O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev FIDE nomzodlar turniri g'olibi, yosh grossmeyster Javohir Sindorov bilan telefon orqali suhbat o'tkazdi. Prezident Sindorovni g'alaba bilan chin dildan tabriklab, uning erishgan natijasini "haqiqatan ham tarixiy" deb ta'rifladi va bu yutuqni sport olamida noyob hodisa sifatida qayd etdi.
Suhbat davomida Prezident Sindorovning 14 o'yindan 6 tasida g'alaba qozonishini alohida ta'kidladi, buni "dunyodagi eng kuchli shaxmatchilarga qarshi jasorat va mahorat bilan harakat qilgani" deb izohladi. U yosh grossmeysterning mustahkam irodasi va yuqori intellektual salohiyatini namoyish etganini aytib, bu yutuqlarni mamlatchilik uchun katta faxr manbai deb hisobladi.
Prezident Sindorovga kelgusi jahon shaxmat toji uchun kurashda muvaffaqiyat tiladi, shuningdek, uning Samarqandda bo'lib o'tadigan 46-Jahon shaxmat olimpiadasida ishtirok etishi milliy terma jamoaga yuqori ruh va ishonch bag'ishlashini ta'kidladi. Bundan tashqari, u shaxmatchining ota-onasi, yaqinlari, ustozlari va murabbiylarini ham tabrikladi.
Javohir Sindorov o'z navbatida Prezidentdan olgan yuqori e'tibor va ishonch uchun minnatdorchilik bildirdi. Bu suhbat O'zbekistonning xalqaro shaxmat arenasidagi muvaffaqiyatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с победителем Турнира претендентов Международной шахматной федерации (ФИДЕ), молодым гроссмейстером Жавохиром Синдаровым. Глава государства поздравил шахматиста с победой, охарактеризовав его достижение как "поистине историческое" и отметив, что победы в 6 из 14 партий стали уникальным явлением в мировом спорте.
В ходе беседы Президент подчеркнул, что Синдаров действовал смело и мастерски в партиях против сильнейших шахматистов мира, продемонстрировав твёрдую волю и высокий интеллектуальный потенциал. Он также выразил уверенность, что эти успехи служат источником большой гордости для страны и вдохновляют молодое поколение.
Глава государства пожелал Синдарову удачи в предстоящем поединке за мировую шахматную корону, а также отметил, что участие шахматиста в 46-й Всемирной шахматной олимпиаде в Самарканде придаст национальной команде высокий дух и уверенность. Кроме того, Президент поздравил родителей, близких, наставников и тренеров гроссмейстера, признав их вклад в его развитие.
Жавохир Синдаров, в свою очередь, выразил благодарность за высокое внимание и доверие со стороны руководства страны. Этот разговор подчёркивает растущие достижения Узбекистана на международной шахматной арене и их значение для национального престижа.