O‘zbekiston II–VII asrlarga oid noyob arxeologik topilmalarni Yevropadan qaytarib olmoqda. Ushbu artefaktlar noqonuniy ravishda mamlakatdan olib chiqilgan va xalqaro tergov natijasida topilgan. To‘qqizta bebaho buyum, jumladan qadimiy haykallarning boshlari va gipsli freskalar parchalari, Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini to‘ldiradi.
Ushbu yodgorliklar mintaqaning boy madaniy merosini aks ettiradi, chunki qadimda bu yerda Baqtriya va Kushon sivilizatsiyalari joylashgan. Topilmalar Inherent Vice kod nomi ostidagi xalqaro operatsiya doirasida, OBSE va yetakchi ekspertlar ko‘magida aniqlangan. London politsiyasining san’at jinoyatlariga qarshi ixtisoslashgan guruhi topilmalarning bir qismini rasman taqdim etgan.
Artefaktlarning qaytarilishi milliy boylikni tiklash bo‘yicha tizimli strategiyaning bir qismidir. Ilgari Islom sivilizatsiyasi markazi Britaniya kolleksiyalaridan XV–XVI asrlarga oid, Buxoro va Sheroz ustalari tomonidan yaratilgan sharq miniatyuralarini qaytarib olgan.
Kelajakda markaz Yevropa galereyalari bilan hamkorlik qilish bilan birga, Sotheby’s va Christie’s kabi yirik auktsion uylarining savdolarida faol ishtirok etib, O‘zbekistonning boshqa madaniy meros obyektlarini topish va qaytarishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан возвращает из Европы уникальные археологические находки II–VII веков, которые были незаконно вывезены из страны и обнаружены в ходе масштабного международного расследования. Девять бесценных артефактов, среди которых головы древних статуй и фрагменты гипсовых фресок, вскоре пополнят экспозицию Центра исламской цивилизации в Ташкенте.
Эти памятники имеют исключительное историческое значение, отражая богатое культурное наследие региона, который в древности был центром Бактрийской и Кушанской цивилизаций. Реликвии были обнаружены в рамках международной операции под кодовым названием Inherent Vice, проводившейся при содействии ведущих экспертов и организаций, включая ОБСЕ. Часть находок официально представила специализированная группа полиции Лондона по борьбе с преступлениями в сфере искусства.
Возвращение данных артефактов является частью системной стратегии по восстановлению национального достояния. Ранее Центр исламской цивилизации уже вернул из британских коллекций аутентичные восточные миниатюры XV–XVI столетий, созданные мастерами Бухары и Шираза.
В дальнейшем Центр намерен не только сотрудничать с европейскими галереями, но и активно участвовать в торгах крупнейших мировых аукционных домов, таких как Sotheby’s и Christie’s, чтобы находить и возвращать на родину другие предметы культурного наследия Узбекистана.