Muqaddas Ramazon oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Milliy Ijtimoiy Himoya Agentligi mamlakat bo‘ylab keng qamrovli dasturni amalga oshirdi. Dasturning asosiy maqsadi oilalarning farovonligini taʼminlash, turar joy sharoitlarini yaxshilash va fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash uchun sifatli tibbiy xizmatlarni taqdim etish edi.
Ushbu dastur doirasida respublika bo‘ylab taxminan 700 ming oilaga ijtimoiy yordam ko‘rsatildi. Barcha to‘lovlar manzilli ravishda oluvchilarga yetkazildi va joriy yilning mart oyi boshigacha bu yo‘nalishdagi ishlar to‘liq yakunlandi. Ro‘yxatlar yagona ijtimoiy reyestr maʼlumotlari asosida shakllantirildi, bu mablag‘larning taqsimlanishida maksimal shaffoflik va adolatni taʼminladi.
Dasturda tibbiy masalalarga alohida eʼtibor qaratildi. Davlat fuqarolar uchun qimmat davolashni o‘z hisobidan to‘lay olmaganlar uchun murakkab jarrohlik operatsiyalarini o‘tkazishga katta mablag‘lar ajratdi. Ko‘plab dastur foydalanuvchilari uchun bu yordam hayotni saqlash va mehnat qobiliyatini tiklash masalasida hal qiluvchi omil bo‘ldi.
Shu bilan birga, mamlakatda turar joy sharoitlarini tubdan yaxshilash loyihasi amalga oshirilmogda. Agentlik mutaxassislari infratuzilmani yangilashga muhtoj bo‘lgan uy xo‘jaliklarini batafsil tekshirdilar. Eng zaif oilalarning uylarida taʼmirlash ishlari allaqachon boshlangan. Xavfsiz makon yaratish va uylarning energiya samaradorligini oshirishga ustuvor ahamiyat berilmoqda, bu esa uylarni issiqroq va himoyalangan qilishga xizmat qiladi.
Dasturning muvaffaqiyati davlat tuzilmalari va hamkor tashkilotlar o‘rtasidagi yaqin hamkorlik tufayli amalga oshirildi. Xususan, amalga oshirish Milliy Ijtimoiy Himoya Agentligi tomonidan Vaqf xayriya jamg‘armasi bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Qo‘shma saʼy-harakatlar har bir muhtoj manzilga yordam yetib borishini kafolatlaydigan ishonchli qo‘llab-quvvatlash mexanizmini yaratishga imkon berdi.

В священный месяц Рамадан по инициативе президента Шавката Мирзиёева Национальное агентство социальной защиты реализовало масштабную программу по всей стране. Основной целью инициативы стало обеспечение благополучия семей, улучшение их жилищных условий и сохранение здоровья граждан через предоставление качественных медицинских услуг.
Социальную поддержку в рамках данной программы получили около 700 тысяч семей по всей республике. Все выплаты были адресно доведены до получателей, и к началу марта текущего года работа в этом направлении была полностью завершена. Процесс формирования списков проходил на основе данных единого социального реестра, что обеспечило максимальную прозрачность и справедливость распределения средств.
Особое внимание в программе уделено критически важным медицинским вопросам. Государство выделило значительные средства на проведение сложных хирургических операций для граждан, которые не имели возможности оплатить дорогостоящее лечение самостоятельно. Для многих бенефициаров программы эта помощь стала решающим фактором в вопросе сохранения жизни и восстановления трудоспособности.
Параллельно в стране развернут проект по кардинальному улучшению жилищных условий. Специалисты агентства провели детальное обследование домохозяйств, нуждающихся в обновлении инфраструктуры. В домах наиболее уязвимых семей уже начались ремонтные работы. Приоритет отдается созданию безопасного пространства и повышению энергоэффективности жилья, чтобы сделать дома более теплыми и защищенными.
Успех программы стал возможен благодаря тесному взаимодействию государственных структур и партнерских организаций. В частности, реализация велась Национальным агентством социальной защиты совместно с благотворительным фондом Вакф. Совместные усилия позволили создать отлаженный механизм поддержки, гарантирующий, что помощь дойдет до каждого нуждающегося адресата.