O‘zbekistonlik futbol hakamlari jamoasi Rossiya va Mali terma jamoalari o‘rtasidagi o‘rtoqlik o‘yinini boshqarish uchun tayinlandi. Bu haqda Rossiya Futbol Ittifoqi (RFI) veb-saytida e’lon qilindi. Hakamlar brigadasi bosh hakam Rustam Lutfullin, yordamchi hakamlar Sanjar Shayusupov va Akmal Giyosovdan iborat bo‘lib, zaxira hakam sifatida rossiyalik Aleksey Suxoy belgilandi.
34 yoshli Rustam Lutfullin O‘zbekiston chempionati va Kubogi o‘yinlarida muntazam ishlaydi, shuningdek, xalqaro musobaqalarda ham faoliyat olib boradi. U 2025-yilda yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati U-17 guruh bosqichidagi uchta o‘yinni, bir yil oldin esa Jahon chempionati saralash bosqichidagi to‘rtta o‘yinni boshqargan. Bu uning xalqaro tajribasini yanada mustahkamlaydi.
Bu O‘zbekiston hakamlarining Rossiya terma jamoasi o‘yinlarida ikkinchi marta ishtirok etishi bo‘ladi. Mart oyida Rossiyaning Nikaragua bilan o‘yinini (3:1) Abdurashid Xudoyberganov boshchiligidagi o‘zbek hakamlari brigadasi boshqargan edi. Bu hodisa O‘zbekiston futboli va hakamlik maktabining mintaqaviy ahamiyatini ko‘rsatadi.
O‘yin 31 mart kuni Sankt-Peterburg shahrida bo‘lib o‘tadi va soat 20:00 da (Moskva vaqti bilan) boshlanadi. Bu o‘yin Rossiya terma jamoasi uchun muhim tayyorgarlik bosqichi hisoblanadi, chunki ular kelajakdagi musobaqalarga tayyorlanmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda futbol hakamlari akademiyasi tashkil etilmoqda. Akademiyaning vazifasi inson omilining ta’sirini kamaytirish va hakamlikning shaffofligini oshirishdir. Bu tashabbus mamlakatda futbolni rivojlantirish va xalqaro standartlarga moslashtirishga qaratilgan kengroq sa’y-harakatlarning bir qismidir.

Бригада футбольных арбитров из Узбекистана назначена для обслуживания товарищеского матча между сборными России и Мали. Об этом сообщил Российский футбольный союз (РФС) на своем официальном сайте. В состав бригады вошли главный арбитр Рустам Лутфуллин, ассистенты Санжар Шаюсупов и Акмал Гиесов, а резервным арбитром назначен россиянин Алексей Сухой.
34-летний Рустам Лутфуллин регулярно работает на матчах чемпионата и Кубка Узбекистана, а также активно участвует в международных соревнованиях. В 2025 году он судил три игры группового этапа юношеского чемпионата мира U-17, а годом ранее – четыре матча азиатской квалификации чемпионата мира, что подчеркивает его растущий опыт на международной арене.
Это уже второй случай участия узбекских арбитров в матчах сборной России. В марте этого года матч России против Никарагуа (3:1) обслуживала узбекская бригада под руководством Абдурашида Худойберганова. Данный факт свидетельствует о растущем признании узбекской школы судейства в регионе.
Матч состоится 31 марта в Санкт-Петербурге, начало в 20:00 по московскому времени. Эта встреча является важным этапом подготовки российской сборной к будущим турнирам, хотя ее эффективность в условиях международной изоляции остается под вопросом.
Параллельно в Узбекистане создается Академия футбольных арбитров, целью которой является снижение влияния человеческого фактора и повышение прозрачности судейства. Эта инициатива является частью более широких усилий по развитию футбола в стране и его адаптации к международным стандартам.