Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari va Bojxona qo‘mitasi Surxondaryo viloyati Termiz tumanida Afg‘onistondan kelgan yuk mashinasini tekshirish jarayonida kartoshka ko‘rinishida niqoblangan 72,3 kilogramm gashishni topib, uni olib kirishga bo‘lgan urinishni to‘xtatib qoldi. Bu voqea chegarada xavfsizlikni mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan faol choralarning samaradorligini ko‘rsatdi.
DXX matbuot xizmatining xabar berishicha, 25 yoshli Surxondaryo viloyati Termiz tumani fuqarosi boshqaruvidagi yuk mashinasi tirkamasidagi kartoshkalar chuqur tekshirilganda, ular ichida 222 dona kartoshka shaklidagi o‘ram topilgan. Ushbu o‘ramlar ichida gashish saqlanganligi aniqlandi, bu esa noqonuniy moddalarni chegaradan o‘tkazish uchun yangi va murakkab usullardan foydalanilayotganini ko‘rsatmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu yuk Rossiyaga olib borilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu xalqaro narkotik savdosining bir qismi sifatida qaralmoqda. Mazkur holat yuzasidan tergov harakatlari boshlangan, shuningdek, noqonuniy moddalar tarqatish tarmoqlarini aniqlash va ularga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rilmoqda. Bu voqea mintaqaviy xavfsizlikka salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan muammolarni yanada kuchaytirishi mumkin.

Пограничные войска Службы государственной безопасности и Таможенный комитет Узбекистана пресекли попытку ввоза 72,3 килограмма гашиша, замаскированного под картофель, из Афганистана в ходе проверки грузовика в Сурхандарьинской области, Термезском районе. Этот инцидент подчеркивает усилия по укреплению безопасности на границе, но также указывает на сохраняющиеся вызовы в борьбе с незаконным оборотом наркотиков в регионе.
По сообщению пресс-службы СГБ, при углубленном досмотре картофеля в прицепе грузовика, управляемого 25-летним жителем Термезского района, было обнаружено 222 свертка в форме картофеля, внутри которых находился гашиш. Эта находка свидетельствует о новых и изощренных методах контрабанды, используемых преступными группами для обхода пограничного контроля.
Согласно предварительным данным, данный груз предназначался для транспортировки в Россию, что указывает на вовлеченность в международную наркоторговлю. По данному факту возбуждено уголовное дело и начато расследование, направленное на выявление и пресечение каналов распространения наркотиков. Этот случай может усугубить проблемы региональной безопасности, связанные с наркотрафиком из Афганистана.