️ Senegal Futbol Federatsiyasi (FSF) raisi Abdoulaye Fall matbuot anjumanida e'lon qildiki, federatsiya o'z advokatlariga Sport Arbitraj sudi (CAS) darajasida ish yuritish uchun vakolat bergan. Bu qadam Afrika Millatlar Kubogi (AFCON) chempionligidan mahrum qilinganidan keyin amalga oshirilmoqda, chunki Afrika Futbol Konfederatsiyasi (CAF) o'tgan seshanba kuni Senegalning g'alabasini bekor qilib, unvonni Marokashga topshirish to'g'risida qaror qabul qildi. Fall: "Senegal o'z o'yinchilarimizning iste'dodi bilan maydonda qozongan ushbu g'alabani qonuniy himoya qilishda davom etadi", dedi.
️ Qit'a futbolining asosiy finali, 18-yanvar kuni Rabotda bo'lib o'tdi va ikkinchi bo'limning qo'shimcha daqiqalarida mezbonlarga penalti berilgandan keyin bir nechta senegallik futbolchilar norozilik bildirish uchun maydondan chiqib ketishdi. Senegal sardori Sadio Mane o'yinchilarni maydonga qaytarishga muvaffaq bo'ldi, ammo Marokash penaltini o'tkazib yubordi. Pape Gueye qo'shimcha vaqtda gol urib, Senegalga 1:0 hisobida g'alaba keltirdi. Biroq, CAF Marokashning shikoyatini o'rganib chiqqach, "Senegal terma jamoasi o'yinni boy bergan deb e'lon qilinadi" va natija "rasman 3:0" hisobida Marokash foydasiga qayd etilganligini ma'lum qildi.
️ G'alabaning bekor qilinishi Senegaldagi muxlislardan kuchli reaktsiyani keltirib chiqardi, bu erda hukumat CAF ichidagi korruptsiya haqida "mustaqil xalqaro tergov" o'tkazishga chaqirdi. Federatsiya ijroiya qo'mitasining rezolyutsiyasida "o'z huquqlarini himoya qilish va sport adolatini tiklash uchun barcha mumkin bo'lgan qonuniy, institutsional va yurisdiktsion vositalardan foydalaniladi" deb ta'kidlandi. Senegal Prezidenti Bassirou Diomaye Faye o'zining ijtimoiy tarmoqdagi postida Afrika Millatlar Kubogi kubogi oldida turib, CAF qaroriga nisbatan "g'azabini" bildirdi.
️ Marokash Futbol Federatsiyasi (FRMF) esa, qaror "qoidalarni qo'llab-quvvatlaydi va xalqaro musobaqalarning muammosiz o'tishi uchun zarur bo'lgan barqarorlikni ta'minlaydi" deb e'lon qildi. CAF Prezidenti Patris Motsepe Senegal AFCON chempionligidan mahrum qilinganidan keyin afrikalik futbol ishonchsizlik muammolari va uning halolligi haqidagi savollar bilan davom etayotganini tan oldi. U, shu bilan birga, o'z tashkilotining Apellyatsiya Kengashining Marokashga unvonni berish qarorini himoya qildi, chunki Senegal final natijasiga qarshi norozilik bildirish orqali turnir qoidalarini buzgan deb topilgan.
️ Motsepe: "Men ilgari finalda sodir bo'lgan voqealar bilan juda hafsalam pir bo'lganimni bildirgan edim", dedi. "Bu CAFning ko'p yillar davomida futbol o'yinlarimiz natijalarining halolligi, hurmati, axloqi, boshqaruvi va ishonchliligini ta'minlash uchun qilgan yaxshi ishiga putur yetkazadi. Biz hali ham shubha va ishonchsizlik bilan kurashmoqdamiz. Bu meros masalasidir". U, shuningdek, CAFning intizom va apellyatsiya kengashlari mustaqil tuzilmalar ekanligini, ularning tarkibi qit'adagi eng hurmatli advokatlar va sudyalardan iboratligini ta'kidladi, ammo Senegal hukumati CAF ichidagi korruptsiya haqidagi da'volar asosida mustaqil xalqaro tergov talab qildi.

️ Федерация футбола Сенегала (FSF) поручила своим юристам подать апелляцию в Спортивный арбитражный суд (CAS) после того, как национальная команда была лишена титула Кубка африканских наций (КАН). Конфедерация африканского футбола (КАФ) во вторник аннулировала победу Сенегала, присудив титул Марокко спустя два месяца после финала. Президент федерации Абдулай Фалль на пресс-конференции заявил: «Сенегал останется на ногах и будет законно защищать эту победу на поле, которую мы завоевали на поле благодаря таланту наших игроков». Он добавил: «Мы дали нашим адвокатам мандат на продолжение этой процедуры на уровне Спортивного арбитражного суда».
️ Главный футбольный финал континента, состоявшийся 18 января в Рабате, погрузился в хаос, когда несколько сенегальских игроков покинули поле в знак протеста после того, как хозяевам был назначен пенальти в добавленное время второго тайма. Игроков Сенегала удалось уговорить вернуться на поле капитаном Садио Мане, но Марокко не реализовало пенальти. Папе Гее забил гол в дополнительное время, принеся Сенегалу победу со счетом 1:0. Однако КАФ, изучив апелляцию Марокко, заявила, что «сенегальская национальная команда объявляется проигравшей матч» и результат «официально записан как 3:0» в пользу Марокко.
️ Лишение победы вызвало резкую реакцию болельщиков в Сенегале, где власти призвали к «независимому международному расследованию» коррупции. В резолюции исполнительного комитета федерации, зачитанной на пресс-конференции, говорится, что она будет «использовать все возможные юридические, институциональные и юрисдикционные средства для защиты своих прав и восстановления спортивной справедливости». Президент Сенегала Бассиру Диомайе Файе появился в своем офисе перед трофеем Кубка Африки в посте в социальных сетях в среду, выразив свое «возмущение» решением КАФ.
️ Федерация футбола Марокко (FRMF), в свою очередь, заявила, что решение «поддерживает правила и обеспечивает стабильность, необходимую для бесперебойного проведения международных соревнований». Президент КАФ Патрис Моцепе признал, что африканский футбол по-прежнему страдает от проблем с доверием и вопросов о его целостности после лишения Сенегала титула КАН. Однако он защитил решение Апелляционного совета своей организации присудить титул Марокко после удовлетворения их протеста против исхода финала.
️ Моцепе заявил: «Я ранее выражал свое крайнее разочарование инцидентами, произошедшими в финале. Это подрывает хорошую работу, которую КАФ проделала на протяжении многих-мany лет, чтобы обеспечить целостность, уважение, этику, управление, а также достоверность результатов наших футбольных матчей. Мы все еще имеем дело с подозрениями и недоверием. Это проблема наследия». Он подчеркнул, что дисциплинарный и апелляционный советы КАФ являются независимыми органами, состоящими из юристов, выбранных с помощью ассоциаций-членов, но правительство Сенегала потребовало независимого международного расследования решения, обвинив КАФ в коррупции.