Toshkent viloyati bo‘yicha Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan operativ tadbir natijasida, advokatlar byurosining bir advokati qo‘lga olindi. U, sud organlari tomonidan mahalliy aholi vakiliga tayinlangan 2 yillik ozodlikdan mahrum qilish jazosini, sud tizimidagi tanishlari orqali cheklangan ozodlikka almashtirishni va’da qilgan.
Advokat bu xizmat uchun 10 ming AQSh dollarini olgani aniqlandi. Ushbu harakatlar korrupsiya va sud tizimiga aralashuv sifatida baholanmoqda, bu esa jamiyatda adolat va huquqiy tartibga jiddiy tahdid soladi.
Hozirgi vaqtda advokatga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va tergov harakatlari olib borilmoqda. DXX, fuqarolarni shunga o‘xshash huquqbuzarliklarga duch kelgan taqdirda 1520 qisqa raqamiga murojaat qilishga chaqirmoqda, murojaatchining maxfiyligi kafolatlanganligini ta’kidlab.
Bu voqea O‘zbekistonda sud tizimining mustahkamligi va advokatlar faoliyatining halolligi masalalarini yana bir bor ko‘tardi. Hukumat va huquqni muhofaza qiluvchi organlar korrupsiyaga qarshi kurashda qat’iy choralar ko‘rishni davom ettirmoqda, ammo bunday hodisalar jamiyatning ishonchiga putur yetkazishi mumkin.

В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Управления Службы государственной безопасности по Ташкентской области, был задержан адвокат одного из адвокатских бюро. Установлено, что он обещал заменить назначенное судебными органами местному жителю наказание в виде 2 лет лишения свободы на ограничение свободы через своих знакомых в судебной системе.
За эту услугу адвокат получил 10 тысяч долларов США. Данные действия квалифицируются как коррупция и вмешательство в судебную систему, что представляет серьёзную угрозу для правопорядка и общественного доверия в Узбекистане.
В настоящее время по данному факту в отношении адвоката возбуждено уголовное дело, проводятся следственные действия. СГБ призывает граждан в случае столкновения с подобными правонарушениями обращаться по короткому номеру 1520, отмечая, что конфиденциальность обратившегося гарантируется.
Этот инцидент вновь поднимает вопросы о целостности судебной системы и этичности адвокатской деятельности в стране. Власти и правоохранительные органы продолжают принимать жёсткие меры по борьбе с коррупцией, однако подобные случаи могут подрывать общественное доверие к институтам правосудия.