Jahon bo‘ylab ta’minot zanjirlaridagi uzilishlar va geosiyosiy noaniqliklar fonida O‘zbekiston hukumati tovarlarni yetkazib berishda aviatsiyadan foydalanish va xarajatlarning bir qismini qoplashni ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda 30-mart kuni prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishdan so‘ng iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, prezident Shavkat Mirziyoyev dunyodagi vaziyatni inobatga olib, iqtisodiy kompleks, investitsiyalar, eksport, qurilish va qishloq xo‘jaligi sohalarida aniq topshiriqlar berdi.
Norqulov ta’kidladiki, yanvar-mart oylari uchun YAIM o‘sishi 7,5% atrofida bo‘lishi kutilmoqda, ammo asosiy e’tibor ikkinchi chorakka qaratilgan, chunki u yillik ko‘rsatkichlar uchun hal qiluvchi bo‘lishi mumkin. Prezident har bir tarmoq va hudud bo‘yicha tez-tez hal qilishni talab qilgan, bu esa global vaziyatning salbiy ta’sirini yumshatishga qaratilgan.
Ta’minot barqarorligini ta’minlash choralari qatorida aviatsiyadan foydalanish ham muhim o‘rin tutadi. Norqulovning aytishicha, agar yo‘l imkoniyatlari cheklangan bo‘lsa, ichki bozorda nafaqat avtotransport, balki aviatashuv orqali ham tovarlarni yetkazib berish mumkin, bu esa ma’lum xarajatlarni qoplashni o‘z ichiga oladi. Bu choralar logistika muammolarini bartaraf etishga yordam berishi kutilmoqda.
Bosh prokuror o‘rinbosari Dilmurod Qosimov ham korxonalarni qo‘llab-quvvatlash choralari haqida gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, prezident ishlab chiqarish hajmi tushib ketgan korxonalarga yordam berish va ularni qayta tiklash bo‘yicha topshiriq bergan, shuningdek, ishlab chiqarish hajmi 10% dan ko‘proq tushgan tumanlarga ko‘mak berish vazifasi qo‘yilgan.
Yig‘ilishda, shuningdek, 9 ta hududni rivojlantirish uchun qo‘shimcha ravishda 2,3 trillion so‘m va 500 million dollar ajratilishi, 3,9 trillion so‘m 33 ta tuman va 330 ta mahalla uchun mahalliy budjetlarga yo‘naltirilishi, shunga teng mablag‘ 37 ta murakkab tuman va 903 ta mahallani qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilishi ma’lum qilindi. Bu choralar iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirishga qaratilgan.

На фоне глобальных разрывов в цепочках поставок и геополитической неопределенности правительство Узбекистана рассматривает возможность использования авиации для доставки товаров и компенсации части расходов. Об этом сообщил первый заместитель министра экономики и финансов Ильхом Норкулов после совещания под председательством президента 30 марта. По его словам, президент Шавкат Мирзиёев, учитывая мировую ситуацию, дал четкие указания по работе экономического комплекса, инвестициям, экспорту, строительству и сельскому хозяйству.
Норкулов отметил, что рост ВВП за январь-март ожидается около 7,5%, но основное внимание уделено второму кварталу, который может стать решающим для годовых показателей. Президент потребовал быстрого принятия решений по каждому сектору и региону, что направлено на смягчение негативного воздействия глобальной ситуации.
В числе мер по обеспечению стабильности поставок рассматривается использование авиации. По словам Норкулова, если возможности дорог ограничены, товары можно доставлять на внутренний рынок не только автомобильным транспортом, но и авиаперевозками, что включает компенсацию определенных расходов. Эти меры призваны помочь преодолеть логистические проблемы.
Заместитель генерального прокурора Дилмурод Косимов также рассказал о мерах поддержки предприятий. По его словам, президент дал указание помочь предприятиям, у которых снизились объемы производства, и восстановить их, а также поставлена задача оказать помощь районам, где объемы производства упали более чем на 10%.
На совещании также было объявлено о выделении дополнительно 2,3 триллиона сумов и 500 миллионов долларов для развития 9 регионов, направлении 3,9 триллиона сумов в местные бюджеты для 33 районов и 330 махаллей, а также выделении равной суммы для поддержки 37 сложных районов и 903 махаллей. Эти меры направлены на стимулирование экономического роста.