O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston-Tojikiston sammitining ikkinchi kuni tadbirlarida ishtirok etish uchun Buxoro shahriga keldi. Prezident matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, davlat rahbari Buxoro xalqaro aeroportida Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmonni kutib oldi. Tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi, unda oliy martabali mehmon sharafiga milliy qo‘shiq va raqslar ijro etildi.
Bugun yetakchilar qadimiy Buxoroning tarixiy obidalarini ziyorat qilishni rejalashtirmoqda. Bu ziyorat ikki davlat o‘rtasidagi madaniy va tarixiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi. Shuningdek, sanoat korxonalari faoliyati bilan tanishish ham ko‘zda tutilgan, bu esa iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.
Sammitning ikkinchi kuni ikki mamlakat o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada chuqurlashtirish va mintaviy hamkorlik masalalarini muhokama qilish uchun muhim ahamiyatga ega. Tadbirlar davomida yetakchilar turli sohalarda, jumladan, savdo, investitsiyalar va transport infratuzilmasi bo‘yicha kelishuvlarga erishishni maqsad qilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в город Бухару для участия в мероприятиях второго дня узбекско-таджикского саммита. По информации пресс-службы президента, глава государства встретил президента Таджикистана Эмомали Рахмона в международном аэропорту Бухары. Состоялась торжественная церемония встречи, в ходе которой в честь высокого гостя были исполнены национальные песни и танцы.
Сегодня лидеры планируют посетить исторические памятники древней Бухары. Этот визит направлен на укрепление культурных и исторических связей между двумя странами. Также запланировано ознакомление с деятельностью промышленных предприятий, что свидетельствует о намерениях развивать экономическое сотрудничество.
Второй день саммита имеет важное значение для углубления двусторонних отношений и обсуждения вопросов регионального сотрудничества. В ходе мероприятий лидеры нацелены на достижение соглашений в различных сферах, включая торговлю, инвестиции и транспортную инфраструктуру, что может способствовать дальнейшему сближению двух государств.