Toshkentning ekologik barqarorligini mustahkamlashga qaratilgan “yashil belbog‘” loyihasi doirasida 14-mart kuni Bektemir tumanida “Men ham ko‘chat ekaman” aksiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirga poytaxt hokimligi rahbariyati, turli davlat tashkilotlari vakillari va mahalla faollari jalb qilindi. Gazeta muxbiri Mirolim Isajonov aksiyadan fotoreportaj tayyorladi, jarayonni keng yoritdi.
Tadbir avvalida Toshkent shahri hokimi Shavkat Umurzoqov boshchiligida Bektemir tumanidan videokonferensaloqa orqali poytaxt bo‘ylab aksiyaga start berildi. Hokimning so‘zlariga ko‘ra, ushbu tadbir bir kunning o‘zidayoq 12 ta tumanning 50 dan ortiq mahallasini qamrab oldi. Umurzoqov ta’kidladi: “Hurmatli prezidentimizning topshirig‘iga binoan, shahrimizning ‘yashil belbog‘’ini barpo etishni bu yil daraxt ekishdan boshladik. Bugun har bir tuman hokimi o‘z hududida faollar bilan birga har beshta mahallaga bitta bog‘ tashkil qilish maqsadida ko‘chatlar o‘tqazyapti.”
Hokim qo‘shimcha qilib, tadbirga tayyorgarlik o‘tgan yili boshlanganligini, daraxtlarning sifati va o‘rnatilish rejasi mutaxassislar bilan kelishilganligini aytdi. U shuningdek, “yashil belbog‘” uchun ajratilgan maydonni qurilishga chiqarish o‘rniga yashil hudud barpo etishga qaror qilinganligini ta’kidladi. Aksiyada Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov, shahar hokimligi, ekologiya, ichki ishlar, prokuratura, soliq qo‘mitasi, favqulodda vaziyatlar boshqarmalari, Milliy gvardiya, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda boshqa tashkilotlar rahbarlari va xodimlari ishtirok etdi.
Poytaxt hokimligi axborot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, aksiya davomida Bektemir tumanida “yashil belbog‘” uchun ajratilgan 25 gektarning 4,2 gektar qismiga Qrim qarag‘ayi, shumtol, zarang, sofora kabi 2 mingga yaqin ko‘p yillik daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi. Ta’kidlanishicha, tumanda “yashil belbog‘” barpo etish loyihasi 2025-yilda boshlangan bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida ushbu hududda 10 mingdan ziyod ko‘chat ekilgan. Mazkur jarayon yil yakunigacha davom ettiriladi, har bir hudud o‘rtacha 300 tadan daraxt ekishni rejalashtirgan.

В рамках проекта «зеленый пояс», направленного на укрепление экологической устойчивости Ташкента, 14 марта в Бектемирском районе прошла акция «Я тоже сажаю саженец». В мероприятии приняли участие руководство столичной хокимията, представители различных государственных организаций и активисты махаллей. Журналист газеты «Газета» Миролим Исажонов подготовил фоторепортаж с акции, широко осветив процесс.
Перед началом мероприятия под руководством хокима города Ташкента Шавката Умурзокова из Бектемирского района по видеоконференцсвязи был дан старт акции по всему городу. По словам хокима, это мероприятие охватило более 50 махаллей в 12 районах всего за один день. Умурзоков подчеркнул: «По поручению уважаемого президента мы начали создание «зеленого пояса» нашего города с посадки деревьев в этом году. Сегодня каждый районный хоким вместе с активистами на своей территории высаживает саженцы с целью создания по одному саду на каждые пять махаллей.»
Хоким добавил, что подготовка к акции началась в прошлом году, а качество, высота, толщина и время посадки деревьев были согласованы со специалистами по плану. Он также отметил, что для «зеленого пояса» было решено создать зеленую зону вместо использования земли под застройку. В акции участвовали председатель Национального комитета по экологии и изменению климата Азиз Абдухакимов, руководители и сотрудники городской хокимията, экологических, внутренних дел, прокуратуры, налогового комитета, управления по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и других организаций.
По информации службы информации столичной хокимията, в ходе акции на участке в 4,2 гектара из 25 гектаров, выделенных для «зеленого пояса» в Бектемирском районе, было высажено около 2 тысяч многолетних саженцев деревьев, таких как крымская сосна, тополь, вяз и софора. Отмечается, что проект создания «зеленого пояса» в районе начался в 2025 году, и за прошедший период на этой территории было высажено более 10 тысяч саженцев. Этот процесс будет продолжаться до конца года, каждый район планирует высадить в среднем по 300 деревьев.