O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Chexiya Respublikasi Bosh vaziri Andrey Babish 29–30 aprel kunlari O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keladi. Toshkentda yuqori darajadagi muzokaralar rejalashtirilgan bo‘lib, unda tomonlar o‘zbek-chex ko‘p qirrali hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qiladi, deb xabar beradi Podrobno.uz muxbiri.
O‘zbekiston Prezidenti matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, asosiy e’tibor o‘zaro savdoni oshirish, mashinasozlik, “yashil” energetika, kimyo va farmatsevtika sanoati hamda transport sohalarida kooperatsiyani chuqurlashtirishga qaratiladi.
Shuningdek, tomonlar madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqadi, xalqaro kun tartibi bo‘yicha fikr almashadi, jumladan, ko‘p tomonlama platformalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni muhokama qiladi. Uchrashuv yakunida ikki tomonlama hujjatlar paketini imzolash kutilmoqda.
Tashrif doirasida Chexiya Bosh vaziri O‘zbekiston-Chexiston biznes-forumida ham ishtirok etadi. Hukumat rahbarini sanoat va savdo vaziri Karel Gavlichek hamda chex tadbirkorlarining vakillik guruhi kuzatib boradi. Tashrifning asosiy maqsadi – iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va chex biznesining mintaqadagi ishtirokini kengaytirishdir.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Премьер-министр Чешской Республики Андрей Бабиш 29–30 апреля посетит Узбекистан с официальным визитом. В Ташкенте запланированы переговоры на высшем уровне, в ходе которых стороны обсудят перспективы дальнейшего развития узбекско-чешского многопланового сотрудничества, передает корреспондент Podrobno.uz.
Как сообщила пресс-служба президента Узбекистана, в центре внимания будут наращивание взаимной торговли, углубление кооперации в сферах машиностроения, «зеленой» энергетики, химической и фармацевтической промышленности, а также транспорта.
Стороны также затронут вопросы взаимодействия в культурно-гуманитарной и образовательной сферах и проведут обмен мнениями по международной повестке, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках. По итогам встречи ожидается подписание пакета двусторонних документов.
В рамках визита премьер-министр Чехии также примет участие в узбекско-чешском бизнес-форуме. Главу правительства будут сопровождать министр промышленности и торговли Карел Гавличек и представительная группа чешских предпринимателей. Основная цель визита — укрепление экономических связей и расширение присутствия чешского бизнеса в регионе.