O‘zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. 2026-yilning yanvar-fevral oylarida O‘zbekiston fuqarolarining chet elga turistik maqsadlarda chiqishlari soni oshganligi qayd etildi. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, yilning birinchi ikki oyida chet elga sayohat qilganlar soni 1 million 81 ming 612 kishini tashkil etdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 49,3 ming kishi yoki 4,8 foizga ko‘p.
Ijobiy dinamikaga qaramay, chet elga sayohat qilishning o‘sish sur’atlarida keskin sekinlashish kuzatilmoqda. Taqqoslash uchun: 2025-yil boshida bu ko‘rsatkich 1 million 32,2 ming kishi bo‘lib, bu o‘tgan yil darajasidan 21,4 foiz yuqori edi. Hozirgi raqamlar o‘tgan yilgi sakrashdan keyin chet elga sayohatlarga bo‘lgan talabning barqarorlashganligini ko‘rsatmoqda.
Yo‘nalishlar orasida an’anaviy ravishda Qirg‘iziston yetakchilik qilmoqda, unga 426 mingdan ortiq o‘zbekistonlik tashrif buyurgan. Birinchi uchlikka Tojikiston (179 ming sayyoh) va Qozog‘iston (166 ming vatandosh) ham kirgan. E’tiborlisi, Tojikistonga qiziqish o‘tgan yilga nisbatan biroz pasaygan, Qozog‘istonga oqim esa o‘sishni ko‘rsatgan.
Saudiya Arabistoni sezilarli sakrash qildi, u yerda o‘tgan yilgi 81 mingga nisbatan 115 mingdan ortiq kishi bo‘ldi. Rossiyaga sayohatlar soni ham oshdi – 48 mingdan 62 minggacha. Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari va Tailand ham mashhur yo‘nalishlar ro‘yxatiga kirdi. Birinchi o‘ntalikdagi qiziqarli o‘zgarish – Xitoyning debyuti bo‘lib, deyarli 9 ming kishi bilan Vyetnamni reytingdan chiqarib yubordi. Top-10 ni Misr yakunlaydi, unga qiziqish yil davomida biroz sovigan.

Узбекистан, Ташкент – Podrobno.uz. В январе-феврале 2026 года зафиксирован рост числа граждан Узбекистана, выезжающих за границу с туристическими целями. По данным Агентства по статистике, за первые два месяца года зарубежные поездки совершили 1 миллион 81 тысяча 612 человек. Это на 49,3 тысячи человек, или на 4,8 % больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Несмотря на положительную динамику, наблюдается резкое замедление темпов роста выездного туризма. Для сравнения: в начале 2025 года показатель составлял 1 миллион 32,2 тысячи человек, что было на 21,4 % выше уровня предыдущего года. Текущие цифры свидетельствуют о стабилизации спроса на зарубежные поездки после прошлогоднего скачка.
Лидером среди направлений традиционно остается Кыргызстан, который посетили более 426 тысяч узбекистанцев. В первую тройку также вошли Таджикистан со 179 тысячами туристов и Казахстан, принявший 166 тысяч соотечественников. Примечательно, что интерес к Таджикистану немного снизился по сравнению с прошлым годом, в то время как поток в Казахстан продемонстрировал рост.
Значительный рывок совершила Саудовская Аравия, куда выехали более 115 тысяч человек против 81 тысячи годом ранее. Также выросло число поездок в Россию — с 48 до 62 тысяч. В список популярных направлений вошли Турция, Объединенные Арабские Эмираты и Таиланд. Интересным изменением в первой десятке стало появление Китая, который с показателем почти 9 тысяч человек вытеснил из рейтинга Вьетнам. Замыкает топ-10 Египет, интерес к которому за год несколько охладил.