O‘zbekiston chiqindilarni boshqarish sohasida keng ko‘lamli texnologik transformatsiyani boshladi. Yakuniy maqsad – 2030 yilga kelib mamlakatdagi chiqindi poligonlari sonini ikki baravar kamaytirish. An’anaviy axlatxonalarni kengaytirish o‘rniga, davlat chuqur qayta ishlash va zamonaviy chiqindi yoqish zavodlarini qurishga e’tibor qaratmoqda. Bu maishiy chiqindilarni qimmatli energiya resursiga aylantirish va ekotizimga yukni sezilarli darajada kamaytirish imkonini beradi.
Ushbu rejalarning amalga oshirilishi Prezident Shavkat Mirziyoyev huzuridagi taqdimotda markaziy mavzuga aylandi. Unda sohadagi eng yirik investitsiya loyihalari ma’qullandi. Xususan, mamlakatning olti viloyati – Andijon, Namangan, Farg‘ona, Samarqand, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida umumiy qiymati 933 million dollarlik zavodlar qurilishi boshlandi. Ushbu korxonalar har yili 3,6 million tonna chiqindini qayta ishlab, 1,6 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarishi kutilmoqda.
Qayta ishlash quvvatlarini rivojlantirish bilan bir qatorda, sohada to‘liq raqamli nazorat joriy etilmoqda. Qurilish chiqindilarining harakatlanishi maxsus platforma orqali GPS yordamida real vaqt rejimida kuzatiladi. Navoiy viloyatida esa 260 million dollarga MDHda birinchi bo‘lgan xavfli chiqindilarni utilizatsiya qilish bo‘yicha integratsiyalashgan baza tashkil etiladi. Logistika zanjirlarini optimallashtirish va saralash samaradorligini oshirish uchun 2026 yilda butun mamlakat bo‘ylab 28 ta yangi chiqindi uzatish stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan.

Узбекистан приступает к масштабной технологической трансформации системы управления отходами. Конечная цель – к 2030 году вдвое сократить количество мусорных полигонов в стране. Вместо расширения традиционных свалок государство делает ставку на глубокую переработку и строительство современных мусоросжигательных заводов, что позволит превратить бытовые отходы в ценный энергоресурс и значительно снизить нагрузку на экосистему.
Реализация этих планов стала центральной темой презентации у президента Шавката Мирзиёева, где были одобрены крупнейшие инвестиционные проекты в данной сфере. В частности, в шести регионах – Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях – уже начато строительство заводов общей стоимостью 933 миллиона долларов. Ожидается, что эти предприятия будут ежегодно перерабатывать 3,6 миллиона тонн отходов, генерируя порядка 1,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии.
Параллельно с развитием перерабатывающих мощностей в отрасли внедряется тотальный цифровой контроль. Перемещение строительного мусора теперь будет отслеживаться через специальную платформу с помощью GPS в режиме реального времени. В Навоийской области за 260 миллионов долларов будет создана первая в СНГ интегрированная база по утилизации опасных отходов. Для оптимизации логистических цепочек и повышения эффективности сортировки уже в 2026 году по всей стране планируется построить 28 новых станций перегрузки отходов.