O‘zbekiston Migratsiya agentligi AQShning USA Farm Labor tashkiloti bilan kelishuv imzoladi. Hujjatga ko‘ra, o‘zbekistonliklar AQSh fermer xo‘jaliklarida o‘rtacha 3500 dollar oylik maosh evaziga ishlash imkoniyatiga ega bo‘lishi mumkin. Agentlik rahbari Behzod Musayev Kun.uz nashriga bergan intervyusida, hozirda loyihaning sinov bosqichida kvotalar belgilanish jarayoni davom etayotganini aytdi.
Musayevning so‘zlariga ko‘ra, AQSh tashkiloti ilgari asosan Lotin Amerikasi mamlakatlaridan ishchi kuchi jalb qilgan. So‘nggi yillarda AQSh bilan mustahkam, do‘stona va strategik munosabatlarning o‘rnatilishi bu sohada ham yo‘l ochdi va O‘zbekiston ishchi kuchi jalb qilinadigan mamlakatlar ro‘yxatiga qo‘shildi. "Katta muvaffaqiyatga erishdik deb aytish mumkin. Bugun biz allaqachon kvotalar haqida gaplashmoqdamiz", – dedi u.
Agentlik rahbari ta‘kidlashicha, bunday loyiha ilgari amalga oshirilmagani sababli, birinchi guruh o‘zbekistonliklarning xatti-harakati va mas‘uliyati kelajakdagi ishlarni belgilaydi. Kelishuv onlayn tarzda imzolangan, chunki mamlakatlar orasidagi masofa katta. Keyingi bosqich – kvotalarni ajratish.
Musayevning izohlariga ko‘ra, AQSh tomoni uchun O‘zbekiston yangi ishchi kuchi, yangi millat va yangi mamlakat hisoblanadi. Shu sababli sinov loyihasi doirasida avval ma‘lum miqdordagi odamlarni yuborish rejalashtirilgan. Agar ular mehnatsevarligi, mas‘uliyati, qonunlarga rioya qilishi va jamiyatga tez integratsiyalashuvi bilan namoyon bo‘lsa, kvotalar yildan-yilga oshirilishi kutilmoqda.

Агентство по миграции Узбекистана подписало соглашение с американской организацией USA Farm Labor. Согласно документу, граждане Узбекистана смогут работать на фермах в США со средней заработной платой в 3500 долларов в месяц. Глава агентства Бехзод Мусаев в интервью Kun.uz сообщил, что в рамках пилотного проекта в настоящее время определяются квоты.
По словам Мусаева, американская организация ранее в основном привлекала рабочую силу из стран Латинской Америки. Установление тесных, дружественных и стратегических отношений с США в последние годы открыло возможности и в этой сфере, и Узбекистан был добавлен в перечень стран, откуда привлекается рабочая сила. «Можно сказать, что мы достигли большого успеха. Сегодня мы уже говорим о квотах», – заявил он.
Глава агентства подчеркнул, что поскольку подобный проект ранее не реализовывался, поведение и ответственность первой группы узбекистанцев определят дальнейшую работу. Соглашение было подписано в онлайн-формате из-за большого расстояния между странами. Следующий этап – выделение квот.
Мусаев отметил, что для американской стороны Узбекистан является новой рабочей силой, новой нацией и новой страной. Поэтому в рамках пилотного проекта сначала будет отправлено определённое количество людей. Если они проявят трудолюбие, ответственность, соблюдение законов и быструю интеграцию в общество, квоты будут увеличиваться из года в год.