Toshkent shahrida transport tizimini tubdan isloh qilish bo‘yicha keng qamrovli reja ishlab chiqildi. Yo‘l harakati tashkiloti markazi (Yo‘l harakati tashkiloti markazi) mutaxassislari tomonidan taqdim etilgan strategiya, 2026-yilga mo‘ljallangan bo‘lib, shahardagi asosiy magistrallarda hozirda o‘tkazish qobiliyatidan deyarli ikki baravar yuqori bo‘lgan transport yukini tartibga solishga qaratilgan. Bu chora-tadbirlar, shuningdek, piyodalar uchun xavfsizroq muhit yaratishni maqsad qilgan.
Rejaga ko‘ra, poytaxtda 30 ming yangi tashkil etilgan avtoturargoh joylari barpo etilishi ko‘zda tutilgan. Mutaxassislar, bu yangi turargohlar yo‘l chetlarida va piyodalar yo‘laklarida tartibsiz qoldirilgan avtomobillar sonini sezilarli darajada kamaytirishga yordam beradi, deb hisoblaydilar. Bu esa, o‘z navbatida, shahar ichidagi tirbandliklarni yumshatishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Piyodalar infratuzilmasini yangilash bo‘yicha “90 kunlik zarba” dasturi doirasida 105 kilometr piyodalar yo‘laklari ta’mirlanadi va 1 330 ta piyodalar o‘tish joylari tartibga solinadi. Uzoq muddatli rejalar, 2030-yilgacha piyodalar yo‘laklari uzunligini 120 kilometrgacha, velosiped yo‘llari tarmog‘ini esa 115 kilometrgacha kengaytirishni nazarda tutadi. Bu chora-tadbirlar shahar transport tizimini barqaror rivojlantirishga qaratilgan.
Oldinroq ma’lum qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, Toshkentdagi tirbandliklar iqtisodiyotga har yili 343 million dollar zarar yetkazmoqda. Yangi islohotlar, ayniqsa ushbu iqtisodiy yo‘qotishlarni kamaytirishga qaratilgan bo‘lib, shahar transport muammolarini hal qilishda muhim qadam hisoblanadi.

В Ташкенте разработан комплексный план реформирования транспортной системы, направленный на упорядочение дорожного движения и создание более безопасной среды для пешеходов. Стратегия, представленная специалистами Центра организации дорожного движения (ЦОДД) и рассчитанная на 2026 год, призвана снизить нагрузку на основные магистрали, где текущий трафик почти вдвое превышает пропускную способность. Эти меры являются частью усилий по системному управлению автомобильными потоками в столице.
Согласно проекту, в городе планируется организовать 30 тысяч новых парковочных мест. Эксперты ожидают, что это позволит сократить количество автомобилей, хаотично оставленных на обочинах и тротуарах, что, в свою очередь, должно способствовать снижению заторов на дорогах. Данная инициатива рассматривается как ключевой шаг в борьбе с транспортными проблемами, которые ежегодно наносят экономике значительный ущерб.
В рамках программы «Ударные 90 дней» намечен ремонт 105 километров тротуаров и приведение в порядок 1 330 пешеходных переходов. Долгосрочные планы до 2030 года включают расширение сети тротуаров до 120 километров и велодорожек до 115 километров. Эти мероприятия направлены на развитие устойчивой транспортной инфраструктуры, хотя их реализация может столкнуться с вызовами, такими как финансирование и логистика.
Ранее сообщалось, что пробки в Ташкенте обходятся экономике в 343 миллиона долларов ежегодно. Новая реформа, таким образом, фокусируется не только на улучшении городской среды, но и на смягчении экономических потерь, связанных с неэффективной транспортной системой. Однако успех этих мер будет зависеть от их последовательного внедрения и адаптации к растущим потребностям города.