Hindiston hukumati chet ellik sayyohlar uchun chegara o‘tish tartibini tubdan o‘zgartirishga qaror qildi. 2026-yil 1-apreldan boshlab mamlakatga kirish uchun qog‘oz chegara kartalari (DE-card) butunlay bekor qilinadi, buning o‘rniga barcha xorijiy fuqarolar elektron chegara kartasi (e-Arrival Card) rasmiylashtirishi shart bo‘ladi.
Yangi qoidaga ko‘ra, elektron kartani parvozdan oldin 72 soat ichida onlayn tarzda rasmiylashtirish kerak. Bu jarayon Hindiston viza xizmatining rasmiy portali yoki Su-Swagatam mobil ilovasi orqali amalga oshirilishi mumkin. Hozirgi vaqtda, 31-martgacha, qog‘oz va elektron shakllar bir vaqtda qabul qilinayotgan bo‘lsa-da, ertadan boshlab faqat raqamli tasdiqlovchi hujjat chegara o‘tkazish uchun majburiy talabga aylanadi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bu o‘zgarish chegara nazorati vaqtini qisqartirishga yordam beradi, chunki oldindan ro‘yxatdan o‘tgan sayyohlar aeroportlardagi navbatlardan qochishlari mumkin. Bu yangilik Hindistonning sayyohlik sanoatini raqamlashtirish va chegara xavfsizligini oshirish bo‘yicha kengroq sa'y-harakatlarining bir qismi hisoblanadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, bu o‘zgarishlar Buyuk Britaniya kabi boshqa mamlakatlarning viza siyosatidagi o‘zgarishlar fonida sodir bo‘lmoqda. Britaniya hukumati 8-apreldan boshlab turizm va talaba vizalari kabi deyarli barcha kirish hujjatlarining narxini sezilarli darajada oshirishni ma'qulladi, bu esa sayyohlar uchun qo‘shimcha moliyaviy yukni keltirib chiqaradi.

Власти Индии решили кардинально изменить процедуру пересечения границы для иностранных туристов. С 1 апреля 2026 года бумажные карты прибытия (DE-card) в стране полностью прекратят свое существование, и вместо них все иностранные граждане будут обязаны оформлять электронную карту прибытия (e-Arrival Card).
Согласно новым правилам, электронную карту необходимо заполнить онлайн не ранее чем за 72 часа до вылета. Этот процесс доступен через официальный портал визовой службы Индии или мобильное приложение Su-Swagatam. В настоящее время, до 31 марта, бумажные и электронные формы принимаются параллельно, но с завтрашнего дня цифровое подтверждение станет обязательным условием для прохождения паспортного контроля.
Специалисты отмечают, что это изменение поможет сократить время прохождения границы, так как заранее зарегистрированные путешественники смогут избежать очередей в аэропортах. Эта новость является частью более широких усилий Индии по цифровизации туристической отрасли и усилению пограничной безопасности.
Стоит отметить, что эти изменения происходят на фоне корректировок визовой политики в других странах, таких как Великобритания. Правительство Соединенного Королевства утвердило значительное повышение стоимости въездных документов, включая туристические и студенческие визы, которое вступит в силу с 8 апреля, что создает дополнительную финансовую нагрузку для путешественников.