O‘zbekiston ayollar terma jamoasi Turkiyada bo‘lib o‘tgan xalqaro taekkvondo turnirida uchta medalni qo‘lga kiritdi
O‘zbekiston ayollar taekkvondo terma jamoasi Turkiyaning Antaliya shahrida o‘tkazilayotgan WT Turkish Open xalqaro turnirida muvaffaqiyatli ishtirok etdi. Turnirning bir kunida O‘zbekiston sportchilari oltin, kumush va bronza medallarini qo‘lga kiritishga muvaffaq bo‘ldi.
Oltin medalni 67 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida Ozoda Sobirjonova qo‘lga kiritdi. Kumush medal esa 62 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida Sevinch Xaitovaga nasib etdi. 73 kilogrammdan yuqori vazn toifasida Svetlana Osipova bronza medalini qo‘lga kiritib, jamoaga yana bir sovrin qo‘shdi.
Turnir dasturiga ko‘ra, bugun erkaklar o‘rtasidagi musobaqalar bo‘lib o‘tadi, bu yerda O‘zbekiston terma jamoasi ham medallarga umid qilmoqda. Bu yutuqlar mamlakatimiz sportining rivojlanishi va xalqaro maydonda muvaffaqiyatlarini yanada mustahkamlaydi.
Yaqinda O‘zbekiston tarixidagi birinchi ayollar o‘rtasida karate bo‘yicha jahon chempioni Gulshan Alimardonova va taekkvondo bo‘yicha jahon chempioni Najmiddin Kosimxo‘jayev prezident tomonidan BYD avtomobillari va 15 ming dollarlik pul mukofotlari bilan taqdirlandi. Bu voqealar sportchilarni rag‘batlantirish va ularning yutuqlarini qadrlashda muhim rol o‘ynaydi.

Женская сборная Узбекистана завоевала три медали на международном турнире по тхэквондо в Турции
Женская сборная Узбекистана по тхэквондо успешно выступила на международном турнире WT Turkish Open, проходящем в Анталье, Турция. В один из дней соревнований спортсменки Узбекистана завоевали золотую, серебряную и бронзовую медали, продемонстрировав высокий уровень подготовки.
Золотую медаль в весовой категории до 67 килограммов завоевала Озода Собиржонова. Серебряную медаль в весе до 62 килограммов получила Севинч Хаитова. Бронзовую медаль в категории свыше 73 килограммов выиграла Светлана Осипова, добавив еще одну награду в копилку команды.
Согласно программе турнира, сегодня состоятся поединки среди мужчин, где сборная Узбекистана также рассчитывает на медали. Эти достижения подчеркивают растущий потенциал узбекского спорта на международной арене.
Ранее Гулшан Алимардонова, первая в истории Узбекистана чемпионка мира по карате среди женщин, и чемпион мира по тхэквондо Нажмиддин Косимходжаев были награждены президентом автомобилями BYD и денежными премиями по 15 тысяч долларов. Эти события отражают поддержку государства в развитии спорта и поощрении достижений спортсменов.