O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sog‘diya viloyati (Tojikiston) ‘Nuriy niyogon’ shashmaqom ansambli rahbari Shuxratjon Nabievni ‘Do‘stlik’ ordeni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu mukofot ikki davlat o‘rtasidagi madaniy aloqalar va strategik hamkorlikni mustahkamlashdagi hissasi uchun berildi.
Farmon matnida ta’kidlanishicha, bu yuqori davlat mukofoti Nabievning ko‘p yillik ijodiy faoliyati va O‘zbekiston va Tojikiston xalqlari o‘rtasidagi asrlar davom etgan do‘stlikni kengaytirishdagi katta xizmatlari uchun topshirilgan. Ansambl rahbarining maqom san’atini ommalashtirish va mintaqaning madaniy merosini xalqaro miqyosda targ‘ib qilishdagi roli alohida e’tiborga olindi.
Shuxratjon Nabievning umumiy ma’naviy qadriyatlar va musiqiy an’analarni saqlash bo‘yicha faoliyati namunali deb tan olindi. Mukofot uning gumanitar sohada o‘zaro kelishuv va hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasini e’tirof etishni ifodalaydi.
‘Do‘stlik’ ordeni turli millat va xalqlar vakillari o‘rtasidagi do‘stlik va kelishuvni mustahkamlashdagi yutuqlari uchun fuqarolarga topshiriladi. Bu voqea ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi madaniy hamkorlikning muhim bosqichi sifatida qayd etilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о награждении руководителя ансамбля шашмакома «Нури ниёгон» из Согдийской области Таджикистана Шухратжона Набиева орденом «Дустлик». Эта награда вручена за вклад в укрепление культурных связей и стратегического партнерства между двумя странами.
В тексте указа отмечается, что высокая государственная награда присуждена Набиеву за многолетнюю творческую деятельность и большие заслуги в расширении многовековой дружбы между народами Узбекистана и Таджикистана. Особое внимание уделено роли руководителя ансамбля в популяризации искусства макома и продвижении культурного наследия региона на международном уровне.
Деятельность Шухратжона Набиева по сохранению общих духовных ценностей и музыкальных традиций признана образцовой. Награда символизирует признание его личного вклада в укрепление взаимного согласия и сотрудничества в гуманитарной сфере.
Орден «Дустлик» вручается гражданам за достижения в укреплении дружбы и согласия между представителями различных наций и народностей. Это событие отмечается как важный шаг в культурном сотрудничестве между двумя соседними государствами.