Markaziy bankning xalqaro migratsiya va jismoniy shaxslarning valyuta operatsiyalari bo‘yicha sharhiga ko‘ra, rivojlangan mamlakatlar va bir qator Osiyo davlatlarida ishlayotgan o‘zbekistonliklarning pul o‘tkazmalari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb 21,7 foizga oshdi. Bu o‘sish mehnat migratsiyasi mamlakatlarida ishchi kuchiga bo‘lgan barqaror talab, barqaror ish haqi, iqtisodiy faollikning oshishi va ushbu mamlakatlar milliy valyutalarining mustahkamlanishi bilan bog‘liq.
2025-yil oxiriga kelib, Qozog‘iston, Turkiya, Janubiy Koreya, AQSh, Buyuk Britaniya va Yevropa Ittifoqidan tushgan mablag‘lar 2024-yilgi 2,85 mlrd dollar va besh yil avvalgi 1,32 mlrd dollarga nisbatan ancha ko‘payib, 3,49 mlrd dollarni tashkil etdi. Xususan, Qozog‘istondan pul o‘tkazmalari 903 million dollarga yetdi, ammo o‘sish sur’ati 13,6 foizni tashkil etgan. Turkiyadan o‘tkazmalar esa 547 million dollarga yetib, deyarli 35 foizlik o‘sishni ko‘rsatdi.
O‘zbekiston global migratsiya jarayonlarining bir qismi bo‘lib qolmoqda. An’anaviy yo‘nalishlar (Rossiya, Qozog‘iston, Janubiy Koreya va Turkiya) bilan bir qatorda, Yevropa va Osiyo mamlakatlariga migratsiya ham ko‘payib bormoqda, bu esa kiruvchi pul o‘tkazmalari tarkibida aks etmoqda. Yevropadan pul o‘tkazmalari hajmi 2020-yildan beri to‘rt baravarga oshdi—141 million dollardan 563 million dollargacha.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda har bir oluvchiga o‘rtacha yillik o‘tkazmalar hajmi 2000−4000 dollarni tashkil qiladi. 2025-yilda O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari kanallarining tuzilishida P2P o‘tkazmalari ulushining o‘sishi raqamli moliyaviy xizmatlarning rivojlanishi, tranzaksiyalarning qulayligi va tezligi hamda tranzaksiya xarajatlarining pasayishi bilan izohlanadi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilda O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi 18,9 milliard dollarni tashkil etdi, ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 27,2 foizga o‘sgan (yoki 4,1 mlrd dollarga). Ushbu oqimlar ichki valyuta bozorida muvozanatni saqlashga yordam berdi. Shu bilan birga, 2025-yilda O‘zbekistondan xorijga o‘tkazmalar hajmi 5 foizga kamayib, 2,7 mlrd dollarni tashkil etdi.

Согласно комментарию Центрального банка по международной миграции и валютным операциям физических лиц, объем денежных переводов от узбекистанцев, работающих в развитых странах и ряде азиатских государств, вырос почти на 21,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Этот рост связан с устойчивым спросом на рабочую силу в странах трудовой миграции, стабильной заработной платой, повышением экономической активности и укреплением национальных валют этих стран.
К концу 2025 года поступления из Казахстана, Турции, Южной Кореи, США, Великобритании и Европейского союза значительно увеличились по сравнению с 2,85 млрд долларов в 2024 году и 1,32 млрд долларов пять лет назад, достигнув 3,49 млрд долларов. В частности, переводы из Казахстана составили 903 млн долларов, но темпы роста составили 13,6%. Переводы из Турции достигли 547 млн долларов, что означает рост почти на 35%.
Узбекистан остается частью глобальных миграционных процессов. Наряду с традиционными направлениями (Россия, Казахстан, Южная Корея и Турция), миграция в европейские и азиатские страны также продолжает расти, что отражается в структуре входящих денежных переводов. Объем переводов из Европы вырос в четыре раза с 2020 года—с 141 млн долларов до 563 млн долларов.
По данным Центрального банка, средний годовой объем переводов на одного получателя в Узбекистане составляет 2000–4000 долларов. В структуре каналов денежных переводов в Узбекистан в 2025 году рост доли P2P-переводов объясняется развитием цифровых финансовых услуг, удобством и скоростью транзакций, а также снижением транзакционных издержек.
Напомним, в 2025 году объем денежных переводов в Узбекистан составил 18,9 млрд долларов, показатель вырос на 27,2% по сравнению с 2024 годом (или на 4,1 млрд долларов). Эти потоки помогли сохранить баланс на внутреннем валютном рынке. В то же время, объем переводов из Узбекистана за рубеж в 2025 году сократился на 5%, составив 2,7 млрд долларов.