Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida taniqli estrada xonandasi, O‘zbekiston xalq artisti Farrux Zokirovning 80 yillik tavallud ayyomi munosabati bilan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Tadbirda san’at va madaniyat sohasining yetakchi namoyandalari, davlat arboblari, ijodkor ziyolilar va keng jamoatchilik vakillari qatnashdi. Prezident Zokirovni ushbu muhim sana bilan chin qalbdan tabriklab, unga sog‘lik, oilaviy baxt va yangi ijodiy muvaffaqiyatlar tiladi.
Marosimda Zokirovlar sulolasining O‘zbekiston milliy musiqa va qo‘shiqchilik san’atiga qo‘shgan beqiyos hissasi alohida ta’kidlandi. Karim Zokirov asos solgan san’at maktabi va Botir Zokirovning boy ijodiy merosi xalqning ma’naviy boyligi sifatida qadrlanayotgani e’lon qilindi. Farrux Zokirov nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyo, Hamdo‘stlik davlatlari va turkiy xalqlarning sevimli san’atkori sifatida tanilganligi, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon va Rossiyaning bir qancha respublikalarida xalq artisti unvonlariga sazovor bo‘lgani qayd etildi.
Tadbirda “Yalla” ansamblining uzoq yillik faol a’zolari Javlon To‘xtayev, Abbos Aliyev, Temur Xalikov va Igor Xalikovning ijodiy faoliyati ham e’tirof etildi. Shuningdek, Yashnobod tumanidagi 7-sonli bolalar musiqa va san’at maktabiga Farrux Zokirov nomi berilishi e’lon qilindi. Ushbu maktabda “Yalla” bolalar ansambli, yoshlar ijodiy laboratoriyasi, zamonaviy ovoz va video yozish studiyasi tashkil etilishi, shuningdek, “ustoz-shogird” an’analari asosida estrada yo‘nalishi bo‘yicha sinflar ochilishi rejalashtirilgan.
Maktabda a’lo baholarga o‘qiyotgan o‘quvchilar uchun ixtisoslashgan san’at muassasalariga kirishda imtiyozlar yaratiladi, har yili respublika bo‘ylab iqtidorli bolalar bu yerda o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Budjet hisobidan ular nufuzli xalqaro tanlovlarga yuborilib, rag‘batlantiriladi. Ushbu ta’lim maskani Zokirovlar sulolasining ijodiy merosini kelajak avlodga yetkazishda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.
Tantanali marosimning yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Farrux Zokirovga milliy san’at va madaniyatni rivojlantirishdagi ulkan xizmatlari uchun “Buyuk xizmatlari uchun” ordenini topshirdi. Bu mukofot san’atkorning uzoq yillik samarali faoliyatini yuqori baholash ramzi sifatida qabul qilindi.

В резиденции Коксарай состоялось торжественное мероприятие по случаю 80-летия известного эстрадного певца, народного артиста Узбекистана Фарруха Закирова, в котором принял участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. На церемонии присутствовали видные деятели искусства и культуры, государственные и общественные деятели, творческая интеллигенция и широкий круг общественности. Президент поздравил Закирова с этой значимой датой, пожелав ему здоровья, семейного благополучия и новых творческих успехов.
В ходе мероприятия особо подчеркивался неоценимый вклад династии Закировых в развитие национальной музыкальной и певческой культуры Узбекистана. Было отмечено, что художественная школа, основанная народным артистом Каримом Закировым, и богатое творческое наследие одного из основоположников узбекской эстрады Батыра Закирова высоко ценятся как духовное достояние народа. Фаррух Закиров был представлен не только как любимый артист Узбекистана, но и всей Центральной Азии, стран Содружества и тюркских народов, а также отмечены его звания народного артиста Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана и ряда республик России.
На торжестве также была признана многолетняя плодотворная деятельность членов ансамбля «Ялла» — Жавлона Тухтаева, Аббаса Алиева, Темура Халикова и Игоря Халикова. Кроме того, было объявлено о присвоении имени Фарруха Закирова детской музыкальной и художественной школе №7 в Яшнабадском районе. В этой школе планируется создать детский ансамбль «Ялла», творческую лабораторию для молодежи, современную студию звуко- и видеозаписи, а также открыть классы исполнительского мастерства по эстрадному направлению на основе традиций «учитель-ученик».
Учащиеся школы, получающие отличные оценки, будут иметь преимущества при поступлении в специализированные художественные учебные заведения, а талантливые дети со всей республики ежегодно смогут повышать свое мастерство в этой школе. За счет бюджета они будут направляться на престижные международные конкурсы и получать достойное поощрение. Ожидается, что это учебное заведение станет одним из образцовых центров в стране и будет способствовать передаче творческого наследия династии Закировых будущим поколениям.
В завершение торжественной церемонии Президент Шавкат Мирзиёев вручил Фарруху Закирову орден «За великие заслуги» за многолетний неоценимый вклад в развитие национального искусства и культуры. Эта награда была воспринята как символ высокой оценки долголетней плодотворной деятельности артиста.