O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 25-martdagi qarori asosida, aholini kuz-qish davrida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Huquqiy axborot Telegram-kanali ma’lumotlariga ko‘ra, respublikada issiqxona xo‘jaligini rivojlantirishning asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari 2026–2027-yillarga belgilangan.
Xususan, Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida zamonaviy issiqxona komplekslarini kamida 940 gektar maydonda joylashtirish rejalashtirilgan. Qayta tiklanadigan energiya manbalariga asoslangan energiya samarali isitish tizimlarining ulushi kamida 50% gacha oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, hujjatda atmosferaga zararli chiqindilar chiqaruvchi tadbirkorlar faoliyatini bosqichma-bosqich qisqartirish nazarda tutilgan.
Sherobod tumanida “Surxon-Agro” erkin iqtisodiy zonasi tashkil etilishi rejalashtirilgan. Ushbu zonada faoliyat yurituvchi issiqxona xo‘jaliklari uchun imtiyozlar va afzalliklar belgilangan. Xususan, elektron onlayn-auksionlar orqali yerlarni ijaraga berishda besh yil davomida ijara haqining nol stavkasi qo‘llaniladi. Shuningdek, uch yil muddatga sug‘orish va texnologik jarayonlar uchun chiqindi va er osti suvlaridan foydalanish uchun to‘lovdan ozod qilinadi.
Hujjatda, favqulodda holatlarda, g‘ayritabiiy sovuq ob-havo sharoitida, belgilangan ekologik talablarga rioya qilgan holda ko‘mirdan foydalanishga ruxsat berilishi ham ko‘rsatilgan. Bu choralar mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash va qishloq xo‘jaligi sohasini modernizatsiya qilishga qaratilgan.

В соответствии с постановлением президента Узбекистана от 25 марта 2024 года, в республике разрабатываются дополнительные меры по обеспечению населения сельскохозяйственной продукцией в осенне-зимний период. Как сообщает Telegram-канал Huquqiy axborot, основные целевые показатели развития тепличного хозяйства в стране определены на 2026–2027 годы.
В частности, предусмотрено размещение современных тепличных комплексов на площади не менее 940 гектаров в Шерабадском районе Сурхандарьинской области. Доля энергоэффективных систем отопления, основанных на альтернативных источниках энергии, должна быть доведена как минимум до 50%. Кроме того, документ включает поэтапное сокращение деятельности предпринимателей, осуществляющих вредные выбросы в атмосферу, что направлено на улучшение экологической ситуации.
В Шерабадском районе планируется создание свободной экономической зоны «Сурхон-Агро». Для тепличных хозяйств, работающих на территории этой зоны, установлены льготы и преференции. Например, при передаче земельных участков в аренду через электронные онлайн-аукционы в течение пяти лет будет применяться нулевая ставка арендной платы. Также хозяйства освобождаются от платы за использование сточных и подземных вод для орошения и технологических процессов сроком на три года.
Документ также разрешает, в исключительных случаях, использование угля в период аномально холодной погоды при соблюдении установленных экологических требований. Эти меры призваны укрепить продовольственную безопасность и модернизировать сельскохозяйственный сектор в Узбекистане.