O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi oilaviy munosabatlarni mustahkamlash va nikohdan ajratish holatlarini kamaytirish maqsadida bir qator qonuniy o‘zgartirishlarni taklif qilmoqda. 26-mart kuni jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan qonun loyihasiga ko‘ra, Oila kodeksining 40-moddasida belgilangan, sudlar tomonidan er-xotinga yarashish uchun beriladigan muhlat amaldagi olti oydan bir yilgacha uzaytiriladi. Bu o‘zgartirish oilalarning o‘zaro kelishmovchiliklarini hal qilish uchun ko‘proq vaqt berishga qaratilgan.
Bundan tashqari, moddaning uchinchi qismiga kiritilayotgan qo‘shimcha bilan, sud yarashtirish uchun muhlat tayinlagan taqdirda, bu haqdagi ma’lumotni uch kundan kechiktirmasdan “elektron hukumat” tizimi orqali yo‘llashi shart bo‘ladi. Bu yangilik sud jarayonlarining shaffofligini oshirish va fuqarolarga tezkor xabar berishni ta’minlashga xizmat qiladi.
Qonun loyihasida, shuningdek, voyaga yetmagan farzandlari bo‘lmagan er-xotinlarning o‘zaro roziligi asosida Fuqarolik holati yozuvlari davlat organlarida (FHDYO) nikohdan ajratish tartibiga yangi talab qo‘shilmoqda. Endilikda bunday soddalashtirilgan tartibda ajrashish uchun nikoh tuzilganiga kamida bir yil bo‘lgan bo‘lishi shart qilib belgilanmoqda. Biroq, bu cheklov oiladagi (maishiy) zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslar uchun qo‘llanilmaydi, ularga tezkor yordam ko‘rsatish maqsadida istisno qilinadi.
Taklif etilayotgan o‘zgartirishlarning yana bir muhim jihati aliment to‘lovlariga tegishli. Amaldagi tartibga ko‘ra, har bir bola uchun undiriladigan alimentning eng kam miqdori mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining (MHEKM) 26,5 foizidan (hozirda 336 815 so‘m) kam bo‘lmasligi belgilangan edi. Yangi tahrirda ushbu ko‘rsatkich minimal iste’mol xarajatlari (hozirda 715 ming so‘m) miqdoriga o‘zgartirilmoqda, bu esa bolalar huquqlarini himoya qilish va ularning moddiy ta’minotini yaxshilashga qaratilgan.
Qonun loyihasi 10-aprelgacha jamoatchilik muhokamasi qilinadi, shundan so‘ng parlament tomonidan ko‘rib chiqilishi kutilmoqda. Bu takliflar oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash va ijtimoiy barqarorlikni oshirishga hissa qo‘shish maqsadida ishlab chiqilgan.

Комитет по делам семьи и женщин Республики Узбекистан предложил ряд законодательных изменений, направленных на укрепление семейных отношений и сокращение числа разводов. Согласно законопроекту, обнародованному для общественного обсуждения 26 марта, срок для примирения супругов, установленный статьей 40 Семейного кодекса, будет продлен с действующих шести месяцев до одного года. Это изменение призвано предоставить семьям больше времени для разрешения взаимных разногласий.
Кроме того, с внесением дополнения в третью часть статьи, суд при назначении срока для примирения обязан в течение трех дней направить соответствующую информацию через систему «электронного правительства». Эта нововведение служит повышению прозрачности судебных процессов и обеспечению оперативного информирования граждан.
В законопроекте также вводится новое требование к процедуре развода по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, в органах записи актов гражданского состояния (ЗАГС). Теперь для такого упрощенного порядка развода требуется, чтобы брак был зарегистрирован не менее одного года назад. Однако это ограничение не применяется к лицам, пострадавшим от бытового насилия в семье, для которых предусмотрено исключение с целью оказания быстрой помощи.
Еще одним важным аспектом предлагаемых изменений являются алиментные выплаты. По действующему порядку минимальный размер алиментов на каждого ребенка не должен быть менее 26,5% от минимального размера оплаты труда (МРОТ), что в настоящее время составляет 336 815 сумов. В новой редакции этот показатель изменяется на величину минимальных потребительских расходов (в настоящее время 715 тысяч сумов), что направлено на защиту прав детей и улучшение их материального обеспечения.
Законопроект будет обсуждаться общественностью до 10 апреля, после чего ожидается его рассмотрение парламентом. Эти предложения разработаны с целью укрепления семейных ценностей и повышения социальной стабильности.