️ O‘zbekistonda Qoraqalpog‘iston hududida tashkil etilgan Besqala Mining Valley maxsus ma`ning zonasida rezidentlarni ro‘yxatga olish va faoliyat yuritish qoidalari tasdiqlandi. Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) tomonidan qabul qilingan nizom 2026-yil 8-iyulda Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
️ Yangi qoidalar rezident maqomini olish tartibi, ma`ning shartlari, zona ishtirokchilariga qo‘yiladigan talablar va elektr energiyasidan foydalanish qoidalarini belgilaydi. Ma`ning zonasi butun Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududini qamrab oladi.
️ Rezident maqomini faqat Qoraqalpog‘istonda ro‘yxatdan o‘tgan va faoliyat yuritayotgan yuridik shaxslar olishi mumkin. Arizani topshirishda davlat boji va boshqa yig‘imlar undirilmaydi. Ro‘yxatga olish yoki rad etish to‘g‘risidagi qaror hujjatlar topshirilgan kundan boshlab 30 kun ichida qabul qilinadi.

️ Национальное агентство перспективных проектов (НАПП) утвердило положение о деятельности специальной майнинг-зоны Besqala Mining Valley, созданной на территории Каракалпакстана. Документ был зарегистрирован Министерством юстиции 8 июля 2026 года.
️ Новые правила определяют порядок получения статуса резидента, условия ведения майнинга, требования к участникам зоны и правила использования электроэнергии. Майнинг-зона охватывает всю территорию Республики Каракалпакстан.
️ Получить статус резидента могут только юридические лица, зарегистрированные и работающие в Каракалпакстане. При подаче заявления государственная пошлина и другие сборы не взимаются. Решение о регистрации или отказе принимается в течение 30 дней после подачи документов.
️ Резидентам разрешено использовать электроэнергию из Единой электроэнергетической системы, но по двойному тарифу. Также допускается использование электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, водородных электростанций, а также из нерентабельных и низкодебитных месторождений на территории зоны.