O‘zbekistonda 2026-yil 1-apreldan davlat shifoxonalarining ish rejimi o‘zgaradi. Prezidentning 2025-yil 9-noyabrdagi qaroriga ko‘ra, davlat tibbiy muassasalari besh kunlik ish haftasiga o‘tadi. Bu o‘zgarishlar shifokorlarning ish yukini optimallashtirish va xizmat sifatini oshirishga qaratilgan. Bayram va dam olish kunlarida tibbiy yordam uzluksizligini ta’minlash uchun navbatchilik tartibi joriy etiladi, bu esa aholiga tibbiy yordam ko‘rsatish imkoniyatlarini cheklamaydi. Shuningdek, har yili “Tibbiyot xodimlari kuni” munosabati bilan davlat tibbiy muassasalari xodimlariga minimal ish haqi miqdorida moddiy rag‘batlantirish fondidan mukofotlar beriladi.
Yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarimalar endi nafaqat pul to‘lovlari, balki jarima ballari shaklida ham amalga oshiriladi. 2026-yil 1-apreldan boshlab, video kuzatuv kameralari (radarlar) tomonidan qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun haydovchilarga jarima ballari hisoblanadi. Transport vositasining egasi boshqa shaxsga mashinani topshirganda, shaxsiy elektron kabinet orqali bu haqda ma’lumot kiritishi va qabul qiluvchi shaxs uni tasdiqlashi kerak. Agar qabul qiluvchi tasdiqlamasa, jarima ballari transport vositasining egasining hisobiga yoziladi. Agar egada haydovchilik guvohnomasi bo‘lmasa va ballar 12 tadan oshsa, mashina vaqtincha ushlanib, jarima to‘xtash joyiga joylashtiriladi. Jarima ballari tizimi 2025-yil 1-iyundan boshlab ishga tushirilgan bo‘lib, dastlab faqat yo‘l politsiyasi xodimlari tomonidan qo‘lda qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun amal qilgan.
Naqd pulsiz to‘lovlar davri boshlanmoqda. Prezidentning “Naqd pulsiz hisob-kitoblarni ommalashtirish va soyali iqtisodiyot ulushini qisqartirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoniga ko‘ra, 2026-yil 1-apreldan boshlab, bir qator to‘lovlar faqat bank kartalari yoki elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshiriladi. Bu chora soyali iqtisodiyotni qisqartirishga qaratilgan bo‘lib, 2030-yilga kelib naqd pulsiz to‘lovlar ulushini savdo va xizmatlar sohasida 75 foizga yetkazish maqsad qilinmoqda. Barcha yuridik shaxslar elektron to‘lovlarni qabul qilish uchun yagona QR-kodni joriy etishi shart.
Chet elliklar uchun tax free tizimi ishga tushadi. 2026-yil 1-apreldan boshlab, O‘zbekistonda chet ellik fuqarolar uchun QQSni (qo‘shilgan qiymat solig‘ini) qaytarish tizimi – tax free joriy etiladi. Bu tizim respublikaning barcha xalqaro aeroportlarida amal qiladi. Chet ellik fuqarolar istagiga ko‘ra, QQSning 85 foizi naqd pul shaklida qaytariladi, qolgan 15 foizi esa tax free operatorining xizmatlari uchun yo‘naltiriladi. QQS chet ellik fuqaroning bank kartasiga tovar chetga chiqarilgan kundan boshlab 3 ish kunida qaytariladi. QQSni qaytarish uchun minimal xarid summasi 300 ming so‘m (QQS hisobga olingan holda) belgilangan. Tax free tizimi oziq-ovqat mahsulotlaridan tashqari barcha tovarlarga nisbatan qo‘llaniladi, cheklangan ro‘yxat bekor qilingan.

С 1 апреля 2026 года в Узбекистане изменится режим работы государственных больниц. Согласно постановлению президента от 9 ноября 2025 года, государственные медицинские учреждения переходят на пятидневную рабочую неделю. Эти изменения направлены на оптимизацию рабочей нагрузки сотрудников и повышение качества обслуживания. Для обеспечения непрерывности оказания медицинской помощи в праздничные и выходные дни вводится дежурный режим, что не ограничивает возможности населения в получении медицинских услуг. Кроме того, ежегодно в связи с «Днём медицинских работников» сотрудники государственных медицинских учреждений поощряются из Фонда материального стимулирования в размере минимальной заработной платы.
За нарушения правил дорожного движения теперь будут начисляться не только денежные штрафы, но и штрафные баллы. С 1 апреля 2026 года за нарушения, зафиксированные камерами видеонаблюдения (радарами), водителям также будут начисляться штрафные баллы. Собственник транспортного средства, передавая автомобиль другому лицу, должен указать это в личном электронном кабинете, а принимающее лицо обязано подтвердить факт получения. Если подтверждение не получено, штрафные баллы начисляются на счёт владельца автомобиля. При отсутствии у собственника водительского удостоверения и превышении 12 баллов транспортное средство временно задерживается и помещается на штрафную стоянку. Система штрафных баллов была запущена 1 июня 2025 года, изначально применяясь только к нарушениям, зафиксированным сотрудниками дорожной полиции вручную.
Начинается эра безналичной торговли. В соответствии с указом президента «О дополнительных мерах по популяризации безналичных расчётов и сокращению доли теневой экономики», с 1 апреля 2026 года ряд платежей будет осуществляться исключительно с помощью банковских карт или электронных платёжных систем. Эта мера направлена на сокращение теневой экономики, с целевым показателем доведения доли безналичных платежей в сфере торговли и услуг до 75% к 2030 году. Все юридические лица, осуществляющие торговлю и услуги, обязаны внедрить единый QR-код для приёма электронных платежей.
Для иностранцев заработает система tax free. С 1 апреля 2026 года в Узбекистане вводится система возврата НДС (налога на добавленную стоимость) для иностранных граждан – tax free. Данная система будет действовать во всех международных аэропортах республики. Иностранным гражданам по их желанию предоставляется возможность возврата 85% установленной ставки НДС наличными, остальные 15% направляются на оплату услуг оператора tax free. Возврат НДС на банковскую карту иностранного гражданина осуществляется в течение 3 рабочих дней с момента вывоза товара. Минимальная стоимость покупки для возврата НДС установлена в размере 300 тысяч сумов (с учётом НДС). Система tax free распространяется на все товары, кроме продовольственных, при этом отменён ограниченный перечень товаров.