CRPT Turon, O‘zbekistonda mahsulotlarni raqamli markirovkalash va kuzatish milliy axborot tizimi operatori, ichimliklar va sharbat ishlab chiqaruvchilar uyushmasi UzBev’ning 1-apreldan suv va salqin ichimliklarni raqamli markirovkalash tizimida agregatsiyani (guruhli qadoqlarni kuzatish) joriy etish bilan bog‘liq xatarlar haqidagi murojaatiga javob berdi. Kompaniya bayonotida UzBev tomonidan keltirilgan dalillar “xalqaro tajriba, bozorning real ehtiyojlari va ‘Raqamli O‘zbekiston — 2030’ dasturida belgilangan islohotlar maqsadlarini hisobga olgan holda yanada mas’uliyatli va chuqur ko‘rib chiqishni talab qiladi” deb ta’kidladi.
CRPT Turon barcha manfaatdor tomonlarni raqamli markirovkalash tizimini joriy etishning dastlabki bosqichida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan texnik va boshqa noqulayliklar ustida spekulyatsiya qilmaslikka, balki iqtisodiyot shaffofligi tamoyillarini birgalikda himoya qilishga va iste’molchilarning sifatli mahsulotga bo‘lgan huquqlarini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi. Bayonotda UzBev ko‘targan barcha savollarga javob berilmaganligi ham qayd etildi.
Asl Belgisi tizimi yangi emas va noyob yechim hisoblanmaydi. O‘zbekiston ko‘p jihatdan allaqachon o‘zini oqlagan xalqaro modellarga tayangan. Masalan, AQShda Drug Supply Chain Security Act tizimi, Yevropa Ittifoqida EU Falsified Medicines Directive va EU Food Traceability System tizimlari, shuningdek, Rossiyaning “Chestnыy znak” tizimi ishlaydi. Shu tariqa, markirovkani joriy etish global trendning bir qismidir.
Amaliy ma’lumotlar va xalqaro tajriba raqamli markirovkaning tarmoq rivojini sekinlashtirmasligini, balki o‘sishiga xizmat qilishini ko‘rsatadi. 2025-yilda O‘zbekistonda ichimliklar ishlab chiqarish hajmi 29,3 trillion so‘mga yetgan, bu 2024-yilga nisbatan 9,9 foizga o‘sishni ko‘rsatadi va joriy etilayotgan mexanizmlarning salbiy ta’siri haqidagi tezislarni rad etadi.
Raqamli markirovkalash, avvalo, yashirin segmentga — kontrafakt mahsulotlar, yashirin import sxemalari va noinsof bozor ishtirokchilariga ta’sir qiladi. Natijada halol ishlab chiqaruvchilar yutadi, raqobat kuchayadi va iste’molchilar ishonchi oshadi. Jahon tajribasi shuni ko‘rsatadiki, markirovka joriy etilgandan keyin hech qanday mamlakatda mahsulot tanqisligi yuzaga kelmagan.
CRPT Turon ma’lumotlariga ko‘ra, agregatsiya barcha importchilar va aksariyat ishlab chiqaruvchilarda, jumladan Natural Juice, Marwin Brands, Hydrolife, Chortoq Mineral Water, Aqua Products va bozorning boshqa ishtirokchilarida joriy etilgan. Shu tariqa, agregatsiyalash texnik jihatdan amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan va allaqachon ishlayotgan mexanizm hisoblanadi.
Suv va salqin ichimliklar uchun majburiy agregatsiyalash va kuzatish tizimini joriy etish sanasi bir necha bor ko‘chirilgan: 2022-yil 1-dekabrdan 2026-yil 1-aprelgacha. Bu tizimning bozorning real sharoitlariga bosqichma-bosqich moslashtirilganini va ishtirokchilarga texnik tayyorgarlik uchun yetarli vaqt berilganini ko‘rsatadi. CRPT Turon ishtirokchilar uchun onlayn va oflayn seminarlar o‘tkazmoqda.
Bugungi kunda raqamli markirovkalash tizimi O‘zbekiston uchun ichki bozorni himoya qilish, shuningdek zamonaviy, shaffof va raqobatbardosh iqtisodiy muhitni shakllantirishning muhim omiliga aylanmoqda. Shu ma’noda suv va salqin ichimliklarni raqamli markirovkalash — vaqtinchalik chora emas, balki bozorda sifat, xavfsizlik va ishonchni ta’minlashga qaratilgan strategik investitsiyadir.

CRPT Turon, национальный оператор информационной системы цифровой маркировки и прослеживаемости продукции в Узбекистане, ответил на обращение ассоциации производителей напитков и соков UzBev относительно рисков, связанных с введением с 1 апреля агрегации (отслеживания групповой упаковки) в системе цифровой маркировки воды и прохладительных напитков. В заявлении компании отмечается, что аргументы, приведенные отраслевым объединением, «требуют более ответственного и глубокого рассмотрения с учетом международного опыта, реальных потребностей рынка и целей реформ, определенных в программе „Цифровой Узбекистан — 2030“».
CRPT Turon призвал все заинтересованные стороны не спекулировать на возможных технических и других неудобствах на начальном этапе внедрения системы цифровой маркировки, а совместно и последовательно защищать принципы прозрачности экономики и поддерживать права потребителей на качественную и проверенную продукцию. Отмечается, что в заявлении не были даны ответы на все вопросы, поднятые UzBev.
Система «Асл Белгиси» не является новой или уникальной. Узбекистан во многом опирается на уже проверенные международные модели. Например, в США действует система Drug Supply Chain Security Act, в Европейском союзе — EU Falsified Medicines Directive и EU Food Traceability System, а также российская система «Честный знак». Таким образом, внедрение маркировки является частью глобального тренда.
Практические данные и международный опыт показывают, что цифровая маркировка не замедляет развитие отрасли, а способствует ее росту. В 2025 году объем производства напитков в Узбекистане достиг 29,3 трлн сумов, что на 9,9% больше, чем в 2024 году, и опровергает тезисы о негативном влиянии внедряемых механизмов.
Цифровая маркировка в первую очередь воздействует на теневой сегмент — контрафактную продукцию, скрытые схемы импорта и недобросовестных участников рынка. В результате выигрывают добросовестные производители, усиливается конкуренция и повышается доверие потребителей. Мировой опыт показывает, что после внедрения маркировки ни в одной стране не возникало дефицита продукции.
По данным CRPT Turon, агрегация уже внедрена у всех импортеров и большинства производителей, включая Natural Juice, Marwin Brands, Hydrolife, Chortoq Mineral Water, Aqua Products и других участников рынка. Таким образом, агрегация является технически реализуемым и уже работающим механизмом.
Сроки введения обязательной системы агрегации и прослеживаемости для воды и прохладительных напитков неоднократно переносились: с 1 декабря 2022 года на 1 июля 2023 года, затем на 1 апреля 2024 года, далее на 1 ноября 2024 года и, наконец, на 1 апреля 2026 года. Это демонстрирует поэтапную адаптацию системы к реальным условиям рынка и предоставление участникам достаточного времени для технической подготовки. CRPT Turon проводит онлайн и офлайн семинары для участников.
Сегодня система цифровой маркировки становится важным фактором защиты внутреннего рынка Узбекистана, а также формирования современной, прозрачной и конкурентной экономической среды. В этом смысле цифровая маркировка воды и напитков — не временная мера, а стратегическая инвестиция, направленная на обеспечение качества, безопасности и доверия на рынке.