Pokiston Kriket Kengashi (PCB) tezkor zarbachi Naseem Shahni mamlakatning asosiy ichki turniri Pokiston Super Ligasining ochilish o‘yinida siyosatchi Maryam Navozning ishtiroki haqida tanqidiy fikr bildirgani uchun javobgarlikka tortdi. Shah X (ilgari Twitter) platformasida PCBning ochilish o‘yini haqidagi postiga “Nega u Lord’sda malika kabi qabul qilinadi?” deb izoh qoldirdi, bu Navozning stadionda bo‘lishiga ishora edi. U postni tezda o‘chirib tashladi va keyinchalik hisobining buzilganini da’vo qildi.
PCB bayonotida Shahga markaziy shartnoma shartlari, shuningdek, media siyosati va qoidalarini buzgani uchun ogohlantirish xati yuborilgani aytildi. Kengash: “Ogohlantirish xati PCBning intizomiy tizimiga muvofiq yuborildi. Naseem Shah belgilangan muddat ichida javob berishi kerak. Uning javobini qabul qilib, ko‘rib chiqqandan so‘ng, PCB qoidalarga muvofiq qo‘shimcha choralarni belgilaydi”, deb ta’kidladi. Bu hodisa o‘tgan yili sobiq bosh vazir Imron Xonni qo‘llab-quvvatlovchi shior ko‘rsatgani uchun Pokistonning universal o‘yinchisi Aamer Jamalga 4000 dollar jarima solingan voqeadan keyin yuz berdi.
Pokiston Super Ligasi, odatda oltita joyda o‘tkaziladigan, hozirda faqat Lahor va Karachida o‘ynalayotgan turnir, tomoshabinlarsiz o‘tkazilmoqda. Bu cheklov O‘rta Sharqdagi mojaro tufayli yoqilg‘i narxlarining keskin oshishi va Pokiston hukumati odamlarni sayohatni cheklash va uydan ishlashga chaqirgani bilan bog‘liq. Turnirning ochilish o‘yinida Pokistonning Panjob viloyati bosh vaziri Maryam Navoz Lahordagi Gaddafi stadioniga taklif qilindi va sakkiz franchayzing vakillari va o‘yinchilar bilan tanishtirildi.
Naseem Shah, o‘ng qo‘l tezkor zarbachi bo‘lib, Pokiston uchun 20 ta test o‘yinida, 34 ta bir kunlik xalqaro o‘yinda va 37 ta T20 o‘yinida jami 152 ta darvozani egallagan. U yangi PSL franchayzasi Ravalpindi Pindiz jamoasida o‘ynashi rejalashtirilgan, u Shanba kuni sobiq Pokistonning barcha formatdagi sardori Bobor Azam boshchiligidagi Peshovar Zalmi bilan o‘yin o‘tkazadi. PCBning bu qadami sportchilarning ifoda erkinligi va siyosiy aralashuv masalalarini yana ko‘tardi.

Совет по крикету Пакистана (PCB) подверг нападкам быстрого боулера Насима Шаха за критику присутствия политика на открытии Пакистанской Суперлиги (PSL), главного внутреннего турнира страны. Шах прокомментировал пост PCB об открытии игры на X (бывший Twitter), заявив: «Почему с ней обращаются как с королевой на Lord’s?» — что, по-видимому, относилось к присутствию Мариам Наваз на стадионе. Вскоре он удалил пост и позже заявил, что его аккаунт был взломан.
В заявлении PCB сообщило, что Шаху было направлено уведомление о нарушении условий его центрального контракта, а также медиа-политики и правил. Совет заявил: «Уведомление о причине вынесено в соответствии с дисциплинарной структурой PCB. Насим Шах должен предоставить ответ в установленный срок. После получения и рассмотрения его ответа PCB решит о дальнейших действиях в соответствии с правилами». Этот инцидент произошёл после того, как в прошлом году универсальный игрок Пакистана Аамер Джамал был оштрафован на 4000 долларов за демонстрацию лозунга в поддержку великого крикетчика Имрана Хана, бывшего премьер-министра Пакистана, находящегося в тюрьме.
Пакистанская Суперлига, обычно проводимая на шести площадках, в настоящее время сокращена до двух — Лахора и Карачи, и проходит без зрителей. Это ограничение связано с конфликтом на Ближнем Востоке, который привёл к резкому росту цен на топливо в регионе, и правительство Пакистана призывает людей ограничить поездки и работать из дома. На открытии турнира главный министр Пенджаба Мариам Наваз была приглашена на стадион Гаддафи в Лахоре, где её представили официальным лицам восьми франшиз и игрокам перед матчем между действующим чемпионом Lahore Qalandars и новичками Hyderabad Kingsmen.
Насим Шах, праворукий быстрый боулер, взял в общей сложности 152 калитки, представляя Пакистан в 20 тестовых матчах, 34 однодневных международных играх и 37 играх T20. Он должен играть за новую франшизу PSL Rawalpindi Pindiz в субботнем матче против Peshawar Zalmi под руководством бывшего капитана Пакистана во всех форматах Бабара Азама. Действия PCB вновь подняли вопросы о свободе выражения мнений спортсменов и политическом вмешательстве в крикет.