O‘tgan yil yanvar oyida qabul qilingan Prezidentning 11-sonli farmoniga ko‘ra, qurilishda moliyaviy intizomni mustahkamlash va mijozlar uchun xavfsiz muhit yaratish maqsadida joriy yil 1-yanvardan boshlab eskro tizimi joriy etilishi kerak edi. Bu barcha quruvchilarning o‘z loyihalarini ulushli ishtirok asosida eskro hisobvarag‘lari orqali amalga oshirishi majburiyatini anglatardi. Biroq, farmon bir yil oldin qabul qilingan bo‘lsa-da, tizim hali ham joriy etilmagan.
Qudbiyev matbuot anjumanida kechikish sabablarini tushuntirdi: "Ba‘zi xususiy banklar: ‘Keling, biz hozirdan ishlay boshlaylik’ deyishmoqda. Ammo protseduralarni amalga oshirish uchun qonun kerak. Eskroning asosiy ma‘nosi nima? Agar tadbirkor subyekt uy-joy qurmoqchi bo‘lsa – qursin, hech kim bunga qarshi emas. Lekin u qurilish uchun odamlarning pulini jalb qilmoqchi bo‘lsa, biz buni qonun bilan tartibga solishimiz kerak. Hozir bu jarayon bo‘yicha qonun yo‘q, tartib yo‘q. Biz buni qonun bilan kelishishimiz kerak."
U qonun loyihasini puxta ishlash zarurligini ta‘kidladi: "U qancha foiz olishi mumkin? Agar [uy] o‘z vaqtida topshirilmasa, kim javob beradi? Agar quruvchi bankrot bo‘lsa, nima bo‘ladi? Odamlar o‘z pullarining qancha foizini yo‘qotadi? Quruvchi jalb qilingan mablag‘lardan qanday foizda kredit oladi? Ko‘p ochiq savollar bor. Agar biz uni xom qabul qilsak, keyin o‘zimiz tanqid qilinamiz. Shuning uchun uni puxta ishlash kerak."
Qurilish vaziri Sherzod Hidoyatov ham matbuot anjumanida ishtirok etib, hozirda eskro tizimi ixtiyoriy tartibda ishlayotganini aytdi: "Bugungi kunda [ulushli ishtirok asosida] ishlayotgan turli xil quruvchilar bor. Biz ularning ba‘zilari qanday qilib ulushli ishtirok asosida ishlashini bilmaymiz. Ehtimol, ba‘zilari piramida tamoyili asosida ishlaydi. Hech kim buni bilmaydi. Eskro buni tartibga soladi, majburiy bo‘ladi." Ilgari ma‘lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda eskro hisobvarag‘larini ochish 2025-yil 1-iyuldan ruxsat etilishi, 2026-yil 1-yanvardan esa majburiy bo‘lishi rejalashtirilgan edi.

Принятие закона об эскроу, запланированное на январь для предотвращения мошенничества при покупке жилья, задерживается. По словам председателя Национального комитета по урбанизации Шерзода Кудбиева, документ в настоящее время находится в правительстве на согласовании с Министерством юстиции и может быть внесен в Законодательную палату в марте-апреле.
Согласно указу президента № 11, принятому в январе прошлого года, с 1 января текущего года в целях усиления финансовой дисциплины в строительстве и создания безопасной среды для клиентов должна была быть внедрена эскроу-система. Это означало, что все застройщики обязаны были бы реализовывать свои проекты на основе долевого участия через эскроу-счета. Однако система до сих пор не внедрена, хотя указ был принят год назад.
Кудбиев на пресс-конференции объяснил причины задержки: «Некоторые частные банки говорят: давайте мы уже сейчас начнем работать. Но для реализации процедур нужен закон. В чем основной смысл эскроу? Если субъект предпринимательства хочет построить жилье – пусть строит, никто не против. Но если он хочет привлечь деньги людей на это строительство, мы должны это урегулировать законом. Сейчас по этому процессу нет закона, нет порядка. Мы должны согласовать это законом.»
Он подчеркнул необходимость тщательной проработки законопроекта: «Какой процент он может получить? Если [дом] не будет сдан вовремя, кто ответит? Если застройщик обанкротится, что произойдет? Какой процент от своих денег потеряют люди? Под какой процент застройщик получит кредит из этих привлеченных средств? Есть много открытых вопросов. Если мы примем его сырым, потом нас же раскритикуют. Поэтому нужно его тщательно проработать.»
Министр строительства Шерзод Хидоятов, участвовавший в пресс-конференции, отметил, что в настоящее время эскроу-система работает в добровольном порядке: «На сегодняшний день есть разные девелоперы, работающие [с долевым участием]. Мы не знаем, как одни из них работают с долевым участием. Возможно, некоторые работают по принципу пирамиды. Никто этого не знает. Эскроу урегулирует это, станет обязательным.» Ранее сообщалось, что открытие эскроу-счетов в Узбекистане будет разрешено с 1 июля 2025 года, а с 1 января 2026 года они должны были стать обязательными.