AQSh Davlat departamenti mamlakat Mustaqillik Deklaratsiyasining 250 yilligini nishonlash uchun cheklangan miqdorda maxsus dizayndagi pasportlarni chiqarishni rejalashtirmoqda. Ushbu pasportlarda Prezident Donald Trumpning portreti, uning imzosi va AQSh bayrog‘i aks etgan.
Oq uy va Davlat departamenti tomonidan e'lon qilingan suratlarda Trumpning portreti Mustaqillik Deklaratsiyasi matni va AQSh bayrog‘i fonida joylashtirilgan. Shuningdek, pasportning boshqa sahifasida asoschilarning Deklaratsiyani imzolash jarayoni tasvirlangan.
Davlat departamenti vakili Tommi Piggottning so‘zlariga ko‘ra, maxsus pasportlar faqat Vashington pasport agentligi orqali murojaat qilgan AQSh fuqarolariga beriladi va zaxiralar tugaguncha tarqatiladi.
Bu Trump ma'muriyatining uning nomi, surati yoki imzosini davlat muassasalari va tashabbuslariga joylashtirish siyosatining bir qismidir. Avvalroq milliy bog‘larga kirish chiptalarida Trumpning surati Jorj Vashington bilan birga joylashtirilgan edi.
AQSh zarbxonasi 250 yillik munosabati bilan 1 dollarlik tanga dizaynini ham tayyorlagan bo‘lib, unda Trumpning profili va “FIGHT FIGHT FIGHT” yozuvi aks etgan. Bu ibora 2024 yilgi suiqasd urinishidan keyin uning mitingida ishlatilgan edi.
Trump shuningdek, Vashingtondagi Kennedi markazini o‘z nomiga o‘zgartirgan va Oq uyning Sharqiy qanotini buzib, ulkan bal zali qurdirgan. U Parijdagi Zafar archasiga o‘xshash archa qurishni ham rejalashtirmoqda.

Государственный департамент США планирует выпустить ограниченную серию паспортов особого дизайна в честь 250-летия Декларации независимости. На паспортах будет изображен портрет президента Дональда Трампа, его подпись и элементы американского флага.
Опубликованные Белым домом и Госдепартаментом изображения показывают портрет Трампа на фоне текста Декларации независимости и флага США. На другой странице размещена иллюстрация подписания Декларации отцами-основателями.
Представитель Госдепартамента Томми Пигготт заявил, что памятные паспорта будут доступны гражданам США, подающим заявки через Вашингтонское паспортное агентство, и будут распространяться до исчерпания запасов.
Это очередной шаг администрации Трампа по размещению его имени, изображения или подписи на государственных учреждениях и инициативах. Ранее на годовых пропусках в национальные парки появилось изображение Трампа рядом с Джорджем Вашингтоном.
Монетный двор США также подготовил дизайн монеты в 1 доллар с профилем Трампа и надписью «FIGHT FIGHT FIGHT», отсылающей к его лозунгу после покушения в 2024 году.
Трамп также переименовал Центр Кеннеди в Вашингтоне в свою честь, снес Восточное крыло Белого дома для строительства бального зала и планирует возвести триумфальную арку по образцу парижской.