“Tashabbusli budjet”ning 2026-yilgi birinchi mavsumi yakunlariga ko‘ra, dastlab g‘olib bo‘la olmagan 47 ta loyiha uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratildi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, xalq deputatlari tuman (shahar) kengashlari qarori bilan mahalliy budjetning qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan 18,2 mlrd so‘m ajratilgan. Ushbu mablag‘lar hisobidan avval g‘olib bo‘lmagan loyihalar qo‘shimcha ravishda g‘olib deb topilib, moliyalashtiriladi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, xalq deputatlari tuman (shahar) kengashlariga mahalliy budjetning qo‘shimcha mablag‘lari hisobidan qo‘shimcha g‘olib loyihalarni e’lon qilish vakolati berilgan. Qo‘shimcha ravishda g‘olib deb topilgan loyihalar ro‘yxati bilan openbudget.uz portali orqali tanishish mumkin.
21-mart kuni “Tashabbusli budjet”ning 2026-yil 1-mavsum g‘olib loyihalari e’lon qilingandi. Fuqarolar tashabbuslari 10,2 milliondan ortiq ovoz to‘pladi. Maktablar, yo‘llar va boshqa obyektlarni ta’mirlash bo‘yicha 1996 ta loyihaga 3 trln so‘mdan ortiq mablag‘ ajratiladi.
2026-yilda mazkur dasturga 6 trln so‘m ajratish ko‘zda tutilgan. Shundan 496 mlrd so‘m deputatlik tashabbuslari amaliyotini joriy etishga, 506 mlrd so‘m esa aholi va davlat o‘rtasidagi “qo‘shma moliyalashtirish” shaklidagi hamkorlik loyihalarini amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
Prezident qarori bilan 2026-yildan boshlab g‘olib bo‘lmagan ikkita loyihani (har mavsumda bittadan) deputatlar tashabbusiga ko‘ra g‘olib deb e’lon qilish amaliyoti joriy etiladi. G‘olib bo‘lmagan loyihalarni moliyalashtirish uchun har bir deputatga salkam 3,3 mlrd so‘m ajratiladi.
Xuddi shu hujjat bilan 1-fevraldan “Tashabbusli budjet”da ayrim loyihalarni aholi va davlat o‘rtasida sheriklik asosida moliyalashtirish amaliyoti joriy etildi. Bunda aholi tomonidan loyihalar qiymatining 50 foizi ixtiyoriy moliyalashtirilganda loyihalar g‘olib deb topiladi va qolgan 50 foizi respublika budjetidan moliyalashtiriladi.

По итогам первого сезона «Инициативного бюджета» на 2026 год были выделены дополнительные средства для 47 проектов, которые изначально не стали победителями. Согласно данным Министерства экономики и финансов, по решению районных (городских) советов народных депутатов из дополнительных средств местного бюджета было выделено 18,2 млрд сумов. За счет этих средств ранее не победившие проекты дополнительно признаны победителями и будут финансироваться.
Согласно действующему порядку, районным (городским) советам народных депутатов предоставлены полномочия объявлять дополнительные проекты-победители за счет дополнительных средств местного бюджета. Список дополнительно признанных победителями проектов можно ознакомиться через портал openbudget.uz.
21 марта были объявлены проекты-победители первого сезона «Инициативного бюджета» на 2026 год. Инициативы граждан набрали более 10,2 миллиона голосов. На ремонт школ, дорог и других объектов 1996 проектам будет выделено более 3 трлн сумов.
В 2026 году на эту программу планируется выделить 6 трлн сумов. Из них 496 млрд сумов направлены на внедрение практики депутатских инициатив, а 506 млрд сумов — на реализацию проектов сотрудничества в форме «совместного финансирования» между населением и государством.
По решению президента с 2026 года вводится практика объявления двух непобедивших проектов (по одному в каждом сезоне) победителями по инициативе депутатов. Для финансирования непобедивших проектов каждому депутату выделяется около 3,3 млрд сумов.
Тем же документом с 1 февраля в «Инициативном бюджете» введена практика финансирования некоторых проектов на партнерской основе между населением и государством. При этом, если население добровольно финансирует 50% стоимости проектов, проекты признаются победителями, а оставшиеся 50% финансируются из республиканского бюджета.