O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 25-martdagi farmoniga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan boshlab har oyning 10 va 25-kunlari davlat xizmatchilari uchun "Avtomobilsiz kun" va "Avtomobilsiz hafta" aksiyalari o‘tkaziladi. Bu aksiyalar davomida davlat fuqarolik xizmatchilariga xizmat avtotransportidan foydalanish qat'iyan taqiqlanadi. Agar bu sanalar ish kuniga to‘g‘ri kelsa, haydovchilarning ish haqi saqlanib qolinadi.
Farmon shuningdek, 2026-yil 1-avgustdan boshlab "trade-in" dasturi doirasida jismoniy va yuridik shaxslarga eskirgan avtotransport vositalarini topshirgan holda, yangi transport vositalarini sotib olish uchun olingan avtokreditning foiz stavkasining bir qismi qoplanadi. Bu chora ekologik muammolarni yumshatish va avtomobil sanoatini rivojlantirishga qaratilgan.
2026-yil oxirigacha "Ekologik transport" tizimi doirasida Toshkent shahri hududi "qizil", "sariq" va "yashil" zonalarga bo‘linadi. Bu zonalar avtotransport harakatini tartibga solish va havo sifati yaxshilash maqsadida joriy etiladi.
Bundan tashqari, 2026-yil 1-apreldan boshlab Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida chang bo‘ronlarining oldini olish maqsadida "yashil devorlar" yaratish ishlari boshlanadi. Bu loyiha mintaqaning ekologik barqarorligini oshirishga xizmat qiladi.

Согласно указу президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 25 марта 2024 года, с 1 мая 2026 года ежемесячно 10 и 25 числа будут проводиться акции "День без автомобиля" и "Неделя без автомобиля". В эти дни государственным гражданским служащим строго запрещается использовать служебный автотранспорт. Если указанные даты выпадают на рабочие дни, заработная плата водителей сохраняется в полном объёме.
Указ также предусматривает, что с 1 августа 2026 года в рамках программы trade-in физическим и юридическим лицам, сдавшим устаревшие автотранспортные средства, будет компенсироваться часть процентной ставки автокредита на покупку новых транспортных средств. Эта мера направлена на смягчение экологических проблем и стимулирование автомобильной промышленности.
До конца 2026 года в рамках системы "Экологический транспорт" территория города Ташкента будет разделена на "красные", "жёлтые" и "зелёные" зоны. Эти зоны вводятся для регулирования транспортного движения и улучшения качества воздуха в столице.
Кроме того, с 1 апреля 2026 года в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях начнётся создание "зелёных стен" для предотвращения пыльных бурь. Этот проект призван повысить экологическую устойчивость региона.