Oʻzbekistonning Singapurdagi elchisi va Yangi Zelandiyada bir vaqtning oʻzida akkreditatsiya qilingan Alisher Qayumov, Yangi Zelandiya General-gubernatori Sindi Kiroga ishonch yorliqlarini topshirdi. Marosim Vellington shahridagi Government House rezidensiyasida boʻlib oʻtdi, bu haqda "Dunyo" axborot agentligi xabar berdi.
Oʻzbekiston elchisini Yangi Zelandiyaning mahor xalqi anʼanalari boʻyicha rasmiy marosim va harbiy sharaf bilan kutib olishdi. Bu urf-odatlar mamlakatning madaniy boyligini aks ettirib, ikki davlat oʻrtasidagi hurmat va doʻstlik munosabatlarini mustahkamlaydi.
Uchrashuv davomida tomonlar Oʻzbekiston va Yangi Zelandiya oʻrtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qilishdi. Muhokama siyosiy, savdo-iqtisodiy, ilmiy va taʼlim sohalarida hamkorlikni rivojlantirishni oʻz ichiga olgan. Bu ikki davlat oʻrtasida koʻp qirrali aloqalarni kengaytirishga qaratilgan saʼy-harakatlarni aks ettiradi.
General-gubernator Sindi Kiro, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qayd etdi. U davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilashdagi yutuqlarni taʼkidladi. Bu Oʻzbekistonning xalqaro maydonda ijobiy tan olinishini koʻrsatadi.

Посол Узбекистана в Сингапуре, аккредитованный по совместительству в Новой Зеландии, Алишер Каюмов вручил верительные грамоты генерал-губернатору Новой Зеландии Синди Киро. Торжественная церемония состоялась в резиденции Government House в Веллингтоне, о чём сообщило информационное агентство «Дунё».
Посла Узбекистана встретили в соответствии с традициями народа маори — с официальной церемонией и воинскими почестями. Этот ритуал отражает культурное богатство страны и подчёркивает уважение и дружественные отношения между двумя государствами.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-новозеландских отношений, включая развитие сотрудничества в политической, торгово-экономической, научной и образовательной сферах. Обсуждение охватило усилия по расширению многогранных связей между двумя странами.
Генерал-губернатор Синди Киро отметила проводимые в Узбекистане реформы под руководством президента Шавката Мирзиёева, подчеркнув достижения в модернизации государственного управления, развитии гражданского общества и улучшении инвестиционного климата. Это свидетельствует о признании прогресса Узбекистана на международной арене.