Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2026-yil 26-martdagi ZRU-1125-sonli qononni imzoladi, bu mamlakatning shaxsiy maʼlumotlar toʻgʻrisidagi qonunchiligiga muhim oʻzgartirishlar kiritadi. Yangi normalar mamlakatning raqamli suverenitetini mustahkamlashga qaratilgan boʻlib, bir vaqtning oʻzida global toʻlov tizimlarining bozorga kirishi uchun huquqiy asos yaratadi.
Yangilangan qononga koʻra, jismoniy shaxslarning biometrik va genetik maʼlumotlari endi faqat Oʻzbekiston ichidagi serverlarda saqlanishi shart. Respublikada faoliyat yurituvchi telekommunikatsiya operatorlari foydalanuvchilari haqidagi maʼlumotlar uchun ham shunga oʻxshash talab joriy etiladi.
Boshqa turdagi shaxsiy maʼlumotlar uchun ularni mamlakatdan tashqarida qayta ishlash va saqlash imkoniyati saqlanib qoladi, ammo bir qator qatʼiy shartlarga rioya qilinishi kerak. Maʼlumotlarni chet elga uzatish faqat xorijiy davlat maʼlumot subʼyektlari huquqlarini himoya qilishning taqqoslanadigan darajasini taʼminlagan taqdirdagina ruxsat etiladi. Shuningdek, operatorlar davlat tomonidan tasdiqlangan shartnoma mexanizmlaridan foydalanishi yoki vakolatli organ tomonidan tan olingan maʼlumotlarni qayta ishlash va saqlashning xalqaro standartlariga amal qilishi mumkin.
Ushbu tuzatishlarni qabul qilish Shavkat Mirziyoyev AQShga tashrifi chogʻida tilga olgan uzoq tayyorgarlik ishlari natijasidir. Davlat rahbari oʻsha paytda qonunchilikni amerikalik hamkorlar bilan birgalikda yangilash Oʻzbekistonda Apple Pay va Google Pay kabi xalqaro tizimlarni ishga tushirish, shuningdek, startap-xablar va raqamli akademiyalar tarmogʻini rivojlantirish uchun zarur ekanligini taʼkidlagan edi.
Oliy Majlisning Qonunchilik palatasi va Senati ushbu hujjatni joriy yilning yanvar va fevral oylarida mos ravishda maʼqullagan. Qonon uning rasman eʼlon qilinishi momentidan kuchga kiradi, bu mamlakatda raqamli platformalarni tartibga solishning yangi bosqichini boshlaydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал закон № ЗРУ-1125 от 26 марта 2026 года, вносящий существенные изменения в законодательство о персональных данных. Новые нормы направлены на усиление цифрового суверенитета страны и одновременно создают правовую базу для выхода на рынок глобальных платежных систем.
Согласно обновленному закону, биометрические и генетические данные физических лиц теперь должны в обязательном порядке храниться исключительно на серверах внутри Узбекистана. Аналогичное требование вводится и для информации о пользователях телекоммуникационных операторов, работающих в республике.
Для всех остальных видов персональных данных сохраняется возможность их обработки и хранения за пределами страны, но при строгом соблюдении ряда условий. Передача информации за рубеж допускается, если иностранное государство обеспечивает сопоставимый уровень защиты прав субъектов данных. Также операторы могут использовать одобренные государством договорные механизмы или следовать международным стандартам обработки и хранения данных, признанным уполномоченным органом.
Принятие этих поправок стало результатом долгой подготовительной работы, о которой Шавкат Мирзиёев упоминал еще во время визита в США. Тогда глава государства подчеркивал, что обновление законодательства совместно с американскими партнерами необходимо для запуска в Узбекистане международных систем Apple Pay и Google Pay, а также для развития сети стартап-хабов и цифровых академий.
Законодательная палата и Сенат Олий Мажлиса одобрили данный документ в январе и феврале текущего года соответственно. Закон вступает в силу с момента его официального опубликования, что дает старт новому этапу регулирования цифровых платформ в стране.