O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida Narpay tumanidagi 'Marokand sifat' sanoat-agrar klasterining ishini ko‘rib chiqdi. Klasterda chiqindisiz ishlab chiqarish tizimi joriy etilgan bo‘lib, paxta yetishtirishdan tortib tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq tsikl qurilgan.
Loyihaga jami 25 million dollar sarmoya kiritilgan: bu yerda yog‘ ishlab chiqariladi, tolalar qayta ishlanadi, ip tayyorlanadi va tayyor kiyimlar tikiladi. Bunday yondashuv yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish va eksport salohiyatini oshirish imkonini beradi. Hozirda korxona yiliga 5,5 ming tonnagacha ip va 1 millionga yaqin trikotaj mahsulot ishlab chiqarmoqda. Eksport hajmi 10 million dollargacha yetishi kutilmoqda.
Chiqindilarni qayta ishlashga alohida e‘tibor qaratilgan: mato qoldiqlari tashlanmaydi, balki zamonaviy uskunalar yordamida yangi tolaga va ipga aylantiriladi. Bu yo‘nalishdagi quvvat yiliga 5 ming tonnagacha yetadi. 7 million dollarlik loyiha 3,3 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, 500 kishiga ish bilan ta’minlaydi. Umuman olganda, klaster allaqachon mingga yaqin doimiy ish o‘rni yaratgan, mavsumda esa qo‘shimcha 3 ming ishchini jalb qiladi.
Korxona, shuningdek, 'yashil' texnologiyalarni joriy etmoqda: hududda quyosh panellari o‘rnatilgan, bu energiya xarajatlarini kamaytirish va ishlab chiqarishning ekologik barqarorligini oshirishga xizmat qiladi. Prezident tashrifi davomida xodimlar bilan suhbatlashib, bunday loyihalarning aholi bandligi va hududlarni rivojlantirishdagi ahamiyatini ta’kidladi.
Bundan tashqari, prezidentga suv xo‘jaligini modernizatsiya qilish bo‘yicha tashabbuslar taqdim etildi. Xususan, Narpay tumanidagi nasos stansiyalarining bir qismi davlat-xususiy sheriklik asosida xususiy sektorga topshirilgan. 21 nasos agregati 12,3 milliard so‘m miqdoridagi investitsiyalar hisobiga yangilandi, bu yillik energiya iste’molini 68,1 milliondan 34,1 million kilovatt-soatgacha kamaytirishga imkon berdi.
Umuman olganda, Samarqand viloyati suv xo‘jaligiga yangi ilmiy yondashuvlar joriy etilmoqda. Fan va amaliyot o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni ta’minlash uchun viloyat hokimi yonida ilmiy maslahatchi ishlaydi. Shuningdek, sohada dual ta’lim tashkil etilmoqda: 72 talabaga suv xo‘jaligi, qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash, gidrotexnika va gidroenergetika, kadastr va ekologiya yo‘nalishlarida olti oylik uzluksiz amaliyot tashkil etiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Самаркандскую область ознакомился с работой промышленно-аграрного кластера 'Мароканд сифат' в Нарпайском районе. На предприятии внедрена система безотходного производства, построен полный цикл — от выращивания хлопка до выпуска готовой текстильной продукции.
В проекты кластера вложено около 25 миллионов долларов: здесь производят масло, перерабатывают волокно, изготавливают пряжу и шьют готовую одежду. Такой подход позволяет создавать высокую добавленную стоимость и усиливать экспортный потенциал. В настоящее время предприятие выпускает до 5,5 тысячи тонн пряжи и около 1 миллиона трикотажных изделий в год. Ожидается, что объем экспорта достигнет 10 миллионов долларов.
Особое внимание уделяется переработке отходов: остатки тканей не выбрасываются, а на современном оборудовании перерабатываются в новое волокно и пряжу. Мощности в этом направлении достигают 5 тысяч тонн в год. Проект стоимостью 7 миллионов долларов размещен на территории 3,3 гектара и обеспечивает работой около 500 человек. В целом кластер уже создал около тысячи постоянных рабочих мест, а в сезон дополнительно привлекает до 3 тысяч работников.
Предприятие также внедряет 'зеленые' технологии: на территории установлены солнечные панели, что снижает энергозатраты и повышает экологическую устойчивость производства. Во время визита глава государства пообщался с сотрудниками и отметил важность подобных проектов для занятости населения и развития регионов.
Кроме того, президенту представили инициативы по модернизации водного хозяйства. В частности, часть насосных станций в Нарпайском районе передана частному сектору на основе государственно-частного партнерства. 21 насосный агрегат обновлен за счет инвестиций в размере 12,3 миллиарда сумов, что позволило снизить годовое энергопотребление с 68,1 миллиона до 34,1 миллиона киловатт-часов.
В целом в водное хозяйство Самаркандской области внедряются новые научные подходы. Для взаимодействия науки и практики при хокиме области работает научный советник. Кроме того, в отрасли налаживается дуальное образование: для 72 студентов будет организована шестимесячная непрерывная практика по направлениям водное хозяйство, механизация сельского хозяйства, гидротехника и гидроэнергетика, кадастр и экология.
Ранее Шавкат Мирзиёев вместе с представителями общественности, ветеранами и молодежью совершил поездку из Самарканда в Нарпайский район на новом высокоскоростном электропоезде Hyundai Rotem, получившем имя великого полководца Джалолиддина Мангуберды.