Madriddagi Metropolitano stadionida Chempionlar Ligasi yarim finalining ilk uchrashuvi bo‘lib o‘tadi. "Atletiko Madrid" va "Arsenal" o‘rtasidagi o‘yinning boshlanish vaqti 29-aprel, chorshanba kuni soat 21:00 (GMT 19:00).
"Arsenal" ushbu mavsum Chempionlar Ligasida mag‘lubiyatsiz yagona jamoa bo‘lib qolmoqda. "To‘pchilar" 12 o‘yinda bor-yo‘g‘i 5 ta gol o‘tkazib yuborgan, bu esa Diego Simeonening tajovuzkor futbol uslubi bilan tanilgan "Atletiko"ga xos ko‘rsatkichdir.
Biroq, hozirgi "Atletiko" ancha hujumkor o‘ynamoqda — mavsumda 14 o‘yinda 26 ta gol o‘tkazib yuborgan bo‘lsa, Julian Alvares 34 ta golning 9 tasini urgan. Oktyabr oyidagi uchrashuvda "Arsenal" 4:0 hisobida g‘alaba qozongan edi, ammo bu natija uzoq vaqt oldin bo‘lib o‘tgan.
"Arsenal" so‘nggi paytlarda qiyin davrni boshdan kechirmoqda — Liga kubogi finalida "Manchester Siti"ga yutqazgan va muhim liga o‘yinida mag‘lub bo‘lgan. Shunga qaramay, jamoa turnir jadvalida uch ochko farq bilan yetakchilik qilmoqda, garchi "Siti"ning bir o‘yini zaxirada bo‘lsa.
Mezbonlar La Ligada to‘rtinchi o‘rinda, va Chempionlar Ligasi ular uchun mavsumdagi so‘nggi sovrin umididir — o‘tgan hafta oxiri Qirol kubogi finalida mag‘lub bo‘lishgan. "Atletiko"ning yarim finalga yo‘li birinchi o‘yinlarda ustunlik qilish va ikkinchi o‘yinlarda bosimga bardosh berish orqali o‘tgan.
G‘olib 30-may kuni Budapeshtda bo‘ladigan finalda "Bavariya" yoki "PSJ" bilan to‘qnash keladi. Murabbiylar va futbolchilarning fikrlari: Simeone "to‘liq ishonch va ishtiyoq bilan yarim finalga chiqayotganini" aytgan bo‘lsa, Arteta "140 yillik tarixda ilk bor ketma-ket yarim finalga chiqish juda muhim" deb ta’kidlagan.

На стадионе «Метрополитано» в Мадриде состоится первый полуфинальный матч Лиги чемпионов между «Атлетико Мадрид» и «Арсеналом». Игра пройдет в среду, 29 апреля, в 21:00 (19:00 GMT).
«Арсенал» остается единственной непобежденной командой в этом розыгрыше Лиги чемпионов. «Канониры» пропустили всего пять голов в 12 матчах — показатель, обычно ассоциирующийся с «Атлетико» времен Диего Симеоне, известного своим агрессивным стилем.
Однако нынешний «Атлетико» играет более атакующе: команда пропустила 26 голов в 14 матчах Лиги чемпионов, в то время как Хулиан Альварес забил 9 из 34 голов. В октябре «Арсенал» разгромил «Атлетико» со счетом 4:0, но та победа кажется далеким прошлым.
«Арсенал» переживает трудный период: поражение в финале Кубка лиги от «Манчестер Сити» и ключевой матч в чемпионате. Тем не менее, команда лидирует с трехочковым отрывом, хотя у «Сити» есть игра в запасе.
Хозяева занимают четвертое место в Ла Лиге, и Лига чемпионов — их последняя надежда на трофей в этом сезоне после поражения в финале Кубка Короля. Путь «Атлетико» в полуфинал включал захват преимущества в первых матчах и выдерживание давления в ответных.
Победитель встретится в финале 30 мая в Будапеште с «Баварией» или «ПСЖ». Тренеры и игроки высказались: Симеоне заявил о «полной уверенности и энтузиазме», Артета назвал выход в полуфинал «огромным моментом» для 140-летней истории клуба.