O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi birinchi Oliy davlatlararo kengash yig‘ilishi natijasida 2026–2028-yillar davomida ikki mamlakat rivojlanish yo‘nalishlarini belgilovchi keng qamrovli hujjatlar to‘plami imzolandi. Ittifoqchilik munosabatlarini chuqurlashtirish bo‘yicha Qo‘shma bayonnomaga qo‘shimcha ravishda, tomonlar sanoat hamkorligi, agrosanoat majmuasi, tog‘-kon sanoati va yangi texnologiyalar sohalarida dasturlar va "yo‘l xaritalari"ni tasdiqladilar.
Imzolangan hujjatlar to‘plamida asosiy e‘tibor uzoq muddatli iqtisodiy rejalashtirishga qaratilgan. Xususan, tovar aylanmasini oshirish va sanoat hamkorligini rivojlantirish dasturlari, shuningdek, savdo tartib-qoidalarini soddalashtirishga qaratilgan bir qator kelishuvlar tasdiqlandi. Ularga tovarlarning kelib chiqishi sertifikatlashining elektron tizimlarini o‘zaro qo‘llash va "E-Permit" axborot tizimidan foydalanish kiradi.
Texnologik va investitsion hamkorlik 2026–2028-yillar uchun tog‘-kon sanoati sohasidagi tadbirlar rejalari va "O‘zbekiston-Tojikiston investitsiya kompaniyasi"ni yaratish to‘g‘risidagi kelishuvga o‘zgartirishlar kiritish protokoli bilan mustahkamlandi. Bundan tashqari, chegara zonaslarida radiochastota tayinlashlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Gumanitar hujjatlar bloki fanlar akademiyalari o‘rtasidagi ilmiy hamkorlik va sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvlarni o‘z ichiga oladi. Yaqin yillar uchun turizmni rivojlantirish "yo‘l xaritalari" va madaniyat sohasidagi tadbirlar rejasi ham tasdiqlandi.
Hujjatlar to‘plami tor ixtisoslashtirilgan yo‘nalishlarni ham qamrab oladi: davlat xizmati, moliya, ta’lim, innovatsiyalar va sud aktlarini majburiy ijro etish sohalarida hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu kelishuvlarni amalga oshirish Toshkent va Dushanbe o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga qaratilgan.
Ilgari O‘zbekiston va Tojikiston 2030-yilga qadar o‘zaro savdo hajmini ikki baravar oshirishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgan edi.

По итогам первого заседания узбекско-таджикского Высшего межгосударственного совета подписан масштабный пакет документов, определяющий векторы развития двух стран на период 2026–2028 годов. В дополнение к Совместному заявлению об углублении союзнических отношений, стороны утвердили программы и "дорожные карты" в сферах промышленной кооперации, агропромышленного комплекса, горнодобывающей отрасли и новых технологий.
Основной акцент в подписанном пакете сделан на долгосрочном экономическом планировании. В частности, утверждены программы по увеличению товарооборота и развитию промышленной кооперации, а также ряд соглашений, направленных на упрощение торговых процедур. Среди них — взаимное применение электронных систем сертификации происхождения товаров и использование информационной системы «E-Permit».
Технологическое и инвестиционное взаимодействие подкреплено планами мероприятий в области горнодобывающей промышленности на 2026–2028 годы и протоколом о внесении изменений в соглашение о создании «Узбекско-Таджикской инвестиционной компании». Кроме того, достигнуты договоренности о координации радиочастотных присвоений в приграничных зонах.
Гуманитарный блок документов включает соглашения о научном сотрудничестве между академиями наук и взаимодействии в области здравоохранения. На ближайшие годы также утверждены "дорожные карты" по развитию туризма и план мероприятий в сфере культуры.
Пакет документов охватывает и узкоспециализированные направления: подписаны меморандумы о сотрудничестве в области государственной службы, финансов, образования, инноваций и принудительного исполнения судебных актов. Реализация данных соглашений призвана вывести многоплановое партнерство между Ташкентом и Душанбе на качественно новый уровень.
Ранее сообщалось, что Узбекистан и Таджикистан планируют удвоить объем взаимной торговли к 2030 году.