To‘rt karra jahon chempioni Max Verstappen Yaponiyaning Suzuka trassasida bo‘lib o‘tadigan Gran-priga saralash bosqichida faqat 11-o‘rinni egallab, hayajonli izohlarni qoldirdi. Gollandiyalik poygachi, so‘nggi to‘rt yil davomida Suzukada g‘alaba qozongan, Q2 bosqichida chiqib ketdi, bu uning mavsumning qiyin boshlanishini yanada murakkablashtirdi.
Verstappen Sky Sports F1 ga bergan intervyusida mashinasining muammolarini tasvirlab, "Mashina hech qachon burilishning o‘rtasida burilmaydi, lekin shu bilan birga, bu hafta oxirida u kirishda juda ko‘p ortiqcha boshqaruvga ega. Bu juda qiyin, oldindan aytib bo‘lmaydigan", dedi. U, shuningdek, "Biz uni FP3da (uchinchi mashg‘ulot) biroz tuzatganimizni o‘ylagan edik, mashinada hali ham juda ko‘p pastki boshqaruv bor edi, lekin endi saralashda men uchun yana haydash mumkin emas edi, shuning uchun bunga qarashimiz kerak", deb qo‘shimcha qildi.
Avstraliyadagi mavsum ochilishida Q3 bosqichida halokatga uchragan va ikki hafta oldin Xitoy Gran-prisidan chiqib ketgan Verstappen, muammolarini batafsil tushuntira olmasligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, saralashda vaziyat yana haydash mumkin bo‘lmagan darajaga yetdi, bu uning jamoasi uchun jiddiy tashvish tug‘dirmoqda.
Saralashda Mercedes jamoasining 19 yoshli italyan poygachisi Kimi Antonelli qutb pozitsiyasini egalladi, bu uning ketma-ket ikkinchi qutb pozitsiyasi bo‘ldi. Uning aytishicha, bu "juda toza sessiya" bo‘lgan, ammo trassada energiya bilan bog‘liq muammolar borligini tan oldi. Mercedes hamkori Jorj Rassel ikkinchi o‘rinni egalladi, u mashinasi bilan saralashning ko‘p qismida kurashganini va bu vaziyat yakuniy poyga uchun "ideal emas" ekanligini aytdi.
Mercedes jamoasi mavsumning dastlabki ikki Gran-prisida birinchi va ikkinchi o‘rinlarni egallab, kuchli boshlovni amalga oshirdi va Suzukada quruq ob-havo sharoitida yana dominant bo‘ldi. Bu natijalar Formula 1da yangi qoidalar va raqobatning o‘zgaruvchan dinamikasini ko‘rsatmoqda, Verstappen kabi tajribali poygachilarni muammolarga duch kelishiga olib keldi.

Четырехкратный чемпион мира Макс Ферстаппен занял лишь 11-е место в квалификации Гран-при Японии на трассе Сузука, оставив резкие комментарии о своей машине. Голландский гонщик, побеждавший в Сузуке последние четыре года, выбыл в Q2, что усугубило трудное начало сезона для него и его команды Red Bull.
Ферстаппен в интервью Sky Sports F1 описал проблемы с автомобилем, заявив: "Машина никогда не поворачивает в середине поворота, но в то же время на этих выходных она сильно перегружена на входе. Это очень сложно, непредсказуемо". Он добавил: "Мы думали, что немного исправили это в FP3 (третьей практике), в машине все еще было много недостаточной поворачиваемости, но теперь в квалификации для меня она снова стала неуправляемой, так что нам нужно над этим поработать".
Ферстаппен, который сошел с дистанции в Q3 на открытии сезона в Австралии и вышел из гонки на Гран-при Китая две недели назад, отметил, что у команды есть проблемы, которые он не может подробно объяснить. По его словам, в квалификации ситуация вернулась к точке, где машина стала неуправляемой, что вызывает серьезные опасения перед гонкой в воскресенье.
В квалификации поул-позицию завоевал 19-летний итальянский гонщик Mercedes Кими Антонелли, что стало его вторым подряд поулом после Китая. Его напарник Джордж Расселл занял второе место, отстав на 0,298 секунды. Антонелли отметил, что сессия была "очень чистой", но признал, что на больших трассах все еще есть проблемы с энергией, требующие решения.
Mercedes, взявшие дубли на первых двух Гран-при сезона, продолжили демонстрировать доминирование в сухих условиях Сузуки. Расселл, лидирующий в чемпионате, признался, что боролся с машиной большую часть квалификации и что это "не идеально" перед воскресной гонкой. Эти результаты подчеркивают изменчивую динамику в Formula 1 под влиянием новых правил, с которыми сталкиваются такие опытные гонщики, как Ферстаппен.