Prezident Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish, tibbiy xizmatlar sifatini oshirish va xususiy sektor ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Taqdimotda, avvalo, xususiy sektorning soha rivojidagi o‘rni va bu boradagi mavjud imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Qayd etilganidek, 2016-yilda mamlakatda 3,2 mingta xususiy klinika faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2026-yilda ularning soni 8,7 mingtaga yetishi kutilmoqda. Xususiy tibbiyot yo‘nalishlari 39 tadan 116 taga, ushbu sektordagi koyka o‘rinlari esa 16 mingdan 57 mingtagacha ko‘paydi. Xususiy sektorning umumiy koyka fondidagi ulushi 12 foizdan 31 foizgacha oshishi prognoz qilinmoqda.
Shu bilan birga, tizimdagi muammolar ham ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, tibbiy xizmatlar sifati ustidan amaldagi nazorat mexanizmlari yetarli darajada samara bermayotgani, litsenziyalash talablari zamon talablariga to‘liq javob bermasligi, xususiy klinikalar faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarning yagona elektron tizimda shakllanmagani, shuningdek, investitsiya loyihalari bilan manzilli ishlash tizimi yetarli emasligi qayd etildi.
Shu bois, xususiy sektor ishtirokini kengaytirish va uning mas’uliyatini oshirishga qaratilgan yangi yondashuvlar taqdim qilindi. Xususan, tibbiy faoliyatni litsenziyalash bilan bog‘liq barcha vazifalar Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markaziga o‘tkazilib, 2026-yil 1-iyuldan litsenziyalash tartiblarini kuchaytirish, bemor xavfsizligi va tibbiy yordam sifatini ta’minlashga doir 48 turdagi litsenziya talablarining 14 tasini qayta ko‘rib chiqish taklif qilindi. Mazkur jarayonda ko‘p tarmoqli klinikalar faoliyatini to‘liq to‘xtatish amaliyotidan voz kechib, faqat aniq qoidabuzarlik aniqlangan yo‘nalish bo‘yicha cheklov qo‘llash tartibi nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, tibbiyot tashkilotlarining litsenziya talab va shartlariga rioya qilinishi bo‘yicha sifat nazorati kuchaytirilib, elektron axborot tizimida masofaviy baholab borish orqali nazorat qilish yo‘lga qo‘yiladi. Qolaversa, nodavlat tibbiyot tashkilotlariga litsenziya doirasidagi barcha yo‘nalishlarda budjet mablag‘lari hisobidan tibbiy xizmat ko‘rsatishga ruxsat berish, akkreditatsiyadan o‘tgan xususiy muassasalarga transplantatsiya faoliyati bilan shug‘ullanish imkonini taqdim etish, 2028-yildan boshlab akkreditatsiyadan o‘tmagan nodavlat va respublika darajasidagi davlat tibbiyot muassasalari bilan Sug‘urta jamg‘armasi tomonidan tibbiy xizmatlarning xaridini amalga oshirmaslik taklif etildi.
2030-yil yakuniga qadar barcha davlat tibbiyot muassasalari bosqichma-bosqich, xususan, 2027-yil 1-aprelgacha 55 ta respublika, 2028-yil yakuniga qadar 413 ta hududiy hamda 2030-yil yakunigacha 3 mingdan ortiq tuman (shahar) davlat tibbiyot tashkilotlari faoliyati majburiy litsenziyalanadi.
Xususiy tibbiyotni rag‘batlantirish uchun iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash choralari ham muhokama qilindi. Jumladan, olis hududlarda yangi klinikalar ochish uchun 200 million AQSh dollarlik imtiyozli kredit resursi ajratilishi, har bir loyiha uchun 10 yilgacha muddatga 10 million AQSh dollarlik so‘mdan kredit berish, asosiy stavkaning 50 foiz qismi uchun kompensatsiya mexanizmini qo‘llash nazarda tutilmoqda. Shu bilan birga, xorijiy mutaxassislarga ijtimoiy soliqni 1 foiz etib belgilash, tibbiy uskuna va butlovchi qismlar bo‘yicha bojxona imtiyozlari berish kabi yengilliklar taklif etildi.
Taqdimotda sohaga investitsiyalarni jalb qilishning yangi tizimi ham ko‘rib chiqildi. Buning uchun Tibbiyot va farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligini tashkil etish, investorlarga konsalting va amaliy xizmatlarni “yagona darcha” tamoyili asosida ko‘rsatish, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini professional asosda shakllantirish va ilgari surish mexanizmini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Xususan, agentlikka sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etish, investitsiya va davlat-xususiy sheriklik loyihalariga ko‘maklashish, davlat tibbiyot tashkilotlarini boshqaruvga berish vakolati beriladi hamda agentlik ta’sischiligida investitsiya loyihalarini shakllantirish, kelishish va amalga oshirishda ko‘maklashuvchi aksiyadorlik jamiyati shaklidagi “Health Invest” kompaniyasi tashkil etiladi.
Xorijiy ekspertlar bilan birgalikda davlat tibbiyot muassasalarini korporativ boshqaruv tamoyillari asosida transformatsiya qilish strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi. Shuningdek, xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda tibbiyot tashkilotlarini loyihalashtirish, qurish va ishga tushirishga oid shaharsozlik hamda sanitariya qoida va me’yorlari qayta ko‘rib chiqilib, xalqaro talablarga moslashtirilishi belgilandi.
