Pokiston Super Ligasining (PSL) yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan Lahor Qalandars va Karachi Kings o‘rtasidagi o‘yinida Lahor Qalandars jamoasi hujumchisi Fakhar Zamanga to‘pni buzishda ayblov qo‘yildi. Pokiston kriket kengashi (PCB) chiqargan bayonotda bu voqea o‘yinning so‘nggi overida sodir bo‘lganligi, Karachi Kings jamoasining g‘alaba qozonishi uchun 14 run kerak bo‘lgan paytda Fakhar, jamoa sardori Shaheen Afridi va tezkor bowler Haris Rauf o‘rtasida qisqa suhbat bo‘lib, unda Fakhar va Rauf to‘pni bir-biriga uzatganliklari aytilgan.
Hakim keyin Raufga yaqinlashib, to‘pni ko‘rishni so‘ragan. Maydon chetidagi hakim bilan maslahatlashgandan so‘ng, rasmiylar Karachi Kings jamoasiga besh penalti run berishga qaror qilgan va to‘pni almashtirishni buyurgan. Bu penalti Lahor Qalandars uchun qimmatga tushgan, chunki Karachi Kings jamoasi 129 run maqsadini uch to‘p qoldirib, to‘rtta wicket farqi bilan yutib chiqqan, Abbas Afridi esa to‘rt va oltilik zarbalari bilan g‘alabani muhrlagan.
PCB bayonotida, "Fakhar o‘ziga qo‘yilgan ayblovni hakam Roshan Mahanama boshchiligidagi intizomiy eshitish jarayonida rad etgan" deb ta'kidlangan. Yana bir eshitish keyingi 48 soat ichida o‘tkazilishi rejalashtirilgan, shundan so‘ng hakam o‘z qarorini e'lon qiladi. Shaheen Afridi voqea haqidagi video tasvirlarni ko‘rib chiqishlarini aytgan: "Men bu haqda bilmayman, kamerada bor-yo‘qligini ko‘rib, muhokama qilamiz" deb u o‘yindan keyingi taqdimot marosimida izoh bergan.
35 yoshli Fakhar, agar PSLda birinchi marta to‘pni buzishda aybdor deb topilsa, bir yoki ikki o‘yinlik diskvalifikatsiyaga duchor bo‘lishi mumkin. Bu voqea 2018-yilda Janubiy Afrikada bo‘lib o‘tgan to‘pni buzish mojarosidan keyin avstraliyalik uchlik Devid Uorner, Stiv Smit va Kameron Bankroftga uzun muddatli diskvalifikatsiya berilgan holatni eslatadi, bu kriket jahonida jiddiy intizomiy choralarni ko‘rsatadi.

Игрок команды Lahore Qalandars Фахар Заман был обвинен в подделке мяча в матче Пакистанской Суперлиги (PSL) против Karachi Kings, состоявшемся в воскресенье, как сообщил Совет по крикету Пакистана (PCB) в своем заявлении. Инцидент произошел в последнем овере, когда Karachi Kings требовалось 14 ранов для победы. Фахар, капитан Lahore Shaheen Afridi и быстрый боулер Haris Rauf участвовали в кратком обсуждении, во время которого Фахар и Rauf передавали мяч друг другу.
Затем судья подошел к Rauf и попросил показать мяч. После консультаций с судьей на квадрат-леге официальные лица присудили Karachi Kings пять штрафных ранов и приказали заменить мяч. Этот штраф оказался дорогостоящим, так как Karachi Kings в итоге достигли цели в 129 ранов с тремя мячами в запасе, а Abbas Afridi ударами на четыре и шесть очков закрепил победу с разницей в четыре калитки.
В заявлении PCB говорится: "Фахар отрицал выдвинутое против него обвинение во время дисциплинарного слушания под руководством судьи матча Рошана Маханамы". Еще одно слушание запланировано в течение следующих 48 часов, после чего судья матча объявит свое решение. Shaheen Afridi заявил, что они изучат видеозапись инцидента: "Я не знаю об этом, и мы посмотрим, есть ли это на камере, и обсудим", — сказал он на церемонии после матча.
35-летний Фахар, если будет признан виновным в подделке мяча впервые в PSL, может столкнуться с дисквалификацией на один или два матча. Этот инцидент напоминает скандал с подделкой мяча в Южной Африке в 2018 году, когда австралийское трио Дэвид Уорнер, Стив Смит и Кэмерон Бэнкрофт получили длительные дисквалификации от Cricket Australia, подчеркивая серьезные дисциплинарные меры в мировом крикете.