16-martdan boshlab, O‘zbekiston-Qozog‘iston chegarasidagi “Yallama” bojxona postida avtotransport vositalari uchun navbatlarni boshqarishning yangi elektron tizimi sinov tariqasida ishga tushirildi. Davlat bojxona qo‘mitasi xabariga ko‘ra, bu tizimni joriy etish uchun postga tutash hududda zarur infratuzilma yaratilgan bo‘lib, hozirda ushbu post orqali O‘zbekistondan kuniga o‘rtacha 500–600 ta avtotransport vositasi chiqadi.
Yangi tizim haydovchilarga “E-navbat” mobil ilovasi orqali chegara bojxona postiga kelmasdan turib elektron navbat olish imkonini beradi. Shuningdek, ular postdagi mavjud navbatlar haqida onlayn ma’lumot bilan tanishishi mumkin. Qo‘mita ta’kidlashicha, bu chegara o‘tkazish punktlari oldida avtotransport vositalari tirbandligining oldini olishga xizmat qiladi.
Mazkur yangilik Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 29-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasi Davlat chegarasi orqali jismoniy shaxslar harakatlanishi hamda ular tomonidan tovar va transport vositalarini olib o‘tish jarayonlarini yanada soddalashtirish to‘g‘risida”gi 44-sonli qarori ijrosi doirasida amalga oshirilgan. Qarorga muvofiq, “Elektron navbat” avtomatlashtirilgan axborot tizimi harakatlanish oqimidan kelib chiqib, bosqichma-bosqich barcha chegara o‘tkazish punktlarida joriy etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, prezidentning 2025-yil 27-yanvardagi transport-logistika tizimini rivojlantirish to‘g‘risidagi qaroriga muvofiq, 2025-yil 1-iyundan boshlab O‘zbekiston davlat chegarasi orqali avtomobil o‘tkazish punktlarida yuk tashishda elektron navbat tizimi ishga tushirilishi belgilangan edi. Avvalroq “Elektron navbat” tizimi birinchi bo‘lib Qozog‘iston bilan chegarada joylashgan “Navoiy” postida ishga tushirilgan edi.
2025-yil avgustida O‘zbekistondagi qator chegara bojxona postlariga yengil avtotransport vositalarini skaner qiluvchi zamonaviy inspeksion ko‘rik majmuasi — Z portal qurilmasi o‘rnatilayotgani xabar berilgan edi. Dastlab bunday qurilma “G‘ishtko‘prik” postiga, so‘ng “Navoiy” postiga o‘rnatilgan, bu chegara nazoratini yanada samaraliroq qilishga qaratilgan.

С 16 марта на таможенном посту «Яллама» на узбекско-казахстанской границе в тестовом режиме запущена новая электронная система управления очередями для автотранспортных средств. По сообщению Государственного таможенного комитета, для внедрения системы в прилегающей к посту территории создана необходимая инфраструктура, и в настоящее время через этот пост из Узбекистана ежедневно выезжает в среднем 500–600 автотранспортных средств.
Новая система позволяет водителям получать электронную очередь напрямую через мобильное приложение «E-navbat», не приезжая на погранично-таможенный пост. Кроме того, они могут ознакомиться с онлайн-информацией о текущих очередях на посту. Комитет подчеркивает, что это поможет предотвратить скопление автотранспорта перед пунктами пропуска через границу.
Данное нововведение реализовано в рамках исполнения постановления Кабинета Министров от 29 января 2025 года №44 «О дальнейшем упрощении процессов перемещения физических лиц через Государственную границу Республики Узбекистан, а также перемещения ими товаров и транспортных средств». Согласно постановлению, автоматизированная информационная система «Электронная очередь» для автотранспортных средств планируется к поэтапному внедрению на всех пунктах пропуска с учетом потока движения.
Кроме того, в соответствии с указом президента от 27 января 2025 года о развитии транспортно-логистической системы, с 1 июня 2025 года предусмотрено внедрение системы электронной очереди при перевозке грузов через автомобильные пункты пропуска Государственной границы Узбекистана. Ранее сообщалось, что система «Электронная очередь» впервые была запущена на посту «Навои», расположенном на границе с Казахстаном.
В августе 2025 года сообщалось об установке на ряде таможенных постов Узбекистана современных инспекционных комплексов для сканирования легковых автотранспортных средств — устройств Z-портала. Изначально такое устройство было установлено на посту «Гишткўприк», а затем на посту «Навои», что направлено на повышение эффективности пограничного контроля.