Davlat rahbari takliflarni ma’qullab, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi. 2025-yil noyabr oyida prezident xususiy tibbiyot klinikalarida ko‘rsatiladigan xizmatlar narxi respublika markazlaridagiga qaraganda pastroq ekanligini ta’kidlagan edi. Shu munosabat bilan davlat tibbiyot muassasalaridagi narxlarning asosliligini qayta ko‘rib chiqish topshirildi. Agar xususiy klinikalarda xuddi shunday xizmatlar arzonroq va sifatliroq ko‘rsatilsa, tibbiy sug‘urta mablag‘lari aynan o‘sha yerga yo‘naltiriladi.
4-noyabr kuni O‘zbekiston hukumati davlat va xususiy tibbiyot muassasalarida davlat budjeti mablag‘lari hisobidan tibbiy yordam ko‘rsatish tartibini tasdiqladi. Nizomga muvofiq, budjet hisobidan tibbiy yordam bemorga rejali statsionar davolanish uchun davlat yoki xususiy tibbiyot muassasasini tanlash huquqini beruvchi QR-kodli elektron yo‘llanma asosida taqdim etiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах по дальнейшему развитию системы здравоохранения, повышению качества медицинских услуг и расширению участия частного сектора. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В ходе презентации был рассмотрен вклад частного сектора в развитие отрасли и имеющиеся возможности. Отмечалось, что в 2016 году в стране действовало 3,2 тыс. частных клиник, а к 2026 году их число, как ожидается, достигнет 8,7 тыс. Количество направлений частной медицины выросло с 39 до 116, а число коек в этом секторе увеличилось с 16 тыс. до 57 тыс. Доля частного сектора в общем коечном фонде прогнозируется на уровне 31% против 12% ранее.
Вместе с тем были указаны и проблемы в системе. В частности, отмечено, что действующие механизмы контроля качества медицинских услуг недостаточно эффективны, лицензионные требования не в полной мере соответствуют современным стандартам, информация о деятельности частных клиник не формируется в единой электронной системе, а также недостаточна система адресной работы с инвестиционными проектами.
В связи с этим были представлены новые подходы, направленные на расширение участия частного сектора и повышение его ответственности. В частности, все функции по лицензированию медицинской деятельности передаются Центру лицензирования и аккредитации медицинских организаций. Предложено с 1 июля 2026 года усилить процедуры лицензирования, пересмотрев 14 из 48 видов лицензионных требований, касающихся безопасности пациентов и качества медицинской помощи. При этом предполагается отказаться от практики полного прекращения деятельности многопрофильных клиник, вводя ограничения только по направлению, где выявлено конкретное нарушение.
Также будет усилен контроль качества соблюдения лицензионных требований и условий медицинскими организациями, внедрен дистанционный мониторинг через электронную информационную систему. Кроме того, предложено разрешить негосударственным медицинским организациям оказывать медицинские услуги за счет бюджетных средств по всем направлениям в рамках лицензии, предоставить аккредитованным частным учреждениям возможность заниматься трансплантацией, а с 2028 года не осуществлять закуп медицинских услуг Фондом страхования у неаккредитованных негосударственных и республиканских государственных медучреждений.
До конца 2030 года все государственные медицинские учреждения будут поэтапно лицензироваться: до 1 апреля 2027 года — 55 республиканских, до конца 2028 года — 413 региональных, а до конца 2030 года — более 3 тыс. районных (городских) государственных медучреждений.
Также обсуждались меры экономической поддержки для стимулирования частной медицины. В частности, предусмотрено выделение льготных кредитных ресурсов на сумму 200 млн долларов США для открытия новых клиник в отдаленных районах, выдача кредитов в сумме до 10 млн долларов США в национальной валюте на срок до 10 лет на каждый проект, применение механизма компенсации 50% базовой ставки. Также предложены льготы, такие как установление социального налога для иностранных специалистов в размере 1%, предоставление таможенных преференций на медицинское оборудование и комплектующие.
На презентации также была рассмотрена новая система привлечения инвестиций в отрасль. Для этого предусмотрено создание Агентства по развитию медицинской и фармацевтической сети, оказание консалтинговых и практических услуг инвесторам по принципу «единого окна», внедрение механизма профессионального формирования и продвижения проектов государственно-частного партнерства.
В частности, агентство будет уполномочено привлекать прямые инвестиции в отрасль, содействовать инвестиционным проектам и проектам ГЧП, передавать в управление государственные медучреждения. При участии агентства будет создана компания «Health Invest» в форме акционерного общества, которая будет содействовать формированию, согласованию и реализации инвестиционных проектов.
Предложено совместно с зарубежными экспертами разработать стратегию трансформации государственных медучреждений на основе принципов корпоративного управления. Также определено пересмотреть градостроительные и санитарные нормы и правила проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию медицинских организаций с привлечением иностранных консультантов и привести их в соответствие с международными требованиями.
Глава государства одобрил предложения и дал соответствующие поручения ответственным лицам. В ноябре 2025 года президент отмечал, что цены на услуги в частных клиниках ниже, чем в республиканских центрах. В связи с этим поручено пересмотреть обоснованность цен в государственных медучреждениях. Если в частных клиниках аналогичные услуги оказываются дешевле и качественнее, средства медицинского страхования будут направляться именно туда.
4 ноября правительство Узбекистана утвердило порядок оказания медицинской помощи за счет государственного бюджета в государственных и частных медучреждениях. Согласно положению, медицинская помощь за счет бюджета предоставляется на основании электронного направления с QR-кодом, дающего пациенту право выбора государственного или частного медучреждения для планового стационарного лечения.