов, упрощения экспертных процессов. Правительству поручено в кратчайшие сроки решить организационные и правовые вопросы в рамках этих проектов. Кроме того, в условиях растущего спроса на энергоресурсы обсуждались вопросы ускорения проектов по добыче и переработке угля, увеличения объемов поставок угля населению и промышленным предприятиям.
В рамках деятельности Навоийского горно-металлургического комбината были даны задания по следующему этапу расширения месторождения «Мурунтау», освоению новых месторождений, внедрению технологий извлечения золота из сложных руд, а также пересмотру механизмов сотрудничества с инвесторами по некоторым крупным проектам. Эти меры направлены на развитие промышленности и укрепление международного сотрудничества.
В металлургическом направлении рассматривались вопросы увеличения объемов производства на «Узметкомбинате», эффективного использования внутренней сырьевой базы, расширения ассортимента конкурентоспособных видов продукции, налаживания производства металлических листов, соответствующих рыночному спросу. Были определены конкретные меры по обеспечению сырьем, диверсификации видов продукции и освоению новых рынков.
Также было уделено внимание деятельности Технологического металлургического комбината, поставлена задача по ускорению проектов по расширению производства важных для промышленности металлов и сложных сплавов, производству селена, теллура, деталей порошковой металлургии и другой высокодобавленной продукции. Руководителям поручено разработать целевые программы по снижению себестоимости, уменьшению энергопотребления и экономному использованию ресурсов на предприятиях отрасли.
Особый акцент был сделан на расширении местного компонента в государственных закупках и кооперации. В связи с этим руководителям были установлены четкие показатели по увеличению доли местного компонента в проектах и закупках в текущем году сверх 2 миллиардов долларов. Кроме того, обсуждались планы по усилению геологоразведочных работ, выявлению дополнительных запасов, предложению новых месторождений и инвестиционных блоков инвесторам, вовлечению в экономику перспективных углеводородных площадей, что направлено на эффективное управление природными ресурсами страны.