Axios nashri o‘z manbalariga tayanib, Oq uy AQSh va Eron o‘rtasida urushni to‘xtatadigan va Eron yadro dasturi bo‘yicha batafsil muzokaralarga zamin yaratadigan bir sahifalik o‘zaro anglashuv memorandumi imzolanishiga juda yaqin deb hisoblamoqda.
Nashr suhbatdoshlarining so‘zlariga ko‘ra, AQSh 48 soat ichida asosiy bandlar bo‘yicha Eronning javobini kutmoqda. Hali hech narsa uzil-kesil kelishilmagan, biroq bu urush boshlanganidan beri kelishuvga erishish uchun eng qulay payt sifatida baholanmoqda.
Memorandum 14 banddan iborat bo‘lib, uni AQSh prezidentining maxsus vakillari Stiv Uitkoff va Jared Kushner Eron rasmiylari bilan bevosita hamda vositachilar orqali muvofiqlashtirmoqda.
Hujjatning hozirgi variantida urushni to‘xtatish va Hurmuz bo‘g‘ozini ochish, Eron yadro dasturini cheklash hamda AQSh sanksiyalarini bekor qilish bo‘yicha 30 kunlik muzokaralarni boshlash ko‘zda tutilgan. Shu davr mobaynida AQSh Eron portlari blokadasini ham bekor qiladi.
Muzokaralar Islomobod yoki Jenevada bo‘lib o‘tishi mumkin. Agar ular boshi berk ko‘chaga kirib qolsa, AQSh blokada yoki harbiy harakatlarni qayta boshlashi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, AQSh va Isroil 28-fevral kuni Eronga qarshi urush boshlagan edi. Tehron darhol dunyo neftining 15-20 foizi o‘tadigan Hurmuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘ygan. Keyinroq Vashington Eron portlari blokadasi boshlanganini e’lon qilgan. 8-apreldan beri AQSh va Eron o‘rtasida vaqtinchalik sulh amal qilmoqda, biroq tomonlar muntazam ravishda bir-birini uni buzishda ayblab kelmoqda.

По данным Axios со ссылкой на источники, Белый дом считает, что подписание одностраничного меморандума о взаимопонимании между США и Ираном, который положит конец войне и создаст основу для более детальных переговоров по иранской ядерной программе, весьма близко.
Собеседники издания утверждают, что США ожидают ответа Ирана по ключевым пунктам в течение 48 часов. Отмечается, что окончательная договоренность еще не достигнута, но это самый благоприятный момент для заключения соглашения с начала войны.
Меморандум состоит из 14 пунктов и координируется спецпредставителями президента США Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером напрямую с иранскими официальными лицами, а также через посредников.
Текущая версия документа предполагает прекращение войны и открытие Ормузского пролива, ограничение ядерной программы Ирана и начало 30-дневных переговоров об отмене санкций США. В этот период США также снимут блокаду иранских портов.
Переговоры могут пройти в Исламабаде или Женеве. Если они зайдут в тупик, США могут возобновить блокаду или военные действия.
Напомним, США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. Тегеран немедленно заблокировал Ормузский пролив, через который проходит 15-20% мировой нефти. Позже Вашингтон объявил о блокаде иранских портов. С 8 апреля между США и Ираном действует временное перемирие, однако стороны регулярно обвиняют друг друга в его нарушении.