O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali suhbat o‘tkazdi. Suhbatda O‘zbekistonda atom elektr stansiyasi (AQSh) qurilishi masalasi, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Rahbarlar, o‘tgan yilgi savdo aylanmasi 10 foizga o‘sib, 13 milliard dollarga yetganligini va joriy yil boshidan esa yana 32 foizga oshganligini ta’kidladilar. Bu raqamlar ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikning barqaror o‘sishini ko‘rsatmoqda, ammo bu o‘sishning kelajakdagi barqarorligi va global iqtisodiy tangliklar ta’siri haqida savollar qolmoqda.
Muhokamada sanoat, energetika va transport sohalaridagi yirik qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, xususan, O‘zbekistondagi birinchi AQSh qurilishi loyihasini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning faoliyati yuqori baholandi va aprel oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “INNOPROM. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasiga tayyorgarlik faolligi qayd etildi.
Prezidentlar, shuningdek, Yaqin Sharq, Janubiy Osiyo va Ukrainadagi vaziyat kabi xalqaro kun tartibining asosiy masalalari bo‘yicha fikr almashdilar va kelgusidagi aloqalar grafigini muhokama qildilar. Bu mavzular ikki davlatning mintaqaviy va global muammolarga nisbatan pozitsiyalarini aniqlashda muhim ahamiyatga ega.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 марта провел телефонный разговор с Президентом России Владимиром Путиным. В ходе беседы стороны обсудили строительство атомной электростанции (АЭС) в Узбекистане, а также актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Лидеры отметили, что торгово-экономическое сотрудничество продолжает демонстрировать рост: по итогам прошлого года товарооборот увеличился на 10% и достиг 13 миллиардов долларов, а с начала текущего года вырос еще на 32%. Эти цифры указывают на устойчивый рост двустороннего экономического сотрудничества, однако остаются вопросы о его будущей стабильности и влиянии глобальных экономических потрясений.
В обсуждении особое внимание было уделено реализации крупных совместных проектов в промышленности, энергетике и транспорте, в частности продвижению проекта строительства первой АЭС в Узбекистане. Также была высоко оценена работа Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и отмечена активная подготовка к международной промышленной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия», которая пройдет в апреле в Ташкенте.
Президенты также обменялись мнениями по ключевым вопросам международной повестки, включая ситуацию на Ближнем Востоке, в Южной Азии и Украине, и обсудили график предстоящих контактов. Эти темы имеют важное значение для определения позиций двух стран в отношении региональных и глобальных проблем